Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '14

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
 

Ataer-kill

Ataer-kill
 

Merhabalar

Bugün içimden gelmediği halde kadınlar için yazıyorum sizlere. Yani neresinden tutsam olmayacak, bana az gelecek.

Kadın zor bir konu benim için.. Sancılı, acılı ve oldukça ironik! Mitoloji okuduysanız bilirsiniz ya da Sümerliler hakkında bilginiz varsa, uygarlık tarihinden haberdarsanız, şimdi söyleyeceklerimi bilirsiniz işte!

Muazzez İlmiye Çığ kitabında sözünü etmiş; mitolojinin ve tek tanrılı tüm dinlerin kaynağı olan o müthiş tabletler Sümer’lere aitmiş. Zaten bilimsel veriler ve tarihleriyle ortaya koymuş. O tabletlerde anlatılan tüm hikayeler önce mitolojiye, daha sonra tüm tek tanrılı dinlere, farklı isimlerle yansımış.

Sümerler çok tanrılı idi. Bütün tanrılarının bir hikayesi vardı.  Ve her ne hikmetse aynı hikayeler biraz farklı ama isimleri tamamen değişik olarak mitolojide ve Tevrat, Kuran, İncil gibi kitaplarda var.

İnsan “neden acaba” diye sormadan edemiyor.

Muazzez İlmiye Çığ, benim hayatımda müthiş bir çığır açan kadındır. O ve uygarlık tarihinden öğrendiklerim sayesinde bugün insanlığa bakış açım farklılaşmıştır. Ama benim bakış açım farklılaştıkça insanlara kendimi anlatabilmek ve insanların beni anlaması zorlaşmaktadır.

İnsanlık “anaerkil” ve zorlu bir dönemden geçişinde tanrıları hikâye ederek “ataerkil” bir açılım yaratmıştır. Bence her ikisi de insanlığa yakışmayacak denli kötü bir oluşumdur. İkisi de kadını erkeğe, erkeği kadına yem etmekten başka bir işe yaramaz. Ama bu bir süreçtir ve her süreç gibi gereklidir.

Bana göre “ataerkill” süreç bitmeli ve oldukça hümanist ve çocuksu ama akılcı bir döneme girmeliyiz artık!

Kadını benimsemeyi öğrenmeli erkekler. Erkeklerden ve cinsellikten öcü gibi korkmamalı kadınlar.

Tüm zorluklarıyla dişiliği, cinselliği ve doğurganlığı ile kadın ve erkek birbirini üstün ve zayıf tüm halleriyle kabullenmelidir.

Ve dinleri herkes çok iyi analiz etmeli. Çünkü dinler insanlığın doğruya yöneltilmesinde olumlu bir araç olmaktan çıkmış özellikle egemen ve ataerkil dünyanın kadını yem etmesine araç olmuştur bence..

Yazımın başlığını “Ataer-kill” yapmamın sebebi  erkeklerin katlettikleri kadınlar içindir. İnsan olabilene saygıyla.

Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Berrin Aksu

 
Toplam blog
: 171
: 522
Kayıt tarihi
: 18.12.10
 
 

Üniversite mezunuyum. Dekoratörüm. Yazmayı çok seviyorum. 200 kadar şiirim var. Sinema ve tiyatro..