Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '06

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
891
 

Bayramda İstanbul'dan Manzaralar 2006

Bayramda İstanbul'dan Manzaralar 2006
 

"Bu ülkeye çağ atlattık. " Recep Tayyip Erdoğan

Ulaşım parasız olunca İstanbul, bayramda üç gün boyunca, nerede ve neden orada bulunduklarını bilmeyen kalabalıklar tarafından istila edildi.

Sultan Ahmet Camii'nin zincirli kapısına dayanmış koca bir minibüs kokoreç satıyor; buram buram iğrenç dumanını caminin avlusuna saçarak. Turistler, ziyaretçiler, gelen geçen bu yağlı dumanı solumak zorunda. . .

İstanbul sahipsiz. . .

Sultanahmet meydanına dizilmiş dükkanlar kapanmış; ama bir ay boyunca pişirip sattıkları herneyse, bayat yağ kokusu dalga dalga yayılıyor etrafa. Leğenler, yağlı kazanlar, pejmürdelik, mide bulandırıcı görüntüler, ilkellik kol geziyor Sultanahmet Meydanında . . .

İstanbul sahipsiz. . .

İnsanlar, toplu taşıma araçlarında insanlık onurlarını incitircesine balık istifi olmuş, bir araçtan bir diğerine koşuşturuyor, telaş içinde oraya buraya seğirtiyor, caddeleri, sokakları, yeşil alanları dolduruyor.

Balık ekmek yiyenler, Eminönü. . . Kağıtlar, boş kola kutuları yerlere savrulmuş, yeşil alanlar çöplüğe dönmüş. . . Çöplüğün içinde insanlar, yiyiyor, içiyor, artıkları yerlere savuruyor. . . Manzara korkunç, Hindistan görüntülerine taş çıkartıyor . . .

Tramvay durağında bekleyen Japon turistler, kalabalıktan kapıları kapanamayan aracın içinde balık istifi olmuş bekleşen insanlara hayretle ve istihzayla bakıyor, aralarında gülüşüyorlar. . .

Etekler yerleri süpürüyor, başlar sarılı, suratlar makyajlı. . . Zevksizlik, yozluk, gerilik, ilkellik İstanbul sokaklarında kol geziyor. . .

Bütün bu manzaralar kimin suçu? Tramvaylarda ve otobüslerde balık istifi seyahat eden, bütün bu rezilliklere boyun eğen, oraya buraya savrulan, onuru kırık, cehaletin dipsiz batağındaki bu insanların değil elbette.

Bu memlekette, Atatürk' ten sonra insana yatırım yapan oldu mu hiç ??

-mış gibi, -miş gibi yaptılar; hep aldatıldık!!!

Bu memlekete hizmet edecek birilerini bekledik durduk hep. . . Ama ne gelen vaaar ne de giden. . . Bekliyoruz. . . HALA . . Godot'yu bekler gibi. . .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki yıl önceydi sanırım, belediye otobüsündeyim, bir farklılık, bir güzellik var, birden anlayamadım. Klimalıydı otobüs! Ve ben o güne kadar böyle bir olasılığı düşünememiştim bile... Şimdi İzmir Belediyesi'nin klimalı otobüsler aldığını duydukça İzmir'de yaşamaktan daha bir mutlu oluyorum. Aynı mutluluğu 23/temmuz sabahında yaşamak dileğiyle,sevgiler, maviler, kırmızılar...

derinmavi.. 
 23.05.2007 21:10
Cevap :
Sevgiler, maviler ve kırmızılar için sonsuz teşekkürler ...  23.05.2007 22:14
 

Bilmiyorum biz nerde yanlis yaptik, bizi yonetenler bukadar mi bilgisiz ve gorgusuz. Bir semtte hayat tahmin edilemeyecek kadar elit ve saygideger diger tarafta Istanbul`u Istanbul yapan Sultanahmet, Eminonu, Beyoglunun arka sokaklari yillardir ayni karmasa, duzensizlik, bakimsizlik icinde. Cok guzel deginmissiniz Godot`u beklersek daha cok bekleriz.

Meryl 
 01.11.2006 19:20
 

Hatırladığım kadarıyla Godot da gelmemişti. Halimiz içler acısı desenize

S.USLU 
 31.10.2006 14:59
Cevap :
Samuel Becket'e sormuşlar, Godot kim; diye. Ben de bilmiyorum demiş:)) Ama biz Godot'yu bekliyoruz ... Bir gün gelecek ve hayatımıza çeki-düzen verecek.  31.10.2006 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 3204
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Eskişehir'de doğdum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdim. Aynı Üniversitede yüksek l..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster