Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
203
 

Başkaları

Başkaları
 

Görsel, Tek Rumeli TV stüdyolarında çekilmiştir.


Geçtiğimiz 28 Aralık Cumartesi akşamı (Saat 20.00'dan itibaren) TEK Rumeli TV "Ekonomide Ufuk Turu" adlı programda KEYİAD Başkanı Ahmet ELER ile birlikte canlı yayında sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Çözüm yolları gösterdik, önerilerde bulunduk.  Neydi sizlerden gelen sorular, burada da kısaca özetleyelim


- Defter tasdikinin önemini ticaret hukuku ve borçlar kanunu açısından değerlendirerek açılış tasdiklerinin 31.12.2013 akşamına kadar yaptırılması gerektiği. 2013 yılında kullanılan defterlerin 2014 yılında da kullanılmak istenmesi halinde yasal defterlere ilişkin ara tasdikin Ocak ayı içinde yaptırılabileceği.

- Gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinden, belirli şartları taşıyanların basit usule geçebilecekleri. Gerçek usulden basit usule geçeceklerin, gerçek usuldeki ticari kazançlarının işletme hesabı esasına göre veya bilanço esasına göre tespit edilmesinin bir önemi bulunmadığı. Alım satım işlerinde yıllık satışları tutarının 110.000 TL aşmaması, hizmet işletmelerinde gayri safi iş hâsılatının 37.000 TL aşmaması, bu işlerin birlikte yapılması halinde, örneğin tamir ve yedek parça, terzilik ve kumaş satışı gibi yıllık satış tutarı ile iş hâsılatı toplamının 75.000 TL aşmaması. 
- Gerçek usulden basit usule geçmeye ilişkin olarak bağlı bulundukları vergi dairesine bir dilekçe ile başvuruda bulunanların mükellefiyet şekli, Ocak ayı başından itibaren basit usul olarak tesis edileceği.  Örneğin gerçek usulde vergilendirilenlerden 2012 ve 2013 yıllarına ait alış ve satış tutarlarının her ikisi de hadlerin altında gerçekleşmişse Ocak 2014 ayı içinde dilekçe ile bağlı olduğu vergi dairesine başvurarak basit usulde vergilendirilme talebinde bulunulması halinde 1.1.2014 tarihinden itibaren basit usule geçilebileceği. Yazılı olarak başvuruda bulunmayan gerçek usule tabi mükelleflerin, kendi istekleri ile gerçek usulde vergilendirmeyi seçtikleri kabul edilerek bu usulde vergilendirilmelerine devam edileceği. İş yerinin kiralanmış olması halinde yıllık kira bedelinin 3.700 TL aşmaması. 
Kurumlar vergisi mükelleflerinin, kolektif şirket ve ortaklarının, sarraflar ile kıymetli maden ve mücevherat alım satımı ile uğraşanların, müteahhit ve taşeronların, sigorta prodüktörlerinin, ilan ve reklam işleriyle uğraşanların, emlak komisyoncularının, maden işletmelerinin, şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapanların, bundan yararlanamayacağı.
- Motorlu taşıtlar vergisinde (plaka vergisi) kasko sigortası değerlerinin yüzde altısını aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarı, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak indirimli şekliyle ödenebileceği.

- Trafik para cezaları emniyet birimlerince vatandaşa tebliğ edilmeli, aksi halde doğrudan maliyenin, vatandaşın cep telefonuna mesaj yoluyla “borç bildirimi” olarak göndermesinin haksızlık olduğu.

İpsalalı çeltik üreticisi Hasan Ağa'nın isteği çeltikte KDV oranıyla ilgili; tacirler arası pirinç ticaretinde, buğdayda olduğu gibi KDV’nin yüzde bire indirilmesi. Çeltik üreticilerinin dikkat çektiği sorunlardan bir diğeri de özellikle motorindeki ÖTV başta olmak üzere çeltik üretiminde GİRDİ FİYATLARININ YÜKSEK OLMASI. 
- Vergi dairesi müdürleri ile yardımcılarının ve tüm maliyecilerin de ülkesini seven, devletinin ve milletinin hizmetinde, onurlu birer devlet memuru oldukları. Bu memleketin mazlum evlatları olarak “Başkaları” değil, kardeşimiz, ağabeyimiz, ablamız, evlâdımız, hâsılı bizden oldukları. Başka yerden gelmedikleri! İsteklerinin, ayrıcalık ya da lütuf olmadığı, emeklerine saygı, vergi dairelerinde insanca çalışma koşuları ve maruz bırakıldıkları itibarsızlaştırma uygulamalarının sona erdirilmesini istedikleri. 

Konuşuldu, bizden söylemesi. 

Programda, yılsonu vergisel işlemleriniz ile 2014 yılı başlarken "Sosyal Psikolojide Vergi" konusu ile günceli konuştuk. Sonraki programlarımızda yanıtlamak üzere sorularınızı şimdiden bize iletebilirsiniz. Yoğun ilginiz nedeniyle bir kez daha ve içtenlikle teşekkür ederiz. KEYİAD ekibinin sizlere, bu sayfamızdan da selamlarını iletmek isterim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 276
Toplam yorum
: 141
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1082
Kayıt tarihi
: 19.11.12
 
 

Evli, 2 evlat babası, 1965'te doğdu, inançlı, müziksever, insansever, yurtsever, iyi yüzer, ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster