Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
4724
 

Bilinçaltı nedir ve nasıl çalışır?

Bilinçaltı nedir ve nasıl çalışır?
 

Bilinçaltı zihin-beden bütünlüğünde kişinin işletim programıdır.

Beyni vücudu yöneten bilgisayar gibi düşündüğümüzde, bilinçaltı bilgisayarın yazılım programıdır. Beyin-vücut bilgisayarı ancak yazılım programı doğrultusunda hareket eder. Anne karnından itibaren başlayan yazılımın ana hedefi bedeni korumak, kollamak, hayatta tutmak ve türün devamlılığını sağlamaktır.

Tüm canlılarda ortak olan canlılığı muhafaza etmek ve türün devamlılığını sağlama programı insanda bilinçaltı denilen yazılımla sağlanmaktadır. Diğer canlılardan farklı olarak sosyal bir varlık olan insanın korunma sisteminin yani bilinçaltının yazılımı çevreden gelen uyaranlarla şekillenir.

Bilinçaltı insanda nasıl yazılmaya başlar?

Anne karnında ve doğumla beraber bembeyaz bir sayfa olan bilinçaltı yazılımı, çevresel uyaranlarla etkin bir şekilde yazılmaya başlar. Bilinçli aklın devrede olmadığı bu dönem, özellikle 0-10 yaş arası oluşan yazılımlar kişinin inançları haline gelir. İnançlar, artık üzerinde düşünmediğimiz mutlak doğrularımızdır.
Bilinçaltı yazılımları depolanan bilgilerle oluşur. Bu yazılımlarla bizim kişiliğimiz, davranış kalıplarımız ortaya çıkar. Bilgi aynı zamanda duygularla kodlanır. Bilinçaltının hedefi, kişiyi hayatta ve güvenli alanda tutacak yazılım programıyla refleks hareketler, otomatik davranışlar oluşturmaktadır.

Küçük bir çocuk sıcak sobada elini yaktıysa bundan sonra refleks olarak sobadan uzak durur. Küçükken boğulma tehlikesi geçiren bir çocuk ömrü boyunca sudan korkabilir.

Bilinçaltı ve duyguların ilişkisi nasıl?

Bilinçaltı duyguları üretir ve saklar. Yaşarken tecrübelerle açığa çıkan duygunun enerjisi tüm bedende saklıdır. 5 yaşında bir kız çocuğu eteğini açtı diye azarlanıp dayak yediyse, açığa çıkan negatif enerji bedende bloke olur. Buna benzer olaylar tekrarladığında bilinçaltı eteğin açılmasının tehlikeli olduğunu ‘yazar’. 20 yaşında rüzgardan eteği açılsa veya eşi eteğini kaldırsa aynı 5 yaşında dayak yediğinde hissettiği kötü hisleri hisseder. Çünkü o an bloke olmuş enerji titreşir. Bilinçaltına göre tehlikeli alana girilmiştir.

Bilinçaltında duygular nasıl saklanır?

Bilinçaltı bilgisayarın ‘hard disk’i gibidir. Yaşanılan her duygu yüklü olay birçok detayı ile burada saklanır. Tekrarlanan davranışların kaydı tutulur. İhtiyaç halinde bu bilgiler kullanılır.
Bilinçaltı hafızasındaki bu bilgiler aynı zaman da bilge yanımızdır. Bazen çözümsüz gibi düşünülen durumlarda bilinçaltı bilgi dosyalarını açarak çözüm üretir.
Bu çözümler her zaman mantıklı olmasa da, her zaman aynı amaca hizmet eder. Amaç, kişiyi güvenli alanda tutmak.

Bilinçaltı zihnimizin neresidir?

Bilinçaltı zihnin hayal kuran bölümüdür. Hayaller hayata yön verir, hayaller doğrultusunda davranışlar ortaya çıkar. Hayal dünyasının genişliği, renkliliği yaşamı renklendirir, kişiyi üretken yapar. Olumlu hayal kurmak başarının anahtarıdır. Tüm başarılı buluşlar, sanat eserleri hayaller sonucu ortaya çıkmıştır. Bu gerçeğe rağmen çocukların hayal kurmaları istenmez, bastırılır. Sıkça hayal kırıklığı yaşayan çocuklar hayal kurmayı bırakır veya olumsuz hayal kurarlar.

Bilinçaltı otomatik davranışlarımızı yönetir. Araba kullanmak, bisiklete binmek, yazı yazmak gibi. Tekrarlarla bilinçaltı kayıtlarına geçen davranışları daha sonra bilinçli akılla düşünmeyiz. Bilinçaltımıza hitap eden reklamdaki deterjan ‘beyazları bembeyaz renklileri capcanlı yapar’.
Senenin moda rengi kırmızıysa, yeşili nedense giyemeyiz. Bilinçaltı kişiyi güvenli, değerli bir alanda tutma gayretiyle çevreyle iletişim ve etkileşim halindedir. Bu durum kişiyi suiistimallere açık hale getirir.
 Bu yapıdan dolayı.

- Kimisi modayı takip ederek kendini değerli hisseder.

- Kimisi estetik ameliyatlarla güzelleşerek.

 - Kimisi bedenini ‘özgürce’ kullanarak.

- Kimisi birilerinin altında ezilerek.

 - Kimisi birilerini ezerek.

Kişinin davranışları tutarsız gibi gözükse de, davranışların temel hedefi aslında aynıdır.
Değerli olmak, güvende olduğunu hissetmek.
Kişiler üzerinde oluşturulmak istenen değişim bu özellik kullanılarak kolayca yapılabilir.
Kitleler harekete geçirilebilir veya tüm toplum uyutulabilir.
Bilinçaltı yazılımlar bizi hedefe kilitler. Enerjimizi üretir ve hedef doğrultusunda kullanır. Var olan yaşam enerjisi bir şekilde kullanılmak zorundadır. Bu enerji bilinçli aklın tercihi ile varoluş programıyla uyumlu kullanıldığında kişi tekamül yolculuğunda ilerler. Bu enerjinin tüm insanlığa yansımaları olur (buluşlar, sanatsal faaliyetler… vb)
 Bilinçli aklın tercihi yoksa enerji tamamen bilinçaltının kontrolünde yani koşullanmalar, şartlanmalar doğrultusunda kullanılır. Bilinçli bir tercih yoksa bu enerji rahatlıkla başkalarının tercihleri ve hedefleri doğrultusunda harcanır. Kendini ifade edemeyen kadının enerjisi hastalıklara yol açar. Kadının kendi döngüsünde kullanılmayan dişil enerjisi, sapkınlıklara bağımlılıklara yol açabilir.
Sosyal zekası çok iyi olan bir çocuk babasının koşullandırmasıyla mühendis olabilir. Çoğu kez başarısız bir mühendis. Bazen kişi sakin bir kasabada huzurla yaşayacak enerjisini şehrin koşuşturmacasına da hovardaca harcayabilir.

Bilinçaltı bizi nasıl yönlendirir?

Varlığını bariz olarak hissettiğimiz enerjimiz an be an dalgalanmalar gösterir. Bizi harekete geçiren duygu ve düşüncelerle ilişkilidir. Olumlu duygular içinde kendimizi enerjik hissederken, olumsuz duygular kolumuzu kanadımızı kırar. Başarıya kilitlenen bilinçaltı başarı yolculuğu için gerekli enerjiyi üretir. Bu kişilerin hiç yorulmadan çalıştığına şahit oluruz.
Kişi “sen yapamazsın, beceriksizsin, sakarsın” cümleleriyle çocukluğu geçtiyse bilinçaltı programı başarısızlığa yol açan tükenmişlik meydana getirir. Bu durumda hedefi başarısızlıktır enerjisi atıl vaziyette kalır.
Bilinçaltı ona söylenen, beklenen doğrultuda enerji üretir. Bu anlamda kişinin bilinçli tercihleri önemlidir. Bilinçaltının kontrolünden, bir bakıma koşullanmalardan özgürleşmek için bilinçli aklımızı beslemeli ve onunla bilinçaltı programımızı gözden geçirmeliyiz.
Sağlığı, başarıyı, huzuru tercih ettiğimizde bilinçaltı çalışmalarını bu yönde organize eder.

Theta healing bilinçaltı tekniği ile hayatınızı mucizelere açabilirsiniz.

 

Sevgiler

Yeşim Kuzu

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 6717
Kayıt tarihi
: 12.11.11
 
 

1981 Söke'de doğdum. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi mezunuyum. Başarılı bir okul hayatından sonra..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster