Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '19

 
Kategori
Sivil Toplum
 

Bir Arada Olmamız Zorunluluk

Geçen cumartesi Günü harika bir program yaptık. Karabağlar şubemizdeki arkadaşlara özelikle teşekkür ederim. Hem sponsor oldular hem de gelip destek oldular. Egoların şişmediği sadece daha ne kadar nasıl birlikte bir şeyler yapabilir izin  konuşulduğu hoş bir gündü.

Ben bir gün önce davet diye bir yazı yazmıştım. Orada arkadaşlarımı çağırmıştım. Sınavları yaşadığımız sorunları konuşalım. Ama istediğim gibi olmadı. Hayır, gelenler var ama daha fazla dostumuz olması gerekirdi. Gerçi bizim yerimiz çok büyük değil ama en azından öğrenciler ve aileleri gelebilirdi. Bizi mi tercih etmiyorlar. Saygı duyarım. Diğer derneklerdeki yöneticiler ve üyelerde bizim dostlarımız nereye isterseniz gidin ama mutlaka sivil toplumla bağınız olsun. Aşure bahane biz bir arada olmanın bahanelerini arıyoruz. Bu sene hangi faaliyetleri yapalım diye tartışalım istemiştim. Demek ki bir talep yok. İyi sorun değil bende kendi işim gücümle uğraşırım. Bizi siz çalıştıracaksınız. Süleyman Demirel ne diyordu ağlamaya bebeğe mama yok. Sivil toplumu ve devleti çalıştıracaklar sizsiniz.

Aileler bir arada olmamız zorunluluk. Düşünün bir engelli çocuğunuz doğdu. Kime gidecek ve danışmanlık alacaksınız. Sizlerinde bir arada olduğu derneklere. Çocuğunuz okula başladı.  Yaşatılan sorunları konuşup birlikte çözüm üreteceğiz. Okulu bitirdi. İşe girecek hazırlayıcı eğitimleri birlikte vereceğiz. İşe girdi evlenecek. Yine bir arada olacağız çözümler çareler arayacağız. Engeller yakamızı bırakmıyor. Kendi gerçeğimizle barışık olacağız. Bakın ben sadece görmediğim için ayrımcılığa uğruyorum. Bu gün herkes maaşını alırken ben alamıyorum. Herkesin işlemi iş yerinde olurken ben bankaya çağrılıyorum. O bankaya gitmeyeceğim. Görevliler gelecek herkesin işlemi gibi iş yerimde işlemi yapacak.  Derneği deyince bilinen tanınmış derneklerdeniz. Ama benim hayalim hedefim bu değil. Hayalim ve hedefim şu engelliler ve engelsizler bir arada olacak. Farklı faaliyetler yapacak. Engelliler ve aileleri her soruna müdahil olacak. Geziler piknikler sanat ve spor etkinlikleri kamplar  ve farklı etkinliklerle tanıma ve anlama farkındalık oluşturulacak. Aylık seminerler haftaya düşecek bilgisayar ve her türlü kurs olacak. Bizim yerimiz kendimizin yedi yirmi dört eğitim ve kültür merkezi olsun istiyorum.

Bakım engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlar birazcık bizi uyuşturdu sanki. Bireysel hakların gelişmesi örgütlü yapıları zayıflattı. Keşke son seçimde aday olmasaydım. Çünkü bu işlerin tadı kaçtı.  Biz birbirimizin yanında olmalıyız. Bizim gücümüz toplumsal değişimi hızlandıracaktır. Herkes bir işin ucundan tutarsa bir şeyler değişir.

Neyse artık beyazay’ın ikinci şubesi var. Üçüncü de yolda. Ben bıraktığım zaman bir boşluk oluşmayacak. Önceden bu beni üzüyordu. Şimdi oh diyorum İzmir beyazay’sız kalmayacak. Neden çünkü kamu yararına niteliği var. Dilerse merkezi ve yerel yönetimler projeler protokoller yaparak ortaklıklar oluşturur. Biz de bırakırsak danışmanlık yaparız. En azından bu ay faturaları nasıl ödeyeceğim derdim olmaz. Bakalım yarınlar ne getirir. Düğün el ile harman yel ile bu tarz iş ve faaliyetler toplumla birlikte yapılır. Dernekçilik alanında çalışmak isteyenlere her zaman eğitimler verebiliriz. Hatta bu yöneticiler benim yerime geçse de bizim amacımız hizmet yerimizi alacaklar diye üzülmeyiz bu işler gelecek yarınlarda da biz olmasak ta devam edecek diye seviniriz evet dernek olarak bir şeyler yapıyoruz.  İzmir’de engelli derneği deyince bilinen derneklerdeniz.

Salih Arıkan, Tel: 0 506 514 96 93
 

 
Toplam blog
: 1156
: 67
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..