Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '15

 
Kategori
İnançlar
 

Beraat Kandili (01.06.2015 pazartesi)

Beraat Kandili (01.06.2015 pazartesi)
 

Rabbim bizi affet


Rabbimizin değer verdiği zaman dilimleri vardır. Özel günlerdir. Allah celle celeluhu bizlerin daha dikkatli olmamız gerektiğini de hatırlatmak ister.

Mübarek gün ve gecelerimize “kandil geceleri” de denir. Beraat gecesinin özelliğinin en önemli tarafı tövbelerin kabul edilmesidir. Allah bizlerin hata ve kusurlarını silmek için fırsat yaratmıştır.

Hep denir, geçen yıl aramızda olan birçok kişi şu an mezardalar. Onların konuşma şansları olsa mutlaka şunları söylerlerdi. Ne olursunuz rabbinizin verdiği fırsatlardan faydalanınız. Rabbimiz bizleri kendimizden daha çok seviyor.

Bizlere acıyor. Bizlerin isyanına bakmadan rahmetini indiriyor. Kışın kar yağdırıyor. Şu günlerde ülkemizin çoğu yerinde rahmet yağıyor.

Peygamber efendimizin hadisi şerifine baktığımızda “ beni kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri adedince müslümanın günahları af olacaktır.”

Allah bizden dönmemek üzere tövbe etmemizi istiyor. Samimi olarak dua etmeliyiz. Yaptığımız hatalardan pişmanlığımızı sadece Allaha yalvararak af dilemeliyiz.

Tövbe ve dini yaşantıyı ertelemek doğru değildir. Allah bizlere sayısız nimet verdi. İşçi tutuyoruz da çalışırsa ücretini veriyoruz. Kaytarırsa, işin başında olmaz ise ücretini vermeyiz. Herkes ibadet etmek için yaratıldığını bilmektedir.

Hayatın sonu var. Mutlaka ölüm var. Yaptığımız yanlışlardan dönmeliyiz. Kendi kendimize Allahın emirlerini yapacağımıza dair söz vermeliyiz. En önemlisi de budur. Tövbe yarabbi bu güne kadar görevimi yapmadım. İhmal ettim. Kapına geldim, ibadet etmeye söz verdim demeli insanlar.

Camiinin yolunu tutmalı insanlar. Namazlarını kılmalıdırlar.  Kabirde cennet bahçelerinde dolaşmanın yolu Allahın emirlerini tutmak ve Allah’ı zikretmektir. Sakın ola ki, yaşım genç, daha erken gibi laflar etmeyelim.

Doğmadan ölenler var. Doğup bir iki nefes alıp ölenler var. On yaşında, kırk yaşında ve en fazla olsa olsa yüz yirmi sene yaşa sonunda kabir var. Hesap var. Tüm yaptıklarımızın kayıtları eksiksiz kayıt altındadır.

Beraat gecesini hayatımızın bundan sonraki dönemini Allah nasıl istiyorsa öyle yaşamak için karar vermeli insanlar. Hesap zordur, çetindir.

Hazreti Ömer (r.a) oğlu rüyasında görür. Boncuk boncuk terlemiştir. Babacığım nedir halin, sıkıntılısın, terlemişsin der?

Adaletiyle hayatını yıldızlaştıran halifemiz devlet malının miadı dolmadan hazine kayıtlarından sildirdiğim için çetin hesapla karşı karşıyayım der.

Cehennemde insanlara sorulacak niçin cehennemdesiniz?

Çünkü namaz kılmazdık,

Çünkü zekat vermezdik,

Çünkü peygamber (s.a.v) getirdiklerine inanmaz, saygı duymazdık.

Hazreti Ömer peygamberimizin sünnetlerini her şekilde uygulardı. Bir seferde sanki yolda ağaç dalı varmış gibi eğilerek geçer.

İnsanlar merak eder ve sorarlar.  Yolun üzerinde engel yok olduğu halde niçin eğildiniz?

Ömer (r.a) burada ağaç vardı ve peygamberimiz (s.a.v) buradan eğilerek geçti. Onun sünnetine aykırı davranmaktan Allaha sığınırım der.

Beraat kandili tüm Müslümanlara hayırlar getirsin ve bizlere Allah yardım etsin dualarımla, Müslüman kardeşlerimin beraat kandillerini kutlarım. 

 
Toplam blog
: 375
: 678
Kayıt tarihi
: 12.07.08
 
 

Mehmet Şener 1964 doğumluyum, Burdur-Gölhisar'da yaşıyorum. Doğum yerim Burdur/Atınyayla . Lisans..