Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '13

 
Kategori
Kitap
 

Aşk kentinden çıkan yazar, Hamdi Topçuoğlu ve Güneşli Yağmurlar Ülkesi

Aşk kentinden çıkan yazar, Hamdi Topçuoğlu ve Güneşli Yağmurlar Ülkesi
 

Yazar-Araştırmacı Hamdi Topçuoğlu ile birlikte


Karyalı yazar Hamdi Topçuoğlu o topraklarda doğdu. En şanslı anısı Halikarnas Balıkçısı ile tanıştı. Çocukluğundan bu yana merak saldı. Biz Karyalıyız. Önce geçmişimizi geleceğe bağlayan aşkın antik tarihini mitolojik gün ışığına çıkardı. Yeni dünyaya açılan Karya'dan yol. Antik Stratonikeia. Geçmişin  görkemi ve zenginliği bugüne geldi. Kültürüyle bu topraklara ün saldı. Hamdi Topçuoğlu'na aşk. Adı Karya.(Kaira) Karia'da bir yazar, içinizden, topraklarınızdan biri. Öyle ya kitabını imzalarken aynı toprakları paylaşmanın sevinciyle, dedi. Gece başladım kitabını okumaya. Kitabı bitirdim ve yıldızların içinden geçtim, Karya’nın  kalbine sakladım.

Karia'da bir yazar Karyalı Hamdi Topçuoğlu ; Keyifli bir gün ve keyifli ve kültür Karya'da(Karia) gün ışığı vardı. Solmayan ışık Karya aşk kenti Stratonikeia. Ne besteler yakılsa, ne şiirler yazılsa, ne aşklara hayat verse Stratonikeia'nın kalbine düşülse.. . Geziyi kaçırdım ancak keyifli, söyleşili, aşklı Stratonikeia'yaya . Şu bölgenin çiçek kokan kültürü kolları Menderes, Denizli Tavas, Dalaman çayı ile ve Rodos'a İstanköy'e uzanan toprakların, çevrelenen geceleri ayın türküsüne saklanan tarih.

Stratonikeia mı aşk kenti?  Yoksa Hamdi Topçuoğlu mu bu uygarlığa aşık. Ayırt etmek ne güç.

Demiş yaa Ayhan hocam. Ve Karyalıyız, biz Karyalılar. Güneşli Yağmurlar Ülkesi’ni okurken, sahi şu güneşli havanın çiseleyen yağmuru. Güneşin ışıkları içerisine dökülür.

Gezisinde dağlarını, topraklarını, denizini, böceğini, börtüsünü selamlamış.

Geçmiş uygarlıkların  geleceğe süzülüp giden yolcularını, o uygarlığın içindeki yaşamsal duygularını selamlamış.

Karya’da gün ışığına çıkan bir kitap Güneşli Yağmurlar Ülkesi. Şiir iklimine uzanmış kolları.

Kesikleri, yarları, suları ile. Coğrafyanın altından sızıp giden güneşe doğru yolculuk,  uygarlık .

Şiire mi, tarihe mi?  Dağların bitkilerine karışır gönül aşık olur o coğrafyaya, ne sabah duracaktır, ne akşam.  O,  dolaşacaktır tüm görkeminin bereketini veren topraklarını.

Şimdi boş duruyor mu Hamdi Topçuoğlu. Köylere yürüyüş ona çok yakıştı.

Dönüp kitaba bakıyorum, gülümsüyorum. Güneşin  içinden çıkıp selamlıyor o sevecen,  yanık,  güzel dost Hamdi Topçuoğlu .

İyi ki yazdı. Güneşli Yağmurlar Ülkesi’nin damlalarını düşürdü biz sevenlerine.

Stratonikeia’ın aşkları tükenir mi?  Sevdalı değil midir Ayhan Çıkın   , Hamdi Topçuoğlu. Kimbilir bu topraklar   ne çok gönül dostlarını birbirini bağlayarak kendi içine gönlüne saklamaktadır. Tarihin sırlarına götürmektedir.

En çok Bodrum’mu vardı? Düşlerinde!  En çok neresi? Kitap sizi büyüleyecektir.

Hep söylerim neden Muğla’ya giriş çıkışlara bir bez afişe Muğla’da müzemiz de bulunmaktadır.  Gezin görün gidin diye,  bir pankart asmazlar?

Gladyatör savaşçılarına tanıklık edecektir bu coğrafya.

Soranlara Karyalıyız diyelim. Karida’da bir aşk kenti Stratonikeia, Karya’da bir yazar ozan . şairene deli, divane.

Aşık Hamdi Topçuoğlu .

Eğer bu coğrafyada birlikte yaşıyorsak, Güneşli Yağmurlar Ülkesi’nde birlikte dolaşalım,  Hamdi beye kocaman teşekkür etsek, azdır.

Kitap arşivimde seçkin yerini koruyacaktır.

Şu coğrafyanın,  Karya’nın yanık tenli güzel insanları can yoldaşlıkları, kucaklarını açmışlar bağrına aldığı o  uygarlığın içinde. Birbirlerine sarmalanmış geçmişle gelecek. Gün ışığında. Kekik kokuları, köylüsü ekini, harman yerinde toplanmış. El ele vermişler Karya’nın uçsuz bucaksız gönlünde.

Gezginci usta Hamdi Topçuoğlu,  nice güzel yaşamı  fark edercesine ne çok bağrına sakladığı tüm dağların çiçek harmanı kokularını. Yaşamın renklerine damlasın sabah çiğleri. Dirileştirecektir, coşkusu ile.

Sevgi ile selamlıyorum sizi.

 
Toplam blog
: 642
: 524
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..