Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
749
 

Ales 2008 sonbahar

Ales 2008 sonbahar
 

2008 ALES SONBAHAR


Ales Sınavı

1- Ales Sınavı, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılacaktır. Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

2-.Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacaktır.

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri);sözel bölümünde ise 80 sorudan oluşan bir test (Sözel Testi) yer alacaktır. Bütün adaylar her üç testi de cevaplayacaklardır. Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her üç testteki sorular da, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

3-Sınav saat 09.30'da başlayacak ve cevaplama süresi 180 dakika (3 saat) olacaktır.

4-Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.

5-Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, alanındaki puan türünde yüz üzerinden yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılırlar.

6 Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.

Sayısal-1SP Sayısal-2 SP Sözel SP

Sayısal AP 0, 3 0, 4 0, 3

Sözel AP 0, 2 0, 1 0, 7

Eşit AP 0, 25 0, 25 0, 5

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak, 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

30 [ 2 (AP – X ) – S]

ALES Puanı =

70 +2 ( B – X ) – S

ALES : Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

AP : Adayın ağırlıklı puanı

X : Ağırlıklı puanların ortalaması

S : Ağırlıklı puanların standart sapması

B : Ağırlıklı puanların en büyüğü


Başarılar dilerim :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok saçma bi soru olabilir bilmemenizde muhtemel ama ales başvurusu yapan kişilerin sınav giriş belgeleri evlerine postalanmışmıdır ben mi gelmedi kuruntusu yapıyorum sizce:) teşekkürler

Beauty And The Beast 
 06.11.2008 0:57
Cevap :
Sınava başvuran adaylardan Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi eline geçmeyenler veya belgesini kaybedenler, 13 Kasım 2008 Perşembe gününden itibaren sınavın yapılacağı merkezlerdeki ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerinden bu belgelerini 3,00 YTL ödeyerek çıkartabilirler. Daha zaman var merak etmeyin.:)  06.11.2008 10:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1349
Kayıt tarihi
: 10.08.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim. Ailem benim her şeyim. Yazmayı çok seviyorum. Söylediklerim karşımdakiler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster