Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
 

Bir Yorgun Kavuklu : Münir Özkul

Bir Yorgun Kavuklu : Münir Özkul
 

İbiş, Abdi, Yaşar Usta, Kel Mahmut... ve daha niceleri..


"Zaten aktör dediğin nedir ki ? Oynarken varızdır. Yok olunca da sesimiz bu boş kubbede bir hoş seda olarak kalır. Artık kendimiz yoğuz. Seyircilerimiz de kalmadı. Ama repliklerimiz fısıldaşır durur sabaha kadar. Gün ağarır replikler yerlerine kaçışır. Perde "

( "Sersem Kocanın Kurnaz Karısı " isimli oyunundan Fasulyeciyan rolündeki Münir Özkul'un unutulmayan kapanış tiradı-Haldun Taner )

1980 'li yıllardı. O zamanlar ancak 5-6 yaşlarında olan büyük kızımı kaptığım gibi İstanbula gider, üç günde en az beş film, üç tiyatro oyunu izlemeden dönmezdim geri. Fitaş, Yeni Melek, Emek, Pangaltı sinemaları, Şan müzikholünde sergilenen müzikaller, Kenterler, Dostlar Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar tiyatroları... Ve müzikallerin gözde olduğu yıllardı , Şan müzikholu henüz yanmamıştı o zamanlar. Erol Evgin ve Nevra Serezli'leri, 7 Kocalı Hürmüz'de Ayten Gökçer'i hep orada izledim. Dile gelse de konuşabilse keşke Şan Tiyatrosu...

Yine o yıllarda alabildiğine karlı bir İstanbul şubatında, Sadık Şendil'in unutulmaz oyunu Kanlı Nigar'ın yeni bir versiyonla sergileneceğini duyduğumda, yine kızımı kaptığım gibi kolundan, Aksaray Lunapark gazinosunda aldım soluğu. Üstelik karda kışta her zamanki gibi ulaşım felç olmasına rağmen ve kardeşimin pes diyen şaşkın bakışları arasında Ulus'dan Aksaray'a saatler süren zorlu bir yolculuk sonrası !

Kanlı Nigar'da; Cihan Yandı Kanlı Nigar Altan Karındaş ve İbiş rolünde Münir Özkul...Hatta Nüket Duru da vardı.

Kimdir Kimdir kimdir Ooooooo....Paşam da paşam... replikleri takıldı kaldı dilime oyundan o günden bu güne.

Ve aşk derecesinde sevdiğim Münir Özkul' u sahnede seyredebilmenin anlatılmaz gururu...


-Filmlerdeki İnsan yanımız: Münir Özkul (Tarık Dursun K)

-Tuluattan Korkan Kavuklu (Ferhan Şensoy )

-Kel Mahmut'u başka kimse oynayamazdı (Halit Akçetepe )

-Münir Ağabey On Bin Yaşında (İlyas Salman)

-Münir Özkul: Dokunaklı Tiradların Aktörü (Ayşegül Yüksel)

-Türk Tiyatrosunda Karakter Yaratan Oyurcu: Münir Özkul (Hayati Asılyazıcı )

-Filmlerin Gerçek Babası ( Muzaffer Hiçdurmaz)

-Sıcak Kişiliği Beyazperdeden Akseder (Haldun Dormen)

-Çocuk Gülümsemeli Mahcup Adam (Safa Önal)

-Rol Ufak, Münir Büyük (Sırrı Gültekin )

Başlıkları ile anlatıyor onu sanatçı dostları, yazarlar, rol arkadaşları, sinema-tiyatro insanları ; Aktör Dediğin Nedir ki? Münir Özkul Kitabı'nda.

Haldun Taner’in “Oyunculuk yeteneği derinlemesine bir boyuta sahip“, Zeynep Oral’ın ise “Çocukluk ile bilgelik arasında bir yetenek“ olarak tanımladığı Münir Özkul, artık bir yalnız adam…

Cihangir’deki mütevazi evinde (1996 yılında 55. sanat yılı nedeniyle düzenlenen gecede toplanan paralarla aldığı) 29 yıllık eşi Umman Hanım ile birlikte anılarından ve dostlarından uzak inzivada yaşıyor, 2003 yılından beri.

15 ağustos 1925 yılında, İstanbul-Bakırköyde bir paşa torunu olarak dünyaya gelen sanatçı, yakalandığı iflah olmaz tiyatro sevdası nedeniyle tam yedi liseyi dolaştıktan sonra, 24 yaşında İstanbul Erkek Lisesinden mezun olur. Oyunculuğa Bakırköy Halkevi’nde adım adan sanatçı, Tiyatro Ses’den, Küçük Sahne’ye geçti. Burada ilk kez Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akaya, Şükran Güngör’le birlikte Steinbeck’in ünlü eseri “Fareler ve İnsanlar “ oyunu ile ününü elde etti. Muhsin Ertuğrul ile de ilk kez bu oyun dolayısı ile tanıştı.

Her gece sahnelenen “Karışık İş “ , Onikinci Gece”, ”Yarış “ oyunları, Ankara ve İstanbul devlet tiyatrolarında sergilenen onlarca oyun …Ve 50’li yıllarda çocukluk arkadaşı sinema yönetmeni Sırrı Gültekin’i sette ziyaret. Anı olsun diye kamera karşısına geçiş. Geçiş o geçiş. 400'e yakın film gelir ardından. Ama tiyatro aşkı da hiç bitmez.

Altın Portakal ve İsmail Dümbüllü ödülleri. Sadık Şendil'in Münir Özkul için yazdığı ve ilk olarak 1968 yılında sergilenen Kanlı Nigar'ın ilk versiyonu ile birlikte Dümbüllü’nün kavuğu, Münir Özkul’dadır artık. Özkul, kavuğu 1989’da Ferhan Şensoy’a devreder.

Kızı Güner’in anlatımına göre ; paradan puldan anlamayan ve hiç itibar etmeyen sanatçı bir gün heyecanla gelir eve . Ağlamaktadır. Sevinç ve heyecan içinde ilk başrol teklifini aldığını söyler Ertem Eğilmez ustadan " Onbeş yıldan sonra sinemada ilk kez başrol oynayacağım..."dedi. "Hemen ne oynayacağını, kaç para alacağını sordum çok bilmiş bir çocuk olarak." " Kel Mahmut diye bir rol...Öğretmen rolü...Para mı !... “Bilmem, sormadım ki... “

Ve Ertem Eğilmezli yıllar. Yaşar usta, Kel Mahmut’l a gönüllere taht kurduğu yıllar...70'li yıllardan önceki " Komik Jön " artık Ertem Eğilmez imzalı filmlerde unutulmaz rollere hayat veren, ağlatan duygusal replikleri, o etkileyici sesiyle Türk izleyicisinin hafızasına kazıyan Özkul, "Neşeli Günler", "Mavi Boncuk", "Aile Şerefi", "Gırgıriye" serileri, "Gülen Gözler" ve "Bizim Aile" gibi filmlerde Yaşar Usta karakteri ile karakter oyunculuğundaki ustalığını ortaya koyar. Bu ustalık ona 1972 yılında " Sev Kardeşim " filmindeki rolü ile "En İyi Karakter oyuncusu " altın portakalını getirir. Sanatçının unutulmaz rolleri arasında zirveyi ele geçirense, "Hababam Sınıfı" seri filmlerinde canlandırdığı, disiplinli, ancak yufka yürekli öğretmen "Kel Mahmut" karakteri oldu. Öyle ki, bu tipleme neredeyse adını aşarak sanatçının lakabı haline geldi ve bu şekilde anılmaya başlandı...

O'nu bu kadar sahici, inandırıcı, yıllar boyu seyircisinin gözleri önünde mütevazi bir görkemle yükselten, belleklere kazıyan, seyrine doyamadığımız, kimseyi zengin etmemiş ama herkesi mutlu etmiş filmlere ışığını yayan oyunculuğunun ardındaki sır neydi ?

Münir Özkul'un tiyatroda temsil ettiği ne ise sinemada temsil ettiği de odur : HANGİ ROLÜ OYNARSA OYNASIN, HEP KENDİSİ KALMAK. Ya da başka bir deyişle EZBER-BOZAN tuluatçı olmak...

"Tüm yaşamımda, tiyatroda da sinemada da yalnızca duygularla oynadım ve oynuyorum.Seyirciye yakınlığım hep buradan gelir, onlar beni hep kendileri gibi gördüler . Benim bildiğim tek oyunculuk , yaşadığım gibi oynamaktır " diye anlatır, oyunculuk anlayışını kısaca.
Özkul, tüm filmlerinde bize ait yüzleri, duyguları, "İbiş", "Tilki Onbaşı ", Sansar Nuri, Salih Reis, Baba Yaşar,Kel Mahmut, Turşucu Yaşar Usta olarak beyazperdeye taşır. Erdemli, cefakar, babacan, öfkeli de olsa yufka yürekli, hak yemeyen ve yedirtmeyen mazlumdan yana, fakir, onurlu, kendi yağı ile kavrulan , kenar mahallelerin insan öyküleri, sevinçleri, hüzünleri, onurları onunla ölümsüzleşip , belleklere kazınır.

Kollektif oyun tarzına dayalı Arzu Filmin yapıtlarında Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Kemal Sunal, Şener Şen, Şevket Altuğ, İlyas Salman, Zeki Alasya , Metin Akpınar'la birlikte rol alır. Özellikle Adile Naşit'le muhteşem ikiliyi oluştururlar.

Filmlerdeki başarının ardında kollektif oyun tarzı, yönetmen Ertem Eğilmez kadar senaryo yazarı Sadık Şendil'in payı da çok büyüktür. Çünkü Şendil, ekip ruhuna çok uygun olmak üzere geleneksel tiyatrodan yararlanmıştır. Özkul HABABAM SINIFI serilerini yorumlarken ; " Ben Pişekar'dım, Kavuklu ise bütün sınıftı " diyerek geleneksel tiyatro ile sinema arasında kurduğu ilişkiyi açıklar.

2005 yılında kızı Güner Özkul tarafından hazırlanıp basımı yapılan " Aktör Dediğin Nedir ki? Münir Özkul Kitabı "nda yakınları, dostları Münir Özkul'u anlatıyor.

Manken, oyuncu ve CNN 'de TV programcısı Suna Selen'le evliliğinden olan tek kızı Güner Özkul, babasının dört kez evlendiğini, sayısız kere aşık olup, yine sayısız kere terk ettiğini, terk edildiğini anlatıyor, hep birlikte yaşadıklarını ve çok eğlendiklerini anlatıyor kitapta ve :

"Kızlar babalarına âşık olurlarmış, çocuktum, o kadınların neden o kadar üzüldüğünü anlamadım. Ama erkeklerin hep at suratlı, elleri güzel ve akıllı olanlarını, oyuncu değilse de oyunbaz ve kötü olanlarını sevdim, farklı şekillerde de olsa beni üzmelerine izin verdim. Belki de hep o kadınların acılarını anlamaya çalıştım, armut dibine düşermiş ya, ben de kötüymüşüm meğer.
Yoksa babamı anlatır gibi yapıp daha çok kendimi mi anlattım? Olsun, babam için ben hep bir çocuk olarak kalacağım ve çocuklar da rol çalıyormuş zaten. Ama eğer zamanında Kafka babamın lavabodaki suyun girdabına direnerek deliğe düşmemeye çalışan kakalağı taklit edişini görseydi, belki 'Başkalaşım' başka türlü yazılmış olurdu..."

Neden bilmem, onu her izleyişimde içimden ağlamak gelir benim. Belki de onun yaratığı insanların bir daha dönmemek üzere beyaz atlarına binip gidişleridir, beni hüzünlendiren. Muhteşem oyunculuğu ile kaç kere seyredersem seyredeyim beni kanatlandırıp yüreğinin içine alıverir, Büyük Usta.

Duru , yalın, sahici ve inandırıcı, ıslak ve bilge gözleri ile gönlümün efendisi...

O benim gönlümde öncelikle Dümbüllü'nün kavuğunu sonuna kadar hak eden bir İbiş ve ortaoyuncusu,

Sonra 400'e yakın film sayısız tiyatro oyunu ile koca bir sanat emekçisi,

En nihayet, " Ben eğitimciyim, tüccar değil..." repliğinin belleğime kazındığı, gözleri ile konuşan çocuksu ve bilge Mahmut Hoca...

Benim gönlüm ve O büyük sanat çınarına saygım 400'e yakın film listesini kısaltmaya elvermedi. Vikipediden alıntıladığım o koca listeyi sondan başa sıralamayla aynen aşağıda sunuyorum. Sonra da ödüllerini.

Filmleri :

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar 2000 Ay Işığında Saklıdır 1996 Nasreddin Hoca 1993 Al Dudaklım 1993 Arabesk 1988 Acı Gurbet 1988 A Ay 1988 Afife Jale 1987 Kuşatma 2 / Şok 1987 Aile Pansiyonu 1987 Günah 1987 Kadersiz Kullar 1987 Yaşamaya Mecburum 1987 Yıllar 1987 Uzaylı Zekiye 1987 Otobüs Yolcuları / İhsaniye - Karasu 1987 Ana Kucağı 1986 Kızlar Sınıfı Tatilde 1986 Babalar da Ağlar 1986 Dayak Cennetten Çıkma 1986 Elmayı Kim Isırdı 1986 Milyarder 1986 Büyük Günah 1985 Ya Ya Ya Şa Şa Şa 1985 Deliye Hergün Bayram 1985 Çalınan Hayat 1985 Duyar Mısın Feryadımı 1985 Sarı Öküz Parası 1985 Şaşkın Gelin 1984 Küçük Ağa 1984 Geçim Otobüsü 1984 Çaresizim 1984 Kızlar Sınıfı 1984 Gırgıriyede Büyük Seçim 1984 Şaşkın Ördek 1983 Dostlar Sağolsun 1983 İlişki 1983 Gırgıriyede Cümbüş Var 1983 Gazap Rüzgarı 1982 Bir Yudum Mutluluk 1982 Islak Mendil 1982 Ağlayan Gülmedi mi? 1982 Altın Kafes 1982 Buyurun Cümbüşe 1982 Talih Kuşu 1982 Adile Teyze 1982 Şıngırdak Şadiye 1982 Görgüsüzler 1982 Beni Unutma 1982 Deliler Koğuşu 1981 Bizim Sokak 1981 Gırgıriyede Şenlik Var 1981 Gırgıriye 1981 Banker Bilo 1980 İbişo 1980 Erkek Güzeli Sefil Bilo 1979 Gelinciklerim 1979 Aşkın Gözyaşları 1979 İbiş in Rüyası 1979 Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor 1978 Neşeli Günler 1978 Cennetin Çocukları 1977 Gülen Gözler 1977 Hababam Sınıfı Tatilde 1977 Aşk Dediğin Laftır 1976 Aile Şerefi 1976 Hababam Sınıfı Uyanıyor 1976 İşte Hayat 1975 Gülşah 1975 Bizim Aile / Merhaba 1975 Hababam Sınıfı 1975 Gece Kuşu Zehra 1975 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 1975  Beş Milyoncuk Borç Verir Misin 1975 Hasret 1974 Beş Tavuk Bir Horoz 1974 Gariban 1974 Mavi Boncuk 1974 Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz 1974 Salak Milyoner 1974 Niyet 1973 Çulsuz Ali 1973 Izdırap 1973 Şaban İstanbul'da 1973 Kaynanam Kudurdu 1973 Oh Olsun 1973 Yalancı Yarim 1973 O Ağacın Altında 1972 Üç Sevgili 1972 Karamanın Koyunu 1972 Ver Allahım Ver 1972 Yiğitlerin Kaderi 1972 Tatlı Dillim 1972 Sev Kardeşim 1972 Senede Bir Gün 1971 Kezban Paris'te 1971 Son Hıçkırık 1971 Bebek Gibi Maşallah 1971 Beklenen Şarkı 1971 Solan Bir Yaprak Gibi 1971 Donkişot Sahte Şövalye 1971 Yedi Kocalı Hürmüz 1971 Beyoğlu Güzeli 1971 Aşk Uğruna 1971 Beyaz Kelebekler 1971 Gönül Hırsızı 1971 Hayatım Senindir 1971 İbiş Gangsterlere Karşı 1971 İşte Deve İşte Hendek 1971 Kadifeden Kesesi 1971 Tophaneli Murat 1971 Ayşecik Ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde 1971 Aşk Hikayesi 1971 Hayat Sevince Güzel 1971 Tatlı Meleğim 1970 Kara Dutum 1970 Bütün Aşklar Tatlı Başlar 1970 Kalbimin Efendisi 1970 Yuvasız Kuşlar 1970 Yumruk Pazarı 1970 Ali İle Veli 1970 Allı Yemeni 1970 Berduş Kız 1970 Dikkat Kan Aranıyor 1970 Dönme Bana Sevgilim 1970 Yavrum 1970 Küçük Hanımefendi 1970 Şoför Nebahat 1970 Son Kızgın Adam 1970 Hayatım Sana Feda 1970 Seven Ne Yapmaz 1970 Arım, Balım, Peteğim 1970 Sevgili Babam 1969 Boş Çerçeve 1969 Uykusuz Geceler 1969 Gelin Ayşem 1969 Nisan Yağmuru 1969 Sevdalı Gelin 1969 Ayşecik'le Ömercik 1969 Fakir Kızı Leyla 1969 Bana Derler Fosforlu 1969 Nilgün 1968 Artık Sevmiyeceğim 1968 Kanlı Nigar 1968 İstanbul'da Cümbüş Var 1968 Kara Gözlüm Efkarlanma 1968 Yayla Kartalı 1968 Urfa İstanbul 1968 Kalbimdeki Yabancı 1968 Çifte Tabancalı Damat 1967 Elveda 1967 Sürtüğün Kızı 1967 Yaşlı Gözler 1967 Bir Millet Uyanıyor 1966 Denizciler Geliyor 1966 Ben Bir Sokak Kadınıyım 1966 Aşkın Kanunu 1966 Seni Sevmiyorum 1966 Fakir Bir Kız Sevdim 1966 Kan Gövdeyi Götürdü 1965 Senede Bir Gün 1965 Kart Horoz 1965 İnatçı Gelin 1965 Bilen Kazanıyor 1965 Seveceksen Yiğit Sev 1965 Şoför Nebahat Bizde Kabahat 1965 Şekerli Misin Vay Vay 1965 Yalancının Mumu 1965 Cezmi Band 007.5 1965 Gönül Kuşu 1965 Dokunma Bozulurum 1965 Kahreden Kurşun 1965 Bir Bahar Akşamı 1961 Yumurcak 1961 Yaman Gazeteci 1961 Taş Bebek 1960 Gurbet 1959 Altın Kafes 1958 İftira 1958 Kalbimin Şarkısı 1956 Bir Aşk Hikayesi 1955 Tuş / Bir Aşk Hikayesi 1955 Balıkçı Güzeli / 1002. Gece 1953 Edi İle Büdü 1952 Edi İle Büdü Tiyatrocu 1952 Barbaros Hayrettin Paşa 1951 Evli Mi Bekar Mı 1951 Lale Devri 1951 Yavuz Sultan Selim Ve Yeniçeri Hasan 1951 Üçüncü Selim'ın Gözdesi 1950

Aldığı Ödüller:
    1967: İlhan İskender Ödülü (<ı>Kanlı Nigâroyunuyla) 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü, <ı>Sev Kardeşim1991: Dümbüllü Ödülü 1997: Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü 1999: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü "Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü" 2004: 37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü 2006: Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü

Ve nihayet bin bir özenle derlediğim Büyük Usta Münir Özkul galerisi . Biliyorum ki her birinizin yüreğinde, bir unutulmaz Münir Özkul karesi kazılı.

İyi ki varsın Sevgili Yaşar Usta, Kel Mahmut, İbiş, Apti....

Daha nice yıllar ezberleri bozarak, bize bizi anlatmaya devam et...


"Yaşam dediğin nedir ki, biraz iniş çıkış ve koskoca bir heves..."

Bir Yorgun Kavuklu Münir Özkul anısına saygı ile...Kaynak :*Wikipedia-Münir Özkul
*Aktör Dediğin Nedir ki? Münir Özkul Kitabı -Dost Kitabevi Yayınları& Ankara Sinema Derneği/2005
 

 
Toplam blog
: 171
: 2319
Kayıt tarihi
: 15.02.07
 
 

Düşünen, üreten, kendine, insana, çağına sorumlu, tavırlı, taraflı , çağdaş ve yüzü aydınlığa dön..