Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '21

 
Kategori
Öykü
 

BEŞİNCİ ÖYKÜ TAVUK KÜMESİ

Bir kümes düşünün… Düşündünüz mü? Horozla tilki anlaşmışlar, olmaz ya nasıl olduysa olmuş işte.

Kümesten tavuklar birer ikişer azalıyor. Elbette kümes sahibi her gün tavukları tek tek saymadığından ilk başlarda durumun farkında olmamış olsa gerek. Günden güne yumurtalar da azalmaya başlayınca durumdan şüphelense de tavuklarını çok sevdiğinden toz konduramamış.  Kümesten eksilen tavukları da ev ahalisinin birilerine hediye ettiğini düşünmüş.

Öyle ya hanımına sorsa bu tavuklar niye eksiliyor dese ve de evin hanımı annesine, kardeşine, teyzesine giderken birkaç tavuk götürse ve bu durumu kendisine sorsa alacağı cevaptan utanmış. Öyle ya binlerce tavuğun içinden birkaç tavuğu evin hanımı, evin kızı, evin oğlu sevdiği birine hediye etmesi o kadar da büyütülecek bir şey değilmiş.

Öte yandan evin hanımı da evin oğlu da evin kızı da durumun farkındaymış. Herkes birbirinin bu işi pek masum nedenlerle yaptığına inansa da kimse kimseye hem toz konduramamış. Böylece de uzunca bir zaman bu tavuk yumurtalarının ve de tavukların eksilmesi konusu gündeme gelmemiş.

Kimse araştırmayınca işin ucu kaçmış tabi. Horozla tilki iyice cesaretlenmişler. Gel zaman git zaman derken ev ahalisi kümeste işlerin pek yolunda gitmediğini konuşmaya karar vermiş ama yine herkes birbirine acaba kırılır alınır mı diye de düşünmeden edemiyormuş. Böyle zamanlarda genellikle en tecrübesizler ilk konuşur. Konuyu açan kim olacak diye biz merak ede duralım, kümesteki hayvanları eksiltme operasyonu tam gaz devam ediyormuş ki babasından sonra kendisini tek ve yetkili varis olarak gören genç adam, evin oğlu söz almış:

“Tavukların yumurtası günden güne azalıyor.”

Evin kızı dayanamamış.

“Sadece yumurtalar değil, tavuklar da azalıyor sanki”demiş.

Evin annesi ise sabırla susuyordu, babası sıranın kendisine geldiğini anlamış.

“O zaman yarın tavukları bir sayalım, kaç tane var. İçlerinde hasta olanlar falan var mı? Eğer hastalandılarsa veteriner çağıralım”demiş.

Annesi ise onaylamış, böylelikle herkes birbirinin yapmış olduğundan şüphelendiği için biraz da utanmış.

Tilki ise son darbeyi vurmak üzere hazırlanmış, bu işin böyle olmayacağını er geç birinin durumun farkına varacağının kendisine tuzak kurulacağından eminmiş. Hangi hile uzun süre devam edebilirdi…

Gece tilki ailesini de toplayarak tüm tavukları, horoz da dâhil tüm kümesi boşalttılar.

Aile sabah uyandığında kümesin sessizliğinden ürktüler. Bir araya gelerek konuşmamanın birbirlerinden şüphelenmenin, birbirleriyle olan biten hakkında birbirlerini suçlayarak içlerindeki şüphenin bedelini ödemiş oldular. Şimdi oldukça fakirler.

(Herhalde tilki horozu ikna etmiş olmalı. Nasıl olduysa artık. Ya gizli görüntülerini çekti, şantaj yapıyor. Ya da horozun tavuklara ve civcivlere açıklayamayacağı bir kusuru var. En son ihtimal, kümes sahibi seçe seçe horoz olmayacak bir horozu seçtiğinden. Başka bir ihtimal daha var tabi, o da horozun gerçekten tavuklar bitince sıranın kendisine geleceğini düşünememesi olabilir.)

 
Toplam blog
: 2271
: 163
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..