Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
4491
 

Avi video dosyalarını küçük parçalara bölmek?

Avi video dosyalarını küçük parçalara bölmek?
 

Fotoğraflar da çok şey anlatır ama bana göre hareketli, sesli görüntülerin yeri ayrıdır. Hiçbir resim bir konuşmadaki sıcaklığı ve o kişinin samimiyetini kağıt üzerinde yansıtamaz. O yüzden her fırsatta bir el tipi kamera (handycam) bulup sevdiğim herşeyin görüntülerini alırım.

İki gün önce benim bilgisayar kurdu olmaya şiddetle aday yeğenim gelip benden bundan tam 14 yıl önce çektiğim, doğduğum köyüme ait görüntüleri istedi.

"Hemen yazıp DVD' ye vereyim"

dedim. Ancan atladığım birşey vardı. Kameradan ham olarak bilgisayara aktardığım 1 saatlik avi uzantılı görüntünün toplam boyutu 11GB seviyesindeydi. Normalde bu tür dosyaları Ulead VideoStudio, Pinnacle Studio vb.. bir programla mpg formatına dönüştürüp 3-4GB seviyesine getirip bir DVD' ye sığdırmak mümkündü. Ancak bu işlem benim dizüstünde 4 saatten aşağı sürmediğine göre başka bir yol bulmak gerekliydi. Basitçe bu büyük videoyu DVD' ye sığacak boyutlarda parçalara ayırmak en akılcı yol gibi gözüküyordu. En fazla ekstradan 2 DVD' ye daha malolurdu.

Küçük bir araştırmayla AVI/MPEG/RM/WMV Splitter programını buldum. Kullanması oldukça basit sevimli bir program. Devasa video verilerini hem zaman hem de parça bazlı bölmek mümkün. Programın deneme sürümü sadece 2 dakikalık iş yapıyor. Ama bu sıkıntının çözümünü de internetten bulmanız mümkün. Her programın gibi bu küçük programın bile crack' ı var:)

Program seçeneklerinde yer alan "Split into .. equal-size*clips" kısmındaki seçimlik alana 3 yazıyorum. Böyle program her biri 4.7GB' dan küçük (3.7GB civarı) yani bir DVD' ye sığabilen 3 avi uzantılı dosya oluşturuyor. Toplam işlem süresi 10 dakika civarında. Bu kadar. Sonrası dosyaları DVD' ye yazmaktan ibaret.


Bir gün size de lazım olabilir. Aklınızda bulunsun.

http://www.boilsoft.com/videosplitter/download.html

Hoşcakaın.
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3270
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster