Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '09

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
895
 

AKP kaybediyor CHP kazanmıyor!

AKP kaybediyor CHP kazanmıyor!
 

29 Mart 2009 tarihinde yapılan genel yerel seçimlerde, YSK tarafından açıklanan kesin sonuçlara göre; AKP il genel meclisinde %38.39 oranla birinci, CHP %23.08 ile ikinci, MHP %15.97 ile üçüncü, DTP %5.70 ile dördüncü, SP %5.20 oranında oy alarak beşinci olmuştur.

AKP 10 büyükşehir 35 il 447 ilçe, CHP 3 büyükşehir 10 il 170 ilçe, MHP 1 büyükşehir 9 il 129 ilçe, DTP 1 büyükşehir 7 il 50 ilçe belediye başkanlığı kazanmışlardır.

CHP 30 ilde; (Ağrı, Aksaray, Amasya, Batman, Bayburt, Bitlis, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Şırnak, Tokat, Van ve Yalova'da) hiçbir ilçe belediye başkanlığı kazanamamıştır.

170 ilçe belediye başkanlığının 80'nini 8 ilde kazanmıştır. (İzmir 28, İstanbul 12, Aydın 8, Balıkesir 8, Antalya 7, Denizli 6, Muğla 6 ve Edirne 5)... CHP MYK seçim raporunda "partinin 26 ilde barajın altında kaldığı, 16 ilde oylarının %5'in altında, 10 ilde %5-10 arasında olduğu, bu illerden 15'inin doğu ve güneydoğu bölgesinde bulunduğu, bu illerde yeni bir strateji uygulanması" gerektiğini ifade etmektedir.

Strateji çoktan bellidir; Önceleri, Genel Başkan kalsın, politbüro değişsin diyenlerdendim, şimdi fikrimi değiştirdim! Başta Genel Başkan ve "süreğen MYK" üyeleri; (genel yazman, genel sayman, 4 genel başkan yardımcısı, 4 genel sekreter yardımcısı) bir daha gelmemek üzere partinin yakasından düştükleri gün itibariyle, parti, deniz kenarlarının değil, Türkiye'nin partisi olacaktır...

Burada, Orhan Bursalı'nın, Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Siyaset köşesindeki saptamasına göz atalım:

"AKP kan kaybettikçe CHP'nin yükselmesi, CHP ile yer değiştirmesi gerekmez mi? 1980 öncesi, Demirel ve AP çırpınıp battıkça, Ecevit'le birlikte CHP %41.38 oy almadı mı? Şimdi neden benzer bir durumu yaşamayalım veya yaşayacağımıza ilişkin bir belirti yok" diye yazmaktadır.

Neden yok? Çünkü parti içi aşağıdan yukarıya demokratik seçimler yapılmadığı için yok! Çünkü her kademedeki delegeleri genel yazman başta olmak üzere, o ilin varsa bir iki milletvekili ve MYK üyesi seçimsiz olarak belirlediği için yok!

Çünkü belediye başkanı, milletvekili, il genel meclisi, belediye meclisi adaylarını oligarşi belirlediği için yok! Bilhassa yerel meclis adayları açıklandıktan sonra, listelere bakıldığında kimin tarafından sıralandığı hemen anlaşılır. En iyi sıralamayı o yapar, sıraya dizer... Sonra resimde görüldüğü gibi yorgun düşer, uyuya kalır...

CHP'yi 1999 seçimlerinde barajın altında bıraktıktan sonra istifa eden Deniz Baykal, Altan Öymen'in hatası sonrasında toplanan 2000 yılı Eylül kongresinde tekrar partinin başına geçmişti. O tarihten sonra, partinin yönetimine musallat olan "süreğen MYK" ile antidemokratik bir parti yapısı oluşturulmuş ve günümüze kadar gelmiştir.

CHP'yi tüm yurt partisi olmaktan çıkaran, ATATÜRK'ÜN mirasını yiyen, tüzüğe ve programa uymayan, "kimseye hesap vermeyen", inadına bir lider ile yaratıcılıkları ve yetenekleri lidere bağımlı olmaktan öteye geçmeyen, kibirli ve asık suratlı parti yönetimiyle karşı karşıyayız.

29 Mart 2009 tarihinde yapılan genel yerel seçimlerde; birinci olan AKP lideri sanki sonuncu olmuş gibi, MHP ve DTP liderleri ise başarılı oldukları halde, sanki başarısızmış gibi sessiz kalmakta ve sakin davranmaktadırlar.

CHP lideri ve MYK; Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu olan partiler arasında, Türkiye Coğrafyası'na ve kazanılan başkanlık sayılarına bakıldığında, başarısız olan lider ve yönetim konumundadırlar.

Buna rağmen; kendi hazırladıkları raporlarda da ifade edildiği gibi, başarısız oldukları halde, başarısızlığını örtmek için grup konuşmalarında ve kazanılan kıyılardaki il belediyelerini ziyaretlerinde, sanki her ilde belediye başkanlığı ve il genel meclisi üyeliği kazanılmış gibi, Aziz'lik bir mizaha konu olacak şekilde davranış sergileyen yönetim, halk tarafından kesinlikle anlaşılamamaktadır!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 895
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Orhan UZEL Seyitgazi / Eskişehir 1951-Mimar (ADMMA)-CHP ve Mimarlarodası Üyesi-Çankaya / Ankara ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster