Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
130
 

BDP'li millet vekilin saçmalaması

radikal.com. internet adresinde okuduğum bir yazıyı yazıda herhangi bir oynama yapmadan sizlerle paylaşıyorum. Radikalın yapmış olduğu bu haberi okuduktan sonra sayfanın altında benim yorumlarımı okuyabilirsiniz. Haberin başlığı,

KÜRTLER BU KARDEŞ LAFINDAN TİKSİNİYOR.

Meclis Genel Kurulu'nda BDP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gözleri dolarak Şahin'i hedef alan duygusal bir konuşma yaptı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Diyarbakır'da büyük cezaevi konsepti yapıyorlar, adını Recep Tayyip Erdoğan, F tiplerinin adının ise İdris Naim Şahin olmasını öneriyorum” dedi.

Kaplan, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İçişleri Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi üzerinde BDP Grubu adına yaptığı konuşmada, karlı dağlarda operasyonların yapıldığını öne sürdü. Kaplan, “Sarıkamış'ta Enver Paşa'nın yaptığının benzeri, Şırnak, Cudi, Cilo dağlarında yapılıyor. Kürt sorununa terör gözüyle bakarsanız çözemezsiniz, barış ve kardeşliği de getiremezsiniz” diye konuştu.

Bir önerisi olduğunu ifade eden Kaplan, “Diyarbakır'da büyük cezaevi konsepti yapıldığını, bunun adının Recep Tayyip Erdoğan, F tiplerinin adını ise İdris Naim Şahin olmasını önerdiğini” belirtti. Önerisini oylamaya sunduğunu dile getiren Kaplan, “Tıpkı barajlar gibi. Kabul edenler ellerini kaldırsın” dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise polislerin sendika kurmak istediğini ancak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, yayımladığı genelgeyle bunun yasal olarak mümkün olmadığını belirttiğini söyledi.

Önder, jandarma, asker, polis dahil tüm kamu çalışanlarının sendikalaşma mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti.

“BDP siyaset yapmıyor” denildiğini dile getiren Önder, “Siyaseti size unutturdular, bizim yaptığımızı siyaset dışı bir şey zannediyorsunuz. BDP, siyasetin en hasını yapıyor” ifadesini kullandı.

Önder, “Kürt milliyetçiliği” denildiğine işaret ederek, BDP'nin, bu tehlikeye düşmemek için seçimlere aralarında sosyalist, sosyal demokrat, değişik inanç gruplarından oluşan blokla girdiğini vurguladı.

"KÜRTLER KARDEŞ SÖZÜNDEN TİKSİNİYOR"

“Bu toprakların en kadim meselesi nedir? Hangi parti bu meseleye çözüm önerisi getirdi?” diye soran Önder, AK Parti 'nin çözümünün, güvenlikçi yaklaşım olduğunu, “Kürt sorunu diye bir şey yok; Kürt kardeşlerimizin sorunu var” dediğini söyledi.

Önder, “Kürtler'in kardeş sözünden tiksindiğini, artık kusacağını” ileri sürerek, “Bırakın kardeşlik demeyi ya da manikürcü terimlerini, etmiş, tırnakmış... Bunlarla sosyolojik bir mesele çözülemez. Eşitlik, en tılsımlı şey budur” görüşünü savundu.

Elindeki bir fotoğrafı gösteren Önder, sözlerini, “Burada, gaz bombalarıyla iki tabuta müdahale ediyorlar. Talep, '500 metrelik yoldan yürüyerek cenazemizi defnedeceğiz' diyorlar. Ölüye yumuşaklıkla muamele edilir. Bu olay, on gün önce oldu. Bu fotoğrafta da annesi var. Siz, bu topraklara gelmeden önce Kürtler, bu toprakların kadim haklarından biriydi. Cenazeye, cenaze cemaatine bu yapılır mı?” diye sürdürdü.

Önder, Kürtler'in, “demokratik özerklik” önerdiğini ifade ederek, “Demokratik özerklik, bölünmüş olan bu ülkede, Kürtlerin bu ülkeyi bütünleştirme çabasıdır. Kürtler, federasyon, ayrılık isteseler bunu söylemekten imtina edecek adamlar değil” dedi.

Önder'in, “Bölgede ağzından yellenen valileriniz” yönündeki ifadesine İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tepki göstererek, Önder'in terbiyeli olmasını istedi.

Bunun üzerine BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Önce sen terbiyeli ol” diyerek ayağa kalktı.

Kısa süren tartışmanın ardından Önder, kürsüden ayrılarak, Bakan Şahin'in yanına gitti. Önder, elindeki fotoğrafı Şahin'in önüne bırakarak, “Bu da annesi” dedi. (AA)

BDP'li millet vekili önder, F tipi ceza evinin yapılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuş. Genelde onlardan birileri gireceği için oraya F tipi ceza evine karşı çıkmaktadır. Ayrıca konuşmasının devamında, BDP grubu adına yaptığı konuşmada, karlı dağlarda operasyonların yapıldığını öne sürdü. Kaplan, “Sarıkamış'ta Enver Paşa'nın yaptığının benzeri, Şırnak, Cudi, Cilo dağlarında yapılıyor. Kürt sorununa terör gözüyle bakarsanız çözemezsiniz, barış ve kardeşliği de getiremezsiniz” diye konuştu. Askerin karlı dağlarda operasyon yapması beyefendiği bir hayli rahatsız etmiş anlaşılan. Barış ve kardeşliği terör gözüyle bakarsak çözemeyeceğimizi bildirmiş. Ne yapalım, TSK'mı silah bıraksın, ülkeyi size bırakıp çıkıp gidelim mi. Sizin dağda ne işiniz var, siz dağda olmasanız terörist faliyetlerde bulunmasanız askerimizi niye dağa gönderelim. Barış ve kardeşlikten bahsetmişsin ama hiç birinin kelime anlamını bilmiyorsun anlaşılan. Milletvekilliği süren bittikten sonra sende dağa çıkarsın artık. Birde kürtlerin bu topraklarda türklerden daha önce var olduğunu söylemişsin. İlk okul okumadan mı millet vekili oldun sen anlamadım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 378
Kayıt tarihi
: 24.10.12
 
 

Merhaba, İstanbul/ Beykoz doğumluyum, Giresun üniversitesinde öğrenciyim aynı zamanda Türk Te..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster