Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
591
 

Anne babalık çocuğu doğurup büyüttüğün anda biter; hayat boyu süremez

Anne babalık çocuğu doğurup büyüttüğün anda biter; hayat boyu süremez
 

Bana baba demeyin! Ya benim çocuğum da baba oldu ne hala baba diyorsunuz? E o halde dede oldunuz, hayırlı olsun! Bana ne! Bir şeyler olduğu zaman benim hep sıfatım mı değişecek? Ahmet’in dedesi. Dedeciiiiğğğiiimmm! Lan ben daha kırk yaşındayım. Allah belanızı versin! Yapıştırdınız üzerimize. Artık ömür boyu dede. Bak ben çok iyi dans ederim. Dede dans edemez diyor adam. Babaysanız, artı bir de dede olduktan sonra resmen hayat bitiyor. Hiçbir yere yakıştıramıyorsunuz kendinizi. Anneanne isterse kırk yaşında olsun, benim için kocakarıdır.

Ne olmuş çocuklarınız olduysa. Kuşların da yavruları var. Ne yapıyorlar, yavrularının başında mı bekliyorlar? Biraz palazlandı mı uçup gidiyorlar. Anne babalık bir kabiliyet, bir özellik, bir meslek değildir. İnsanlarımız maalesef bilgisiz, cahil ve kabiliyetsiz oldukları için hazır anne ya da babalık hallerini kullanarak işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. Mesleğin nedir? Ayşe’yle Fatma’nın annesiyim. Onları büyütüyorum. Başka?... Yetmiyor mu?

Yetmiyor, çocuklarınızı büyütüp yetiştirmeniz bizim için kâfi değil. Ömür boyu çocuklarınıza yoğunlaşmanız başarınızı engelliyor. Bu evcilik oyunu sizin de çocuklarınızın da bir işte bir sanatta bağımsız ve özgür girişimde bulunma gücünüzü zayıflatıyor.

“Anne babaya karşı görevler” Ulan bunu söyleyen her kimse elime geçirsem ağzını yırtacağım. Bizim anne babalarımız sakat mı, kör ya da topal mı, hasta mı aciz mi? Benim anne babama karşı ne görevim varmış? Çocuklar anne babalarını, anne babalar da çocuklarını düşünmekten bir şey yapamıyorlar. Ortada bilim var, medeniyet var, teknoloji var ama yine de ülkemde ölmüş sakallıların etkisi binlerce yıldır devam ediyor. Şimdi bir de tutucu iktidar başta, hepten yandık. Çocuklar anne babalarının dizinin dibinde yaşlanıyor.

Hele kadınlarımız… Aman Allah’ım! Aman Allah’ım! İki çocuk doğuruyor; bel bir yana kaymış, yürüyüşü değişmiş, burnunu silmeye vakti olmaz…”Ne ikisi yazar bozuntusu, 12 de şuna!” Yapma kardeşim. Kim söylüyorsa o doğursun. 12 çocuk nedir ya! Kedi miyiz biz? Pisipisi minnoooooşşşş!

Türkiye’de kadın çocuk doğuruyor, kadınlığı resmen bitiyor. Kendisi bitiriyor. Başka bir mahlûk oluyor. Lan alt tarafı 2 çocuk. 30’unda yap birini. Üç beş yıl kolla gözetle, yürüsün kemik bağlasın. Sonra at kenara, hayatını yaşa. Kadın diyor ki kocam beni aldatıyor. Vallahi iyi ediyor. Çocuğun sümükleri yakandan akıyor kııııııızzzzz! Ben olsam ben de aldatırım. Çocuk iki yılda doğar on yılda büyür. Çocukların bizim hayatımızı işgal edebileceği azami süre 12, hadi bilemedin iki çocuk olursa 15 yıl.  70 yılını bunlara harcıyorsun ya. Çocuklarınızın beziyle gömüyoruz sizi. Bitli sakallı dervişleri dinliyor Kerim Korkut’u dinlemiyorsunuz; daha beter olun!

Diyor ki “Hayatımda çocuklarımdan başka şeyim yok” Niye yok? Her şeyini çocuklarına verirsen olmaz tabi. İnsanlar bütün hayatları boyunca çocukları için yaşıyorlar. Peki, çocukları bir yerlere geliyor mu? Hayır. 40 yaşında dede olmuş biri hayatta neler yapabilir. Hiçbir şey. Sadece torununu parkta gezdirir. 40 yaşında hayat bitirilir mi ya! İnsanın hayattaki yegâne şeyi sadece çocukları olur mu? Bunlar ne kadar sakat anlayışlar. Diyor ki “50 yaşında belim büküldü, dişlerim döküldü, yoluma yürüyemiyorum” Çok normal, yakında da ölürsün zaten, Allah rahmet eylesin! Sana demediler mi, bir insan sadece kendi yükünü taşımalı.

Şu tüp bebek yöntemleri gelişse de hayatımızı mahveden bu anne baba yaftasından kurtulsak. Sizin bildiğiniz ya da yaptığınız başka şeyler olmayabilir; herkes sizin gibi değil. Feramuz beyimiz Erciyes gülü toplayacaktım, veletler yüzünden olmadı diyor.

Evet, çocuğu doğurup büyüteceğiz. Bizim çocuğumuzu başkası doğuramaz çünkü. Tahsil yaptırmak, iş sahibi etmek, evlendirmek, evini yuvasını kurmak bizim işimiz değil. Sırf bu amaçla yaşamak bana anlamlı gelmiyor. Kendimiz için de bir şeyler yapmalıyız değil mi?

Türkiye’deki kadınların maalesef sadece iki tane özelliği var: Çocuk bakıcılığı ve hizmetçilik. Babalar da hamala benziyor. Türkiye’de evli kadın ve erkek için estetik güzellikten bahsetmek mümkün değil. Yaşadıkları hayat nedeniyle deformasyona uğramış bedenler kuru bir onurla ayakta durmaya çalışıyor. Ve onlara öğüt ve ilham veren bitli sakallı dervişleri daha bir yüce olmuş. Hayatın sokaklara fırlattığı mağdurlar Mevlana’nın mersiyeleriyle dileniyorlar. Aldıkları öğütler onları dilenci yapmış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey, dört buçuk yıllık çiçeği burnunda taze anneyim... Çocuk yaparken çok düşündüm... Gerçekten istiyor muyum, hayatımı nasıl etkiler diye... Ama hiçbir zaman hazır olmayacağımı anladım... Ama inanın anne olmayıp, evlenmeyip de hayatını birilerine adayan çok kimse var, bir de bakıyorlar ki ömür bitmiş... Eşime, çocuğuma, çevremdeki herkese farklı bir annelik profili çiziyorum... Bazen anneliğim sorgulanıyor, sevdiğim şeylerden, hayata beni bağlayanlardan kopmadığım için... Oğlum bir buçuk yaşına girdiğinden beri anneanneye, babaanneye, babaya bırakıp iş görevlerine gittim... Akşamları bazen sinemaya, tiyatroya gidiyorum... Hayatla bağımı hiç koparmadım... Bu o kişiye has bir şey zaten çocuğunuz da sizden böyle bir şey beklemiyor... Su akıp, yolunu buluyor...

Arzu Elif 
 09.07.2012 15:51
Cevap :
Hassas bir konu olması nedeniyle derin derin yorum yapmışsınız.Duygulanarak okudum yorumunuzu.  09.07.2012 19:07
 

Türkiye'de kadınların çocuk bakıcılığı ve hizmetçilik görevi almasında payı olan tüm beyefendileri kutluyorum.Onların üstün gayretleri sonucunda kadınlarımız bu hallere düşüyor. Onları mal gözüyle görmeyip, insan olduğunu kabul ettikleri noktada bu görevlerinden istifa edeceklerinden hiç kuşkum yok.Ne yazık ki bazı beylerin işine gelmiyor bu durum. Kadın birey olduğunu kanıtlarsa kendisi gibi birini beğenmeyeceğinden ve bırakıp gideceğinden korkar.O nedenle ne kadar ezerse o kadar iyi olur ama gözü de hep komşunun tavuğuna bakar...Ah bu erkekler, yaranılmaz hiç...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 08.07.2012 11:59
Cevap :
Yorumlarınızla hep yazdıklarıma bir şeyler katıyorsunuz.Torun nası, torun?  09.07.2012 18:51
 

Sn Korkut; El değmemiş konuları akıllara vurgulu bir şekilde getiriyorsunuz. Uslubunuz da renk katıyor...

yeşilsoğan 
 08.07.2012 9:06
Cevap :
Teşekkür ederim yorum için.  08.07.2012 19:04
 

Kıymetli Kerim Korkut: Güzel bir yazı,Ancak bu yazınıza benzer yani ikizini okuduğumu sanıyorum öyle değilse bakır köye gitmem gerekir..neyse canım Elazığ daha yakın Haklısın Anne bir iki çocuk doğurur beli bükülür,nazlanır, sonra torunlarını alır hayatının tümünü onlarla geçirir, Nedir ya Anne-babanın evliliği nerede kaldı çocuk doğur,büyüt, okut, evlendir, evini kur, toruna bak, Onlar yaşasın sen öl, Sizin böyle hakka, hukuka, uygun yazılarınız daima bana cesaret veriyor,Kuşların çok yavrusu olur o yavrularında yüzlerce yavrusu olur ama onların adı yine kuş bizim adımız bir torun olunca hemen dede/Nene oluyor buna da bir çare bulmak lazım diye düşünüyorum.Korkut bazen diyorum ki gidip bu İstanbul!un tüm güzelliklerini alıp Kerim Korkuta götüreyim. Avucunu yala lafın gelişi misal yani diyorum.Selamsız...!

Mehmet Burakgazi 
 08.07.2012 8:09
Cevap :
Bugün yine yürüdüm daireye.Yol pek tenhaydı.Selam verecek adam bulamadım.Çayırda bir kır kurbağasına selam verdim almadı.Arada böyle mübarekliğim tutuyor.Yıllar önceki acı bir olayım aklıma geldi çayır deyince.Evde misafir var.Yine böyle yaz.Büyükçe bir karpuz gerekiyor.Adamın biri çayıra bayıra Adanaları üstüste yığmış.Alttan çekiyim dedim, kaydı ve tüm karpuzlar bayırdan aşağı...Adam saç baş yoluyor, kaçtım tabii hahahahaha!  12.07.2012 18:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6291
Toplam yorum
: 15348
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster