Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '13

 
Kategori
Dünya
 

Avrupalılar krallıkları ne zaman devirecek?

Avrupalılar krallıkları ne zaman devirecek?
 

ELBİSELER, ELDİVENLER TERTEMİZ! PEKİ YA TAHT?


Bugün Avrupa’da başta İngiltere olmak üzere İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika, Hollanda, Vatikan gibi ülkeler krallık, Lüksemburg dükalık, Monaco, San Marino, Andorra ve Liechtenstein prenslik olarak yönetilmektedir. Örneğin İngiltere’nin resmi adı “Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığıdır. Lüksemburg’un ise “Büyük Lüksemburg Dükalığı”dır.

Krallıklar  ve Kilise sıkı işbirliği içindedir. Örneğin kral VIII Henri'nin Vatikan'dan ayrılarak oluşturduğu Anglikan Kilisesi olarak bilinen İngiltere Kilisesi’nin (Church of England)  en üst makamı bizzat İngiltere kraliçesidir. Kilisenin baş kardinali de kraliçeye bağımlıdır. Laik yönetim yoktur, din ve siyaset işbirliği halindedir. Tüm bu köleci ve sömürgeci krallıkların geçmişleri mazlum halkların, yok edilen ulusların kanlarıyla yıkanmış ve hala yıkanmaktadır. Tüm o görkemli, pırıl pırıl süslü püslü elbiselerin altında her türlü iğrençlik ve yalanlar vardır. 

Perde ardındaki kral ve kraliçenin, dük ve prenslerin nihai onayı veya oluru olmadan o ülkelerde yere yaprak bile düşmez. Yani bizdeki cumhurbaşkanlığı makamı gibidirler. Kral ve kraliçelerin ülkelerin yönetiminde etkileri olmadıkları, sorumsuz ve simgesel bir makam oldukları yolundaki görüşlerin tümü palavradır.

Oysa gerçek demokrasi halkın doğrudan yönetimidir. Bir ülkede resmen onaylanmış ve kabul edilmiş bir aristokrat sınıf varsa o ülkede demokrasi göstermeliktir. Siyasal aktörler sahnede şov yapar, halk da bunu zokasıyla birlikte yer ve yutar. Halk  saf saf geçmiş tarihiyle böbürlenir ve bu krallıkların sonsuza dek süreceğine inanır.

Neden hiçbir çağdaş Avrupalı düşünür, filozof,  bilim adamı bu krallıkların ortadan kaldırılmasını, laik düzene geçilmesini önermiyor? Niye “Avrupa Baharı” olmuyor bir türlü o ülkelerde?  Hadi bakalım pamuk düşünceler eyleme! Tüm Avrupa uluslarını bu ortaçağdan kalma, feodal ve kokuşmuş krallık, dükalık ve prenslikleri devirmeye davet ediyorum. Diren Avrupa !

 
Toplam blog
: 129
: 1871
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..