Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
216
 

Bir kahvaltı tabağı

Bir kahvaltı tabağı
 

Bugün gene sıcak bir Bodrum sabahına uyandık. Eylül ayını yarıladık, hava hala yaz gibi sıcak. Gerçi hoşuma da gitmiyor değil. Deniz harika,Sanırım bu sene yaz bitmeyecek. Geç geldi ve hiç gitmeyecek gibi.  Bence mahzuru yok, gitmeyebilir.

Sabah kahvaltılarını hazırlama görevi eşimin. Günün diğer öğünlerinde yemeği ben hazırlıyorum ama kahvaltıları o hazırlıyor. Emeklilikten sonra  böyle bir iş bölümü yaptık. Sabah bahçemde begonvillerimin arasında oturuken önüme konan kahvaltı tabağı dikkatimi çekti. Beyaz , pembe çiçekli porselen tabağa itina ile dizilmiş domates , salatalık dilimleri. yeşil, siyah zeytinler ve yanlarına konmuş bir tost gözüme çok güzel gözüktü birden. Bu arada belirteyim Sabah kahvaltılarımız fazla zengin değil. Artık yaşımız icabı daha sade yemeğe alıştık.

Kahvaltı tabağımızın içeriğini bir tarafa bırakalım, Amacım besinleri anlatan bir yazı yazmak değil. Kahvaltı tabağının bende çağrıştırdığı olayı anlatmak istiyorum. Sabah düzeni ve temizliği ile dikkatimi çeken kahvaltı tabağı bir kaç dakika sonra zeytin çekirdekleri, ekmek kırıkları ile dolu bir harabeye dönüştü. Aynı şey lokantalarda da dikkatimi çekiyor. Binbir özenle hazırlanmış, mis gibi tabaklar bir süre sonra enkaz dolu bir hale geliyor. İşte ben bu harabe tabaklarla yaşam arasında bir benzerlik buldum Sabah.

Yaşamın her günü, her haftası, her ayı  özenle bezenmiş tertemiz bir tabak gibi sunuluyor bize ve biz bir süre sonra bu düzeni , güzelliği bozup harabeye çeviriyoruz. Diyeceksiniz ki insan tüketen bir yaratık, aynen kahvaltı tabağını , yemeği kısa sürede tükettiği gibi ayı da , günü de yaşamı da tüketiyor .

Evet tüketsin ama harap etmeden, geride enkaz bırakmadan tüketsin.Ben hep sonunda temiz bir tabak kalsın istiyorum.Günün, ayın, haftanın ve yaşamın sonunda beyaz bir tabak gibi temiz güzel anılar kalsın.

Çok şey mi istiyorum acaba?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster