Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '16

 
Kategori
Siyaset
 

Altını çizelim

Altını çizelim
 

İdam'ın anayasa'dan çıkartılması için 1999 yılında kim onay verdi?

Bahçeli.

Bugün idam cezasının geri getirilmesine destek veren ve tekrar anayasanın içinde yeralmasını isteyen kim?

Bahçeli.

Belleğimizi biraz zorlayalım. Sarkozy bir kaç yıl önce şöyle bir laf etmişti ülke içini; "Türkiye'nin yeri Avrupa Birliği değil, Ortadoğu'dur"

Avrupa Birliği üyeliği için uyum yasaları bağlamında kaldırılmış olan idam cezası bugün yeniden gündeme getirilip idam cezasının uygulanmasını istemek Avrupa Birliği üyeliğini istemiyorum demekle eş değerdedir.

Bir başka deyişle, "Ortadoğu'nun parçasıyım" demek değil midir?

*

Geçelim ondört yılı falan. Son 3-4 yıl içinde yaşamış olduğumuz hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek Ankara Gar ve Atatürk Havaalanı kanlı terör olayları ve son 15 Temmuz'da yaşadığımız cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör olayından sonra toplum olarak gelecekten endişe duymamak kabil değildir.

Öteyandan özellikle Türkiye Suriye ve Irak üçgenindeki görüntülere bakıldıkça ülke vatandaşının endişesi daha da artmakta olduğunu görmekteyiz.

Bir yandan bir siyasi partiye uygulanmakta olan yaptırımların söz konusu partiyi seçimlerde mağduriyet bağlamında daha yüksek oy almasına yönelik bir uygulamanın söz konusu olup olmadığı öngörülemeyen bir atmosfer içindeki ülke.

Sahi ne yapılmak isteniyor?

7 Haziran seçimlerinde büyük ivme kazanan hdp gerçekten siyasi arenadan silinmesi mi isteniyor? Yoksa ülke partisi konumuna mı getirilmek isteniyor?

Yapılmak istenen nedir?

Evet, ülke gerçekten de önemli süreçten geçmektedir.

Sadece ülke değil, dünya önemli süreçten geçiyor.

İşte Amerika'daki seçimler!

Bayan Cleantine mi Troump mu?

Ülkede de Başkanlık sistemi mi? yoksa parlamenter sistemine devam mı?

*

Ben size bir şey söyleyeyim mi?

Akp de Chp de Mhp de Hdp de Washington'un yörüngesinde siyaset yapmaya çalışan birer part dir. Bu nedenle ülkede siyaset falan yapıldığı yoktur. Siyaset dönemi 80'li yılların başında seçim sisteminin değişimiyle birlikte son bulmuştur. Zira çarşaf listelerle belirlenmekte olan aday seçimleri seçim değil, dayatmalı seçim sistemi dir bana göre. Dolayisiyle demokratik bir seçim sistemi olarak görmediğimden dolayı da siyasi partileri de ciddiye almamaktayım.

Bunun da altını çizeyim dedim.

 
Toplam blog
: 2327
: 450
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..