Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
2384
 

Aşka dair

Aşka dair
 

AŞK!.. Nedir aşk?

Yüzyıllardır yazılmasına rağmen henüz tam olarak tarif edilemeyen, yaşı, başı, cinsiyeti belli olmayan, aniden karşınıza çıkarak pusulanızı şaşırtan, ne idüğü belirsiz bir durumdur aşk! Aşkın tıpta koruyucu bir aşısı yoktur mesela, tedavi edici hazır bir reçetesi de! Aşka hiç inanmayanlar bile ansızın o korun içine düşüp cayır, cayır yanıp kavrulabilir.

Aşk bazen hayalde, bazen düşte, bazen kaçırılan bir bakışta, bazen de gözlerden süzülen iki damla yaşta anlam bulur. En mantıklı insanı bile zıvanadan çıkarıp dosta düşmana madara edebilir. Bir bakarsınız göklerde uçurur, bir bakarsınız yerlerde süründürür. Birde karşılıksızsa eğer asıl dram o zaman yaşanır. Uçan kuştan medet umdurur, esen yelden haber sordurur. Bazen de bir bakışla başlayıp uğruna ölebileceğinizi düşünürken, alacağınız kötü bir nefes kokusu bile o büyüyü bozup; aşkınızı tekrar sorgulamanıza neden olabilir.

Kimler neler yazmadı ki aşk için, Atilla İlhan “ Ben sana mecburum” diyerek milyonlarca aşığın duygularına tercüman olmadı mı?

Karacaoğlan “ ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca “ diyerek aşka bir başka açıdan bakmadı mı?

Aşık Veysel ise “Güzelliğin on par'etmez / Bu bendeki aşk olmasa / Eğlenecek yer bulaman / Gönlümdeki köşk olmasa” diyerek güzelliğin asıl dışta değil, içte yaşandığını vurgulamadı mı?

Başka bir şairimiz Nazım Hikmet ise “ Tahir olmak da ayıp değil, Zühre olmak da / hatta sevda yüzünden ölmek de. / Bütün iş Tahir’le Zühre olabilmekte / yani yürekte “ derken aşka olan bakış açısını, inancını ve saygısını ortaya koymadı mı?

“Ela gözlerini sevdiğim dilber /Göster cemalini, görmeye geldim / Söyleyim ben sana işin doğrusu / Soyunup koynuna girmeye geldim” diyen Karacaoğlan’ın dizelerinde ise aşkın bir başka halini “B” halini gözlemliyoruz.

Yine aşkın B hali ile daha ilgili çapkın şairlerimizden Orhan Veli ise diyor ki “Aynada bir başka güzelsin / Yatakta başka / Aldırma söz olur diye / Tak takıştır / Sür sürüştür / İnadına gel / Piyasa vakti / Muhallebiciye / Söz olurmuş / Olsun / Dostum değil misin? “ Bu savımı güçlendirmek için yine şairin “aşk resmi geçidi” isimli şiirine bir göz atmaları yeter.

Yunus Emre ise “ Ben yürürüm yane yane / Aşk boyadı beni kane / Ne akılem ne divane / Gel gör beni aşk neyledi/ derken aşkın çok daha farklı bir boyutu olan Tanrı aşkını dile getiriyordu.

Eveeet… Yüzyıllardır aşk üstüne yapılan keşifler bir türlü sona ermemiş, erecek gibi de görünmüyor. Bende aşka inanan bir insan olarak, aşka dair birkaç karalamamla baş başa bırakıyorum sizleri. Umarım duygularınıza tercüman olabilirim.

Aşkın ömrü keşifle biter,

Kalan ömür kırıntılarla geçer.

*************

Sen uzaktan seyrettiğim bir ada iken adın aşktı,

Şimdi yalnızca ada.

*************

Aşk pastörize sütler gibidir.

Açıldıktan sonra ömrü kısalır.

***************

Aşk bazen gelmesini istemediğiniz misafir gibidir,

Git dersiniz gitmez.

Kalbinizin başköşesine kurulur,

Ama sizi mutlu etmez.

*************

Karşılıksız aşklar,

Karşılıksız çeklere benzer.

Sahiplerini ya hastaneye götürürler,

Ya da; hapishaneye!

***************

Aşk trafik kazası gibidir.

Bir anlık boşluğunuzdan yararlanır.

Neye uğradığınızı şaşırırsınız.

****************

Aşk gelirken randevu almıyor,

Kimse ona medeniyet den söz etmemiş galiba.

****************

Taksitli satışlardan hiç hoşlanmam,

Bana taksitle bir şey satma.

Senden vazgeçmemi istiyorsan,

Kartlarını açık oyna.

******************

Aşk başınıza gelebilecek en kötü felakettir.

Karşılıksızsa eğer…

Hiçbir şirkete kasko yaptıramazsınız.

Ben yinede her şeye rağmen aşk diyorum. Aşk'la kalın.

Aynur Sarıkaya

Şubat 2005

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne demişti Nazım; "a be şair/ bizim de bir çift sözümüz var aşka dair.." Eminim cem-i cümlemizin vardır. Benim yorumumda bir düzeltme yapmam lazım. Doğru cümle şu olacak: Aşk, bana göre sevginin korsesidir. Bu düzeltmeyi yaptıktan sonra yorum ve düşünceme yaptığınız övgüye teşekkür ediyor ve sizin değer noktanızda olmalarını dilerim. Sevgiler...

Birkan Can 
 13.12.2008 11:34
Cevap :
Birkan bey. Kendi adıma korseyi hiç sevmem boğulacak gibi olurum içinde. Düşünsene açamayan tomurcuk gibi. Tanımlamanıza buradan baktığım zaman boğulma hissi sardı birden ama sanırım sizin dediğiniz başka bir şey. Aşkın koruyucusu, kollayıcı, besleyeni, fazla taşırmadan dengeleyen, kısa vakitlerde değil, koruyarak kollayarak uzun yıllara yayan olabilir mi? Bilmiyorum tabii. Fakat gerçek olan birşey var ki, aşk kısa, sevgi uzun ömürlü birşey. Sevgilerimle  13.12.2008 14:52
 

Nedir aşk? Veysel, "seversin kavuşamazsın aşk olur" demişti... Ama biliyoruz ki bu naif ve naif olduğu kadar derinliksiz tarif sizin sorunuza asla cevap olmayacaktır. Kaldı ki ; zaten sorunuzun esaslı ve geniş tabanlı bir cevabı da henüz bulunmuş değil. Ben kendimce şunu söyleyebilirim: Aşk, bakabileceğimiz en sonsuz uzaklıktaki sevgiye, kendi ateşinde yanmayı göze alarak koşabilme azmi ve iradesidir. Yani, anlatıldığı gibi asla hastalıklı bir durum değildir. Aşk, göre sevginin korsesidir. Madde kazanındaki kaynamalardan oluşan ruhun aradığına sarılışının en doruk noktasında arkaya bakamayacak kadar kör oluştur. Fakat asla o bir "an" , durağan bir oldu bitti değildir. Sürekli vardır ancak kucaklama kapasitesi fonksiyonel bir değişim gösterir.

Birkan Can 
 12.12.2008 16:04
Cevap :
Bu sözlerin, hatta bilimsel derinlikte diyebileceğim bakış açısının üstüne ekleyebilecek daha iyi bir şeyim yoktur şimdilik hocam.:) Teşekkür eder, saygılar sunarım. Aşkla kalın.  12.12.2008 20:32
 

Bence aşk önceleri geçici bir pozitif empati, sonrasında kalıcı bir negatif empatidir... Aşkına, aşkımıza sağlık...

Mehmet Sağlam 
 26.11.2008 22:40
Cevap :
Vayyy be. İşte budur aşk. Tam tanımı yani. Sevgilerimle  26.11.2008 22:46
 

bir türül ucu bucağı bulunamadı aşkın...yaşadıkça da bulamayacak insan oğlu.... aslında hep yanıbaşımızda,içimizde aslında... sevgilerimle..

Metin TOPÇU 
 12.08.2008 18:17
Cevap :
Haklısınız bence de. Çözülmesi en zor denmklem. Sevgiler Metin Bey.  12.08.2008 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 669
Toplam yorum
: 6100
Toplam mesaj
: 564
Ort. okunma sayısı
: 1493
Kayıt tarihi
: 19.01.07
 
 

Bir on dört mart sabahı güneş henüz arz-ı endam ederken üzeri yongalarla kaplı, küçük pencereli, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster