Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '15

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
898
 

Bir keskin nişancının ve Clint Eastwood'un gözünden Irak savaşı...

Bir keskin nişancının ve Clint Eastwood'un gözünden Irak savaşı...
 

Bradley Cooper faşist bir tetikçi...


Keskin Nişancı-American Sniper

Yönetmen : Clint Eastwood

Oyuncular : Bradley Cooper, Sienna Miller, Luke Grimes.

“Keskin Nişancı” farklı okumalara davetiye çıkaran bir film. Resmi rakamlarla Irak’ta 160 kişiyi uzaktan öldüren, keskin nişancı Chris Kyle’ın otobiyografik kitabından uyarlanan film, Amerika’da gösterime girmesiyle farklı eleştirilerin hedefi oldu. Muhafazakar kesim Kyle’ı kahraman olarak kutlarken, sol cenah ise insanları arkadan vuran bir korkak olarak tanımladı. Yönetmen Clint Eastwood ise filmin savaş karşıtı olduğunu söyledi. Bir şey kesin, savaşın şiddetini, cehennemini, gerilimini dar sokaklarda, çatılarda yakın plan hissettiren bir film. Aralık ayından bu yana sadece Amerika’da 350 milyon dolar gişe getirisiyle, Eastwood’un yönetmenlik kariyerinin en iyi girişini yapan filmi oldu.

Filmin tartışmalı söylemlerinin başında, şiddet yüklü karakterini, milliyetçilikle maskeleyen Chris Kyle’ın (Bradley Cooper), öldürdüğü onca insan için zerre kadar pişmanlık duymaması oluyor. “Görev..”, “Amerika için..” gibi sığ söylemlerle kendini her türlü vicdan muhasebesinden muaf tutan bir karakter. Daha küçük yaşlarda babasının avcı ve koruyucu kurt köpeği olarak yetiştirdiği 1974 doğumlu bir Teksaslı. Komandoları meskun alanlardaki manevralarda üstten koruyan Kyle, kadın çocuk demeden tüm şüphelileri uzaktan vurur. Askerleri için koruyucu görevini fazlasıyla yerine getirir. Öldürdükleri ise onun lügatında “vahşiler” bölümünde yer alır. Eve döndükten sonra aynı şeyleri dönüp tekrarlamakta tereddüt göstermeyeceğini söyleyen bir psikopat.

Film bütünüyle “Amerika Irak’ta ne arıyordu ?” veya “insanlar evlerini, ailelerini korumak için meşru müdafaa haklarını kullandıklarında “vahşi” mi olurlar ?” tarz sorulara yanıt aramıyor. Bunlara değinmeden savaşın bir bölümünü keskin nişancının yaşamından, bakış açısından yansıtıyor. Sadece askerdeki başarılarıyla “efsane” olarak adlandırılan Chris, normal yaşama dönmekte zorlanır. Zorlandıkça da ailesini bırakarak savaş alanına geri döner. Amerikan ordusunun tarihinde en başarılı nişancı olarak gösterilen Kyle’a takılan efsane lakabı, kahraman olarak görülmesi tüm yaşantısını etkiler. Her şey bittikten sonra da Irak gazileriyle ilgilenmeye, yardımcı olmaya devam eder.

Irak saflarında hayalet sessizliğinde hareket eden keskin nişancı Mustafa (Sammy Sheik) ise hikayenin gerilimini ve motivasyonunu arttıran bir karaktere dönüşmüş. Eastwood onunla birlikte çarpışma sahasından müthiş sekanslar sunuyor. Titrek hareketli, omuz kamerasına başvurmadan geniş açılı, panoramik sekanslar ile savaşın olanca şiddetini, gerilimini yaşatıyor. Westernlerin geniş açılı görselliğini Irak topraklarına taşımış.

Brandley Cooper ayni zamanda yapımcı kadrosunda olduğu filmde kariyerinin en etkileyici karakterini canlandırıyor.Rol için geliştirdiği bedeniyle oldukça farklı gözüken Cooper, travmatik bir karakterin gel gitlerini mükemmel veriyor. Kapalı TV ekranı karşısında kafasında çarpışma sahnelerini duyduğu sahne, tüm iç dünyasının yansıması oluyor. Siena Miller, karısı Taya’da kocasını eve ve yaşama geri döndürme mücadelesinde oldukça iyi.

Eastwood istediği kadar savaş karşıtı desin, tanıttığı karakter savaş severlerin de empati duyabileceği çağdaş bir kahramana dönüşmüş. Onun yönetmenlik dönemindeki insancıl ve bilgece duruşuyla alakası olmayan bir film. Hayret etmemek mümkün değil.

 “Keskin Nişancı” ancak “Amerika Irak’ta ne arıyordu ?” sorusuyla izlendiğinde anlam kazanabiliyor. 

                

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 223
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1085
Kayıt tarihi
: 12.01.11
 
 

İzmir’de doğdu. Viyana Tıp fakültesini bitirip doktor ünvanını aldıktan sonra Genel Cerrahi ihtis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster