Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
449
 

Aspendosu yakan ateş

Side' ye tatile gidenler bilirler, tam bir açıkhava müzesidir. İlk olarak yaklaşık 8 yıl önce gitmiştim ve hayran kalmıştım. Geçen yaz tekrar gitme fırsatım oldu yine harikaydı. Özellikle tarihi eserlere meraklıysanız bilinmez zamanlarda yolculuk ediyor ve yenileniyorsunuz. Esanafı ve türklere olan davranışları hakkında ise yorum dahi yapmak istemiyorum. Geçen yaz gittiğimde Side Antik Tiyatro'da, büyük bir şans olarak nitelendirdiğim Mustafa Erdoğan'ın Anadolu Ateşi dans gösterisi vardı. Kısıtlı imkamlarıma rağmen böyle tarihi bir yerde bu gösteriyi kaçırmak istemedim .Bir bilet alıp heyecanla akşamı bekledim. Ortam bir harikaydı, atmosfer müthişdi. İnanın gösteri sonunda o kadar çok gururlandım ki gözlerim yaşardı ve alkışlamaktan avuçlarım patladı. Bu arada otururken dizimi hafifçe öndeki (sanırım almandı) turist bayana değdirmiştim ve konser başlamadan yediğim azarın bağırmaların haddi hesabı yoktu.Özür dilememe rağmen o kadar büyük bir hınç ve öfkeyle bağırıyorduki kendimi başka bir ülkede üçüncü sınıf bir vatandaş gibi hissettiğim için konser boyunca yer aramak zorunda kaldım. Hala aklıma geldikçe öfkeleniyorum.Kendi ülkelerinde hiç bir vasfı olmayan bu insanlar, benim ülkemde en iyi yerlerde tatil yapıp üstelik bir de benim ülkemin insanlarını basit ve saçma nedenlerle aşağılayabiliyorlar. Gerçekten insanı rencide edici bir durum.

Bu arada Aspendosta yapılan incelemelerde yüsek sesin ve gürültünün özellikle sahne taşlarında çatlamalara neden olduğu belirtilmiş. Mustafa Erdoğan Aspendosun kullanım hakkını almış ve bu yaz 80 gösteri varmış. Anlayamadığım bir kaç şey var. Şimdi öncelikle bu kadar önemli bir tarihi mekanın kullanım hakkı nasıl olurda bir şahsa verilir? Devletimiz tarihi alanlarımızı''buyrun alın, işletin, ne yaparsanız yapın''mantığıyla pazarlamaya mı başladı? Ben böyle bir ihale, açık artıma , pazarlama duymadım. Gerçekten bir çevreci olarak ben o antik tiyatronun 80 gösteri daha kaldırabileceğine inanmıyorum. Yüzyıllara direnmiş o güzelim tiyatro 80 defa üstünde zıplamayı onuda bırakın 80-115db arası bir sesi kaldıramaz. Bildiğim kadarıyla 120/140db bir uçağın kalkış hızındaki sese denk gelir. 80 defa tekrarlanan 115/120db sesi siz düşünün artık.

Böyle muhteşem bir ortamda, bu kadar güzel bir gösteri izlemek inanılmaz güzel fakat ben bu antik tiyatroyu benim çocuğum ve torunlarım, onlarında torunları görsün istiyorum .80 yaşında sideye tekrar yolum düşerse ''burada bir antik tiyatro vardı''demek istemiyorum. Aksine tekrar aynı zevkle bu tiyatroyu gezmek istiyorum. Sevgili anadolu ateşi yöneticileri veya diğer sahne sanatları göstericileri eminimki gösterilerini sergileyecek başka bir yer bulabilirler. Belki bizler ve bizden sonraki kuşaklar bu kadar harika bir yapıyı tekrar bulamayabiliriz.

Günlük kazançlar uğruna lütfen tarihi eserlerimizi bu kadar hoyratça kullanmayalım. Zaten yeteri kadar harap edildiler ve birçoğuda yurtdışına kaçırıldı. Eğer tekrar sideye gidersem ve antik tiyatroda bir gösteri varsa gitmeyeceğim ve protesto edeceğim. Bir yararı olurmu bilmiyorum fakat en azından vicdanım rahat olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben manavgatlıyım ve türklere yapılan davranışlar tamamen bahsettiğiniz gibi... Çok harika bir teşhis... Bırakın elin almanını bizim türk esnaflar bile orada bize, kendi insanımıza, çapulcu gözüyle bakıyor... Ne acı, ne acı, hem de ne acı ve rezalet bir portre...Hepsini kınıyorum, hepsinden nefret ediyorum.. İşte bu yüzden, sadece bu yüzden memleketimden soğudum diyebilirim...Diğer yorumlarınız ve görüşleriniz ise tamamen mükemmel, çok doğru... Tebrikler... Saygılar, görüşmek üzere

TUNA 
 25.02.2007 12:02
Cevap :
İnanın yazarken biraz ürktüm.Şimdi oralı olanlar bana kızacaklar diye fakat yorumunuzu okuyunca doğru teşhis yapmama sevindim,o güzel yer adına üzüldüm.saygılar.  26.02.2007 8:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster