Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '19

 
Kategori
Siyaset
 

Belediye Başkanı Nasıl Olmalı...

Yerel seçim tarihi 31 mart 2019 olarak açıklandıktan sonra siyasi partiler bir bir belediye başkan adaylarını belirleme sürecine girdi. Seçime sayılı günler kaldı. siyasi partiler, ülkemiz ve milletimiz için sorunsuz geçmesini diliyor demokratik bir seçim olmasını temenni ediyorum.

Belediye başkanlığı görevini yürütecek kişinin hangi vasıflara sahip olması gerekir: Belediye başkanının bekrandu, bilgi birikimi, geçmiş deneyimi, yenilikçi ve değişim ruhu, vizyonu, halkçı ve mütevazi olması gibi bir çok özellikleri görev yaptığı veya alacağı il, ilçe hatta Türkiye standartlarının üzerinde olmalıdır. Bunlar yetmez! Hizmetine talip olduğu kentin üst yapı ve alt yapı sorunlarını, sosyal ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmeli takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalıdır. Belediye başkanı seçilmek için vaat ettiği tüm talepleri, seçildikten sonra koltuğa oturduğunda da unutmamalı bir bir yerine getirmelidir.

Adaletten ve haktan yana olmalıdır. Nitekim Hz. Ömer adaletini kendine şiar edinmeli ve kentte yapılması gerekip de yapılmayan her işten kendisini sorumlu görmelidir.

Vicdan sahibi ve görgü sahibi olmalıdır. Hiç bir insan grubunu dışlamamalı ve her siyasi görüşten insanlara koşulsuz kucak açmalıdır. Şehrini ve halkını her şeyin en iyisine layık görmeli ve bunu gerçekleştirmek için gecesini gündüzüne katıp var gücüyle çalışabilme enerjisine sahip olmalıdır. Kendini halkından soyutlayan değil bilakis halkın içinde tutabilen biri olmalıdır. Halkın ve şehrin nabzını sürekli takip eden olmalıdır. Yani şehrinde ve halkın içinde yaşayan biri olmalıdır. Üretici ve yenilikçi bir zekaya sahip olmalıdır. Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir. Hayal kurabilen biri olmalıdır. Başkan sözüne sadık olmalıdır. Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir. Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir. Görevinin ve makamının önemini iyi anlamalıdır. Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır. İmkansızlık bahanesine sığınmamalıdır. Çıkar odaklarından uzak durabilmelidir. Bunlarla diyaloğa girmemelidir. Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır. Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir.

Bu kadar meziyetlerin yanında yüksek tahsilli, değişime ve yeniliğe her zaman açık biri olmalıdır. Enerjik, ileri görüşlü halkını ve şehrini her alanda ilk önce yeniliklerle buluşturma düşüncesine sahip olmalı şehrin genel görüntüsünden, mimarisinden, peyzajına, caddelerinden sokaklarına kadar, şehir planlamasından alt yapısına kadar her şeyi en güzel şekilde yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Belediye personellerini her alanda motive edebilmeli, performanslarını maksimum seviyede tutabilmelidir. Başkan, insan ve para kaynaklarını en rantabl düzeyde kullanabilmelidir. Belediye başkanı halka lider edasıyla değil hizmet elçisi edası ile yaklaşmayı kendine prensip edinmeli yönetimde ve ihalelerde şeffaf politika izleyebilmelidir. Sonuçta hizmet ettiği kentin ve yaşayan halkın geleceği, ortaya koyacağı vizyon ile belirlenecektir. Ortak akılla plan yapmalı, proje ve iş üretmelidir. Hiç kimse vazgeçilmez değildir. Her zaman daha iyisi bulunur.

Yukarıda kısa özet olarak yazdıklarımı bu güne kadar belediye yönetmiş hangi belediye başkanlarında doğrudan görebiliyoruz?

Size layık ve hizmet edecek belediye başkanı seçin: Kimse kusura bakmasın! bu yönde bir araştırma yapsak son dönemdeki belediye başkanlarının hepsi sınıfta kalır.

Bugün de dahil hangisinde adaletli, sorumlu, hakka hukuka dayalı, eşitlikçi hizmet anlayışı, tarafsız, şaibesiz bir yönetici vasfı gördük ki?  

O zaman gelin yerel seçimde belediye başkanımızı ahbap-çavuş, hemşeri - arkadaş - dost ilişkileri kapsamında değil;

-Bilgi ve beceri,

-Liyakat ve sadakat,

-Dürüstlük, ahlak,

-Vizyon ve misyona sahibi

-Helal ve haramı bilen vasıfları olan kişilerden seçelim.

Bitkin beceriksiz, liyakatsiz, otoritesiz vesaire özellikte belediye başkanları dönemi son bulsun ki; belediyenin üzerinden;

-Yolsuzluklar,

-Haksızlıklar,

-Şaibeler üzerine kurulu karabulutlar dağılsın.

Mevki ve makamlara para, çakallık, hile ile oturanlar; mevki ve makama geldikten sonra masraflarını geri alma yoluna düşer kendi ve yakın çevrelerine hizmet ederler.

 

 
Toplam blog
: 643
: 67
Kayıt tarihi
: 20.02.17
 
 

Eğitim Durumu Halkla İlişkiler Yüksek Lisansı İsletme Fakültesi Sosyoloji Bölümü Gazeteci ..