Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
503
 

Bayrak İnmez!

Bayrak İnmez!
 

Uzanan hain eller Birer birer kırılsın Ona yan gözle bakan Bütün gözler kör olsun!!!


 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmir’in kurtuluşundan sonra yanına yazar Ruşen Eşref'i ve yaverlerini alarak otomobiline biner, biri otomobilinin önünde diğeri arkasında yer alan iki kısraklı süvari bölüğünün arasında, Konak Meydanı'ndan Karşıyaka'da onu konuk etmek için hazırlanmış eve gitmek üzere ayrılır. Karşıyaka'daki kalacağı eve geldiğinde evin mermer taraçasına çıktıktan sonra kapının önüne ipek bir Yunan bayrağı serilmiştir. Üzerine basılacak bir yol halısı gibi yayılmıştır. Kadın ve erkek orada bulunan İzmirliler:
"Buyurunuz geçiniz.... Bizim öcümüzü yerine getiriniz. Yabancı kral bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak girmişti. Siz lütfedin, bu karşılıkla o lekeyi silin! Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizin evinizdir. Bu hak sizindir"diye yalvarıyorlardı. Mustafa Kemal yerde serili bayrağın önünde durur, ağlayarak yalvaran kadın ve erkeklere tatlılıkla bakarak; 
"O geçmişte kötü etmiş. Bir milletin istiklalini temsil eden bayrak çiğnenmez. Ben onun hatasını tekrar edemem"der. Bayrağı kaldırtır ve bembeyaz mermerlere basarak içeri girer. Ruşen Eşref Ünaydın "İşte sen İzmir'e ilk gün zaferinle böyle girdin" der. 
Atatürk'ten Unutulmaz Anılar/ Ahmet Gürel Mayıs 2009

   Bayrak sevgisi saygısı bize, atalarımızdan kalan kutsal bir mirastır. Yalnız kendi bayrağımıza değil, diğer milletlerin bayrakları da kutsaldır. Çünkü bayrak bir milletin bağımsızlığının istiklalinin sembolüdür. 
 
Şanlı bayrağımız da bizim istiklalimizin, namusumuzun, onurumuzun, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın sembolüdür... O bizim her şeyimiz. O göklerimizde nazlı nazlı dalgalandıkça huzurluyuz, mutluyuz, güvendeyiz. Tarih boyunca Onu gönderinden indirmeye kimse cesaret edememiş. Edenler de bedelini canları ile ödemişler.
 
Çocukluğumuzda, daha ilkokul sıralarında öğrettiler bize bayrak sevgisini. Bağımsızlığımızın sembolü ay yıldızlı bayrağımızı gururla söylediğimiz İstiklal Marşımızla lisenin son yıllarına kadar göndere hep milli bir ruh ve heyecanla çektik. Öğretmenlerimiz, anne- babamız bayrak ve Atatürk sevgisini canımızdan aziz bilmemizi ilmek ilmek işlediler yüreklerimize…
  Kutsal değerlerimize saygıyı biz küçücükken öğrendik.Yerde gördüğümüz bir ekmek parçasını nimet bilip öpüp yüksekçe bir duvar kovuğuna koymayı, eski yazı ile yazılmış bir kâğıt parçasının okumasını ve manasını bilmesek bile dinimize olan saygıdan dolayı yerden kaldırmayı, Kuran-ı Kerimi odamızın yüksekçe bir yerine asmayı çocuk yaşta öğrettiler bize. 
İşte bu sebepledir ki, vatanımızın ve Milli Egemenliğimizin sembolü olan ve onun dalgalandığı yerde kendimizi güvende hissettiğimiz bayrağımızı hep yüksekte tuttuk. Onun yere düşürülmesine, indirilmesine asla tahammülümüz yoktur. 
 
Hal böyle iken, bu topraklarda yaşayan, suyunu içen, ekmeğini yiyen insanların ata mirası bayrağımıza ihanet etme gibi bir özgürlüğü olamaz. Çünkü hepimiz onun dalgalandığı yerde, akşam huzur içinde uyuyor, sabah güvende hissederek kalkıyoruz. 
 
O bayrak ki “Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Senin altında doğdum, Senin altında öleceğim, Tarihim, şerefim, her şeyim” diyen Arif Nihat Asya’nın dizelerinde en güzel ifadesini bulan hepimizin bayrağıdır. 
 
Biz, bayrak denince Ulubatlı Hasan’ı biliriz; kınalı kuzularımızı biliriz. Kurtuluş Savaşı’nda “Ölürsem kefenim olur” diyerek göğsünde bayrak taşıyan kahramanlarımızı hatırlarız. “Bayrak inmez, ezan dinmez” diye şehit olan yavrularımıza ağlarız. Bu millet, tarihin var olduğu günden bugüne değin kendisini, varlığını ve bağımsızlığını sembolleştirdiği ve kutsal bildiği bayrağı dalgalansın diye sayısız şehit vermiş, kan dökmüştür
 
Bizler onu daima canımızdan aziz bildik. Onu hep yükseklerde tuttuk. Dikildiği ve dalgalandığı yere vatanımız dedik. Mülkümüz dedik. Bu mülkün sahibiysek bu topraklarda ay yıldızlı bayrağımızdan başka bayrak görmek istemiyoruz. 

Üzerimize tarihin noterliğinde şehit imzalarıyla tapulanan bu imanlı topraklarda bayrağımıza yapılan saldırıyı ihaneti şiddetle, nefretle kınıyor ve lanetliyoruz.
 
 
Bu vesile ile, Bereat Kandilinizi kutlar; milletimize, tüm islam ailemine ve tüm insanlığa barış, huzur ,hak ve adaletin gelmesine vesile olmasını diliyorum.
 
Muhabbetle
Hanife MERT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hanife hanım "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kan değildir" başlıklı yazımla size biraz ters düşmüşüm galiba...

Kerim Korkut 
 06.07.2014 3:42
Cevap :
Kerim Bey o yazınızı hatırlıyorum, ancak okuyamadım. Size özgü bir üslup diye düşündüm. Ama ilk fırsatta okumak isterim. Selam ve saygılar.  12.07.2014 14:34
 

Çözüm süreci safsatasının getirdiği lânet olasıca bir rezillik.Bu hayasızca davranışı seyreden ve göz yumanlara yazıklar olsun.Ülkeyi yönetiyorum diye gururlananların hazin tablosu işte.Bunca edepsizlikleri sineye çeken çıkar düşkünleri milletin şeref,onur ve gururunu lekelemeiştir.Hergün hergün ne bunca tehdit ve hakaretler?..Ülkemizin şerefi olan bayrağımız gönderde kalsın diye ne çok şehitler verildi bu ülkede...Ne desek azdır Hanife hanım.Elinize yüreğinize sağlık.Anlamlı ve gerekli bir duyarlılıktı.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 13.06.2014 13:54
Cevap :
Her sözünüzde, kelimenizde,cümlenizde tamamen haklısınız. Düşüncelerinize yürekten katılıyorum. Bunların hayasızca onurumuzu, haysiyetimizi rencide eden ve karşıya geçip gözümüzün içine baka baka alaycı tavırlarıyla mağdur edebiyat yapmaları ve en acısı da bunlara fanatikçe inanan bağlananların akıl almaz tavırları insanın psikolojisini inanın olumsuz etkiliyor. Son günlerde elim hiç bir şeye varmıyor. Ne yazabiliyor ne de okumak gelmiyordu içimden. Yazdıklarınız düşünceleriniz etkisiz kalıyorsa yazmanın ne anlamı var diye düşündüm. Düşüncem yanlış olabilir ama ben böyle hissettim. Abbas Bey, çok değerli yorumunuza çok teşekkür ediyor, selam ve saygılarımla sağlık ve esenlikler diliyorum.  19.06.2014 18:23
 

Canım Bayrağımıza uzanan eller kırılsın, sağ olun çok güzel bir yazı. Bende Mübarek Berat Kandilinizi kutlar gözlerinizden öper sağlık ve mutluluklar dilerim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 12.06.2014 23:46
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Nahide Hocam. Sizin de berat kandiliniz hayırlara vesile olsun. Her şey gönlünüzce olsun. Son günlerde yaşadıklarımız bize reva görülen üzücü onur kırıcı olaylar hepimizi hem çok kızdırdığı gibi gelişen diğer olaylar endişelerimizi arttırmıştır. Allah bizleri geleceğimizi korusun. Sevgiler selamlar size..  13.06.2014 11:41
 

Kıymetli Hanife MERT:Bayrağımızı tanıtan güzel yazınız mutlaka yazılmalıydı ve bizler gibi insanlar okumalıydı.Size çok teşekkür ediyorum.Güzelin ötesinde bir yazı okuduk. Bayrak böyle bir sevdadır, böyle yürektir, böyle bağlılıktır.Berat kandiliniz hayırlara vesile olsun.İnsanlar arasındaki sevgiye,dostluğa, kardeşliğe, dürüstlüğe delalet etsin.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 12.06.2014 17:21
Cevap :
Ben teşekkür ediyorum Mehmet Bey. Sizin de berat kandiliniz hayırlara vesile olsun. Öyle karışık öyle sıkıcı, üzücü bir gündemle karşı karşıyayız ki, insan hangisine ne diyeceğini nasıl tepki vereceğini, verdiği tepkinin ne derece etkili olacağını bilemiyor. Allah sonumuzu hayra çıkarsın. Dilerim başımızdaki bu felaketler daha fazla büyümeden farklı bir boyut kazanmadan biran önce çözülür, diye dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimden. Selam ve saygılar size ve ailenize... Sağlık ve esenlikler.  13.06.2014 13:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 149
Toplam yorum
: 958
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4302
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster