Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
849
 

Avatar'ı Beğenmedim !

Avatar'ı Beğenmedim !
 

 

Dinlediğim müzikte, okuduğum kitapta, izlediğim filmde kendimi belirli bir beğeni kalıbının içine sıkıştırmamaya çalışıyorum. Yani şu müziği kesinlikle dinlemem, yok şu tür kitaplar hiç ilgimi çekmez , şu filmlerden nefret ederim gibi kesin ölçülerim olmasın, önyargılı olmayayım istiyorum. Oluşturduğum bu kalıpların beni düşünsel, duygusal ve estetik yönden kısıtlayabileceğini, belki de çok hoşuma gidebilecek ayrıntıları ve keyifleri kaçırabileceğimi düşünüyorum .

Tabi bu benim sadece idealize ettiğim düşünce tarzım. Buna uymam pek de mümkün olmuyor. Çünkü hem zamanımız çok değerli ve ayrıca sonsuz değil hem de bu kültürel, sanatsal alışverişin maddi bir karşılığı var. Yani zorunlu olarak kendi kısıtlarımızı oluşturuyoruz. Böyle olunca da daha fazla keyif alacağımızı düşündüklerimize öncelik tanıyoruz doğal olarak.Yaşadıklarımız, deneyimlerimiz de bu öncelik belirlemelerimizde bize yol gösteriyor.
İyiki de gösteriyor.

Ama inkar da etmeyelim bir filmi, kitabı ya da müziği seçerken çevremizin söylediklerinden de etkileniyoruz.
Ben de etkilendim.

Titanic gibi harika bir filmi yönetmiş bir yönetmen işin içindeyse eğer,
böyle bir filmin çekilebilmesi için uygun teknoloji 14 yıl beklendiyse ,
olağanüstü bir film maliyeti söz konusuysa,
gazete ve internet eleştirilerinde "haaaarika" bir film deniyorsa,
seyreden eş, dost, tanıdık "görsel bir şölen, çok beğendik" diyorsa,
e etkileniyor insan işte...

Ama sonuç da her zaman bizim beklediğimiz gibi olmayabiliyor. Bazen hiç ummadığımız bir keyif ya da kazanç bazen de tam bir hayal kırıklığı.
Bu seferki hayal kırıklığı...

Boşuna dememişler renkler ve zevkler tartışılmaz diye.
Aslında hayal kırıklığına uğramamam gerekirdi. Çünkü ben fazlaca fantastik, bilim kurgu filmlerden pek de keyif almadığımı deneyimlemiştim bunca zamandır.
Ama yine de görsellik, konu, hayal gücü, teknoloji bütününde ilgimi çekebilecek , keyif alabileceğim bir film beklentisine girmişim nedense.

Konuya girmem uzun oldu ama "Avatar" filminden bahsediyorum. Filmin konusundan, görsel estetiğinden( görüntü kalitesi, estetiği fena değildi) , mesajlarından bahsetmeyeceğim. Gerek gazete gerekse internette herşeyi fazlasıyla anlatılmış.

Duygusu beni içine almadı. Bildiğimiz gerçeklerin mesaj kaygısıyla aktarımını etkileyici bulmadım.
Ben beğenmedim ,sıkıldım.

Tijen Taşlı- İzmir


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynı duygular nedeni ile izlemedim bile Avatar'ı Tijen'cim, iyi yapmışım o zaman. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 05.01.2010 8:53
Cevap :
Filmi öyle çok beğenenler var ki ! Güzel değildi demek yerine belki bana hiç hitap etmedi demem daha doğru :) Yazılarından ve yorumlarından tanıdığım kadarıyla beğenilerimiz benzer. Bu nedenle için rahat olsun, gitmedim diye üzülme :) Sevgiler benden.  05.01.2010 17:08
 

Tijen'cim valla ben de hiç begenmedim.. sıkıldım ve yarıda bıraktım.. tanıtım filmlerinde güzel bir film gibi geldiyse de... hayal kırıklıgı yarattı bende. "Yani bu mu?" dedim.. teşekkürler, sevgiler..

sema öztürk 
 04.01.2010 13:01
Cevap :
Aynen ben de "bu muymuş" dedim :) Valla biz sinema sanatından hiç mi hiç anlamıyor olabilirmiyiz (!) sence? :) Şaka bir yana görselliğin yanı sıra sinemada oyunculuk ve konunun benim için diğer detaylardan daha ön planda olduğunu böylece anlamış oldum.Sevgiler, selamlar benden de.  04.01.2010 18:13
 

Vejeteryan birinin onüne eti en pahalı beyaz sarapla pişiripte koysanız "yemez" Film hakkındakı yorumunuz son derece gereksiz olmus.. buda bizim yazınıza yorumumuzdur..

Batu Serkan Rangeku 
 04.01.2010 8:58
Cevap :
:))))) Çok hoş. Ne diyeyim şimdi. Öyle düşünüyorsanız öyledir sizi mi kırayım.  04.01.2010 18:02
 

Sayın Dostum (Yakın), duyduğuma göre filmin 3 boyutu varmış, demekse senin izlediğin boyuttan öle matah bi şey çıkmadı...Uyandırdığın iyi oldu, boşuna param gitmesin, dvd'si çıkanda izleriz...Şu yahşi batıyla vavieni de bi izlesen de ona göre şeyetsek :)) O diil de, sen "film tırt" demişin yine de sinema sitesinde yayına alınmışsın..Ben vaktiyle LOUR'S(AYI) diye film var çok şahane demiş idim, ama bi şii olmamış idi...Kanalizasyon filmini de sanatsal yönden "G.tten bacaklı Okanım, filmine verdiğim para zehir zıkkım olsun" diye eleştirmiş idim yine de sinema sitesine alınmadım (Demekse adam k-ayırıyolarsa).

silik 
 03.01.2010 23:44
Cevap :
Yaaaaani etkilemiş gibi de olmayayım ama :) belki de sen çok beğenirsin. Beğeniler kişiden kişiye değişiyor çünkü. Bir sinema filminden ne beklediğinle alakalı. Benim sıramda da yahşi batı var. Ben komik filmleri severim ama :) Valla kategoriyi kendin belirleyince değiştiriyorlar mı? bilmiyordum.Ama ben sadece beğenmediğimi yazdım zehir zıkkım olsun demedim. öyle şeyler söylemek ayıp.seni ayıpladıkları için öyle yapmışlardır :))  04.01.2010 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2785
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster