Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1079
 

Atatürk'ün kehaneti

Atatürk'ün kehaneti
 

Celal Bayar ve Atatürk


Atatürk’ün ileri görüşlü olduğu herkesçe bilinen bir özelliğidir. Bunun yanında bazen gelecekle ilgili öyle şeyler söylemiş ki, ileri görüşlülükten öte bir durumun varlığı kendini ister istemez kabul ettiriyor.

Cumhurbaşkanlığı döneminde Krallardan devlet adamlarına birçok kişi ile görüşen Atatürk, gelecek yıllarda politika da üst düzeylere kadar çıkacak olan kişiler için de zaman zaman bazı kehanetlerde bulunmuştur.

Atatürk, bakanlar ile beraber trenle bir yurt gezisine çıkmıştı. O yıllarda Türkiye ekonomisini kurtarmak için çalışmalar yapan Celal Bayar da geziye katılanlar arasındadır.

Tren bir mola sırasında durmuştu. Atatürk’ün gözleri bir ara Celal Bayar’ın üzerinde durdu. O sıra bir düşünce alemine daldığı belli oluyordu. Sonra birden yanındakilere dönerek şöyle konuştu:

“Şayet bu memleket de bir gün kansız ihtilal olacaksa ve bu ihtilale biri liderlik edecekse, o adam Celal Bayar olacaktır.”

Sonra bir başka konuya geçen Atatürk’ün bu sözlerini dinleyenler hiçbir şey anlamışlardı.

Aradan uzun yıllar geçti. Ve aradan geçen yıllar Atatürk’ü bir kez daha haklı çıkardı. Demokrat Parti 1950 ‘de iktidara geldi.Adnan Menderes Başbakan olurken, Demokrat Partinin liderliğini yapan Celal Bayar Cumhurbaşkanı oldu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba genç arkadaşım...Söylediğiniz kehanet sayılmaz. Bu, M.kemal'in, Celal Bayar'ın siyasi görüşünü iyi bilmesidir.Bu bir öngörüdür. Ben size daha etkilisini söyleleyim. M.Kemal daha otuzlu yılların başında, II.Dünya Savaşı'nın 1939 yılında çıkacağını ve savaşı Hitlerin çıkaracağını ve faşist Mussolini'nin de halkı tarafından asılacağı söylemişti. Bunların hepsi çıktı ve Mussolini de halkı tarafından bir kasap dükkanı önünde baş aşağı asıldı.Kehanet derseniz, kehanet budur. Selamlar.

cdenizkent 
 27.10.2008 19:29
Cevap :
doğru söylüyorsunuz. işi özünde biraz yazıya ilgi çekmek de var. Bu bilgilerin hepsini bir kaç kitap okuyan herkes biliyor.sağlıcakla. teşekkür ederim  02.11.2008 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10583
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

TARİH ÖĞRETMENİ MEB DENİZLİ  AĞRI AFYON  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster