Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
350
 

Anayasa değişikliği

Merhaba sevgili Blog okurları;

Kısa bir tatil sürecinden sonra yine birlikte olabilmek güzel. İnsan tatildeyken bile, Ülkemizde olup bitenlerden istese de kopamıyor. Çünkü neticede, adı tatilde olsa, olup bitenler, olacaklar, gelecekte hepimizi ilgilendirmektedir.

Türkiyemiz öyle bir ülkeki, sanki arkası yarın dizileri gibi....Hergün ya önceki günden arta kalan olayların bugün nasıl devam edeceğini izlemek, ya da nasıl bir gündemle karşılacağımızı düşünmek durumunda kalıyoruz....

Evet, ülkemizin yeni gündemi, anayasamızda yapılacak olan seçmen yaşının düşürülmesi. Siyasilerimiz seçmen yaşını düşürerek, buradan kendilerine ne kadarlık bir seçmen kitlesini katabilecekleri hesapları içerisine girmişler bile.

Ama bence seçmen yaşının düşürülmesinden önce, SEÇİLEBİLME ŞARTLARI VE SEÇİLECEK OLANLARIN SORUMLULUKLARI, BUNLARIN YERİNE GETİRİLMEMESİ HALİNDE UYGULANACAK YAPTIRIMLAR YANİ DOKUNULABİLİR OLMALARI için düğmeye basılmalıydı.

Çünkü, ülkemizin en büyük sorunu, milletvekillerinin yaptıklarından ya da yapmaları gerekirken yapmadıklarından dolayı sorumlu tutulamamalarıdır.

Ülkemizin seçmen sayısı üçmüş yada beşmiş çok da önemli değil. Mevcut sisteme göre 25-30 yaş arasında olan insanlar, bu seçimde değilse bile, önümüzdeki seçimde oyunu gene kullanabilecektir.

Ama, yukarıda değindiğim seçilebilme şartları ve dokunulmazlık zırhının kaldırılarak, dokunulabilir hale getirilmesi, Ülkemizin daha iyi yönetilebilmesi için en başta ele alınması gereken hususlardır. Şimdi bu konuları biraz açmak istiyorum.

Anayasamızın 76. maddesi, en az ilkokul mezunu olan, otuz yaşını dolduran, kısıtlı olmayan, askerliğini yapan, v.s her Türk'ün Milletvekili seçilebileceğine olanak vermektedir.

Yani, Anayasamızın bu maddesine göre, İlkokul mezunları Milletvekili olabiliyor.

İnanının ki şu koskocaman Türkiye Cumhuriyeti Devletinin İdare edilmesinin İlkokul veya orta okul mezunlarının , hatta lise mezunlarının eline bırakılmasını kabul etmek, şu Ülkeye yapılabilecek olan en büyük kötülüktür.

Ülkemizde, Hukuk, Ekonomi,Turizm, Sağlık, Eğitim, Mühendislik ve diğer alanlarında yetişmiş kariyer sahibi olan, ancak, Milletvekili seçilebilmek için harcayacak milyarları olmayan binlerce insanımızın var olmasına karşın, İlkokul mezunlarıyla, ortaokul mezunlarıyla idare edilmeyi ben, şahsen içime sindiremiyorum ve bu uygulamayı, branşlarında kendilerini yetiştirmiş olan bu insanlara karşı yapılan bir haksızlık olarak görüyorum.

Onun için AKP ve CHP'ye diyorum ki, yıllar öncesinde lise mezunlarının parmakla gösterildiği belkide çok partili döneme geçtiğimiz yıllarda anayasamıza konan bu maddeyi düzeltin ve TBMM'ne branşlarında uzmanlaşmış olan üniversite mezunlarının, branşlarında ülke genelinde yapılacak olan sınavla ya da farklı bir yöntemle girebilmelerini sağlayın.

Çünkü, önceki yazılarımda değindiğim gibi, branşlarında uzmanlaşmış olan insanlar, o konulardaki sorunları ve çözüm şekillerini en iyi bilenlerdir.

Bu insanların TBMM'ne katılımını öyle bir düzenlemeyle yapınız ki, bu insanlar para harcayıp, sonrasında ben paramı nasıl çıkartabilirim düşüncesi içerisinde olmamalı. Bu insanlara böyle bir fırsat verildiğinde, inanıyorum ki bugünkü gibi, ödenekleri ve sair aldıklarının dışında 8-9 milyar maaş verilmesine bile gerek kalmayacaktır. Bu insanlar 5 milyar aylıkla bile bu görevi üstlenebileceklerdir.

Yine, anayasamızda yapılması gereken önemli değişikliklerden bir diğeri de, Sayın Milletvekillerinin, yaptıklarından, ya da yapmaları gerekenleri yapmamalarından dolayı dokunulmazlıklarının dokunulabilir hale getirilmesidir.

Evet milletvekillerimiz, sadece Anayasamızın 81. maddesinde ki AND'ı okumakla yetinmemelidir. Gerek bu ve gerekse, yasama görevini yerini getirmemelerinden, işledikleri başka diğer suçlar için, tıp ki kendilerini seçenlere yani halka uygulandığı gibi yargının, hukukun önüne çıkarılabilmelidir. Bunun için meclis çoğunluğu, ya da bilmem başka koşullar öne getirilerek, bu çıkış zorlaştırılmamalıdır.

Sağlıcakla kalın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 866
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster