Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '07

 
Kategori
Haber
 

Ali bak! Bu fiş.

Ali bak! Bu fiş.
 

Fiş ile ilkokulda başlamıştı ilk tanışıklığımız.
“Ali gel.”
“Ayşe ip atla.”
Sonra onları kestik farklı cümleler kurduk.
“Ayşe gel” yazdık.

Son fişimiz: “Ülkemi seviyorum, belgemi alıyorum.”

Bu fiş, başka fiş…
Çalışanlara fiş-fatura biriktirme zorunluluğunun kaldırılmasından sonra alışverişlerde fiş almama alışkanlığının giderek artması Gelir İdaresi Başkanlığı'nı harekete geçirmiş. Çocuklara yönelik 'Ülkemi Seviyorum, belgemi alıyorum' kampanyaları düzenlenmesini istemiş. Kampanyaya il merkezi ve ilçelerdeki ilköğretim okullarında eğitim görmekte olan öğrenciler katılabilecekmiş. Öğrenciler arasında yapılacak çekiliş sonucu çeşitli hediyeler verilecekmiş.

İlk çıktığında karşı çıkmıştık.
Senaryosunu Osman F. Seden in yazdığı, Kartal Tibet in yönettiği “Katma Değer Şaban” ile Kemal Sunal hala belleklerimizde.

Ancak sonradan anladık ki KDV ve vergi iadesi mali disiplin için önemli bir parametre.

Ama uygulamada öyle anlamsız işlerle karşılaştık ki kafamız iyice karıştı. Güya ödediğimiz bu vergiyi, vergi iadesi yoluyla geri alacaktık.
Lakin temizlik, beyaz eşya vs. kalemlerde KDV sini ödediğimiz halde paramızı geri alamadık. Aldığımız ise verdiğimizi tutmadı. Neye göre belirlendi bu kategoriler? Kim karar verdi? Bilemiyorum.
Her ay verdiğimiz fişler, önce yılda bir verilmeye başlandı. Sonra emekliler fiş-fatura yazmakla uğraşmasınlar maaşlarına yansıtalım denildi.
Plan bütçe komisyonundan geçen kanun tasarısı yasalaşırsa çalışanların da artık fiş-fatura biriktirmesine gerek kalmayacak. Ancak mali denetimde önemli bir gedik açılacak. İnsanların büyük çoğunluğu artık fiş istemeyecek veya ısrarcı olmayacak.

Fiş almamak bir suç ve cezası da var.
Fakat esnaftan bazı kurnazlar çoktan yolunu keşfetmiş bile. 50 YTL ye aldığınız bir ürün için siz farkına bile varmadan 0,5 YTL lik fiş kesiyor.

Lütfen kendini kurnaz sananlara karşı gözümüz açık olsun.
Ayrıca kanun hala tasarı halinde siz siz olun aldığınız fişleri bir süre daha biriktirmeye devam edin.

 
Toplam blog
: 75
: 1153
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

1966 Samsun doğumluyum. KTÜ Mühendislik fakültesi mezunuyum. İzmirde yaşıyorum...