Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
846
 

Başarılı İş görüşmesinin sırları

Başarılı İş görüşmesinin sırları
 

İş görüşmelerinde masanın her iki tarafinda da bulundum. Hem potansiyel işvereni etkilemek için, hem de doğru çalışanı bulmak için ter döktüm. Geçenlerde, yeni mezun genç bir arkadaşım, bir iş görüşmesinden önce bana ne önerirsin diye sordu. Daha sonra da eşim bir iş görüşmesine gitti. Her ikisine de yaptığım önerileri sizlerle paylaşmak istedim.

YAPIN
 
Karşınızdaki kişinin sözünü kesmeyin. Sabırlıbir şekilde anlatacaklarını dinleyin, dinlerken de gülümseyerek onaylayın. Bir çoğumuz karşımızdakini etkilemek icin öyle bir çaba harcarız ki, karşımızdakinin de bizi etkilemeye çalıştığını unuturuz.
 
İlk karşılasmada, görüşme yapacağınız kişiye arkanızı dönmeyin. İlk karşılaşma çok önemlidir. Birçok zaman, karşınızdaki insan sizi sevip sevmeyeceğine ilk dakikada karar verir. Bu, ilk tanıştığım insanlarda çok önem verdiğim bir noktadır. Görüşme yapacağım kişi, konferans odasına sonradan gelecekse, seçtiğim sandalye kapının tam karşısında, içeri gelen kişiyle tam yüzyüze geleceğim konumda olmalıdır. Görüşeceğim kişi içeri girer girmez ayağa kalkar, tam yüz yüze olacak şekilde ona doğru döner, gülümser, ona dogru hafifçe eğilip tokalaşırım. Size bir sır daha vereyim, bu ilk karşılaşma sırasında, içimden karşımdaki kişiye “beni çok seviyorsun ve bu işi bana vermek istiyorsun” derim. 
 
Sorunuz var mı dediklerinde hayır, yok demeyin. İşgörüşmeleri iki taraflıdır. İşveren sizi mülakat ederken, siz de işvereni mülakat etmelisiniz. Sorunuz var mı diye sorulduğunda, "tüm sorularımın cevaplarını görüşme sırasında verdiniz, o yüzden sorum kalmadı" demeyin. Görüşme öncesinde en az 10 soru hazırlayın. Bazı örnek sorular şunlar olabilir: Kiminle çalışacağım, takımımda kimler var? Kime rapor vereceğim? Bu pozisyonun kariyer gelişmesi nasildir? Bir sonraki adımda ne pozisyona gelinir, 10 yılda, 20 yılda ne olur? Bu pozisyon için ideal bir adayın özellikleri nelerdir? Bu pozisyona alındığımı varsayalım. Bir yıl sonra beni hangi kriterlere gore değerlendireceksiniz? Değerlendirmemi kim yapacak? Ne tür bir projede calısacağım?

Bu işle ciddi bir şekilde ilgilenen ve bu işi çok isteyen bir insanın, potansiyel işverenine sorusu olmaması imkansızdır. Ancak, hazırlıksız ve bu iş için çok da kafa patlatmamış bir insanın elini kolunu sallayarak hazırlıksız gitmesi ve sorusunun olmaması beklenebilir..
 
Soruları cevaplamak için düşünmeden atlamayın. İşe alınma kriteri hiçbir zaman bir soruyu ne kadar çabuk cevapladığınız değildir. Elbette dakikalarca düşünüp sonra cevap vermek de mantıklı degil ama kendinize, soruyu anlayacak ve düşüncelerinizi toplayacak kadar süre verin. Hiçbir önerimi dinlemeseniz bile bu öneriyi ciddiye alın, en azından karşınızdakinin sorusunu bitirmesini bekleyin, ve sorulan sorunun cevabını net verin, konuyu dağıtmayın.

Birkaçyıl önce görüştüğüm adaylar içinde birtanesi o kadar heyecanlıydı ki, hiçbir sorumu bitirmeme izin vermeden hemen cevap vermeye girişiyordu. Üstelik sorularımı sormaktaki amacımı da hiç anlamadan. Son derece sinirlenmiş ve gerilmişbir şekilde bitirmiştim bu gorüşmeyi. Üstelik, o kadar cok konuşmuştu ki, sormak istediğim soruların yarısını bile soramamıştım.
 
 
Umarım bu öneriler, bir sonraki işgörüşmenizde şansınızıarttırır.  Baska bir yazimizda da gorusmede size sorulabilecek sorulari ve bu sorulara nasil hazirlanabileceginizi paylastik. Gorusmenizden once mutlaka goz atin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Tugba ve Fulya, izninizle bir cümle ile yararlanacaklara bir ışık daha tutmuş olalım. Akıllı insanlar! kendilerinden daha akıllı, daha güzel, daha yakışıklardan fazla; anlaşabilecekleri ve hükmedeceklerine inandıkları ile; çok akıllı insanlar ise, kendilerinden daha akıllılarla çalışmayı düşlerler. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.09.2013 17:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1233
Kayıt tarihi
: 16.08.13
 
 

Tugba ve Fulya, biz iki kız kardeşiz. Birbirimizden beş dakika arayla dünyaya gelmişiz. Bir emekl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster