Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1042
 

Allah ne ister?-II

Allah ne ister?-II
 

Allah, kullarına sayısız nimet ve güzelliği sunar; karşılığında nankörlük etmemelerini, şükretmelerini ve gereği gibi kulluk etmelerini ister. Kur'an'da Allah birçok ayette bizden neler istediğini haber verir. Söz konusu ayetlere kısaca bakmaya devam ediyoruz:

Allah Kullarını Arındırmak İster

... gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister. (Ahzab Suresi, 33)

Samimi müminler Allah’tan korkan, Allah’ı büyük bir aşkla seven, Allah’ın sınırlarını koruyan ve O’nun koruması altında olan insanlardır. Yaşamları boyunca Allah’ın hükümlerine titizlikle uyar, O’na boyun eğer, beğendiği ahlakı sergilerler. Ancak insan yaratılışı gereği hata yapabilen bir varlıktır; müminler de zaman zaman hatalar yaparlar. 

Mümin hata yaptığını farkettiği an Allah’tan bağışlanma diler, tevbe ederek Allah’a yönelir. Bu samimi tevbesi karşılığında, Allah onun nefsinin pisliklerini giderecek, onu günahlarından arındıracaktır. Çünkü Allah, iman eden kullarını tertemiz kılmak ister.

İnsan büyük günahlar işlemiş, Allah'ın sınırlarını çoğu zaman ihlal etmiş de olsa, Allah'ın rahmeti geniştir. İnsanı şirkten, kötülükten ve manevi kirlerden temizleyecek olan Yüce Allah, sonsuz merhamet sahibidir.

Allah Tevbeleri Kabul Etmek İster

Allah, size açıklayarak anlatmak, sizi sizden öncekilerin sünnetine iletmek ve tevbelerinizi kabul etmek ister. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Nisa Suresi, 26)

'Cahil ve nankör' olarak yaratılmış insan, bencil tutkuları yüzünden zaafa düşmeye açık olan nefsinin etkisiyle her an hata yapabilir, günah işleyebilir. Çünkü nefis, insanı sürekli olarak isyana sürüklemeye, ona vesvese vermeye ve telkinlerde bulunmaya çalışan şeytanın sözcüsüdür. Ancak Allah, kuluna bu olumsuzluklar nedeniyle işleyeceği hata ve günahları telafi yolunu gösterir: Tevbe etmek...

İnsan ne denli büyük hata yaparsa yapsın, dönüş yolu vardır. Allah, içten Kendisine yönelerek samimi tevbe eden kullarının tevbelerini kabul eder ve onları bağışlar. Kulları, aleyhlerinde olarak ölçüyü ne kadar kaçırmış da olsalar, Allah onlara şöyle buyurur: "... Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir. (Zümer Suresi, 53)

Şeytan ve emrindeki nefsi, insanı, dünyevi tutkular peşinde sürüklemeye çalışsa da Allah sonsuz merhamet sahibidir; sürekli kuluna fırsatlar verir:

Allah, tevbelerinizi kabul etmek ister; şehvetleri ardınca gidenler ise, sizin büyük bir sapma ile sapmanızı isterler. (Nisa Suresi, 27)

Allah İnkarcıları Azaplandırmak İster

Şu halde onların malları ve çocukları seni imrendirmesin; Allah bunlarla ancak onları dünya hayatında azaplandırmak ve canlarının inkar içindeyken zorlukla çıkmasını ister. (Tevbe Suresi, 55)

İnkar edenler ne kadar mal ve mülk sahibi de olsalar, ne denli üst düzey makama da yükselseler, ellerindeki hiçbir dünyevi meta onlara gerçek mutluluğu kazandıramaz. Manevi boşluklar maddi şeylerle doldurulabilir mi? Kur'an'ı yaşamanın getireceği gerçek güzellikler hakkında en ufak bilgileri olmayan bu kişilerin aksine müminler tümünü doğal olarak yaşarlar. Samimi iman, yalnızca Allah'a kulluk ve ibadet, insanı gerçek huzur ve mutluluğa ulaştırır.

Allah Kur'an'da, inkarcının elindeki güç ve dünyevi metanın, onu daha da azgınlaştıracağı sırrını verir. Gittikçe küfrü artan inkarcı, sahip olduklarıyla yükseleceğini zannederken aşağıların aşağısına, sonsuz azaba sürüklenir.

Göklerde ve Yerde Ne Varsa O'ndan İster

Yüce Allah göklerde ve yerde bulunan herşeyi sonsuz gücü ve ilmiyle sarıp kuşatır.  Kullarına rızkı hesapsızca veren, gökten indirdiği suyla yerden nimetler sunan, şifa veren, güldüren, ağlatan, yükselten, alçaltan, bütün işleri evirip çeviren yalnızca O'dur. Allah nimet vermese ya da bir musibet dilese sığınılacak, yardım beklenilecek kimse yoktur. Hayır dilese bunu da kimse engelleyemez. Tek dost, tek veli, tek yardımcı, Kendisine ihtiyaç olunan ve yardım dilenilen sadece O'dur.

Göklerde ve yerde olan ne varsa O'ndan ister. O, her gün bir iştedir. (Rahman Suresi, 29)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 954
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster