Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

30 Nisan '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
116
 

Birliktelik bayramı

Birliktelik bayramı
 

Bugün işçiye konuşma zamanı


1 Mayıs İşçi Bayramı. İşçilerin ve onların temsilcilerinin aralarında olması gereken birlik, beraberlik ve dayanışmalarını bütün bir topluma yansıtma fırsatı. Alın terlerinin bahar havasıyla serinleme günü. Aslında işçilerle işverenlerin bir araya gelip, güçlerinin derlenip, güzel cümlelerle süslenerek toplum önünde dile getirilme günü. Bugün işçi ve işverenlerin ülkenin kalkınmasındaki paylarını hatırlayıp, hatırlatıp, birlikte gururlanıp, mutlu olma günü. Sadece işçi bayramı değil, İşçi-İşveren Bayramı-Beden ve Para Gücü Birleşmesi. Paylaşma-Dayanışma Günü'dür de bugün.

1 Mayıs İşçi Bayramı aslında tüm çalışanların bayramı. Birlik, mücadele ve tek vücut olmayı temsil eden bir gün. Dünyanın dört tarafında ve ülkemizde de her 1 Mayıs’ta kutlanıyor. Amacı farklı, kutlanması farklı olsa da o gün tüm çalışanlar meydanlara dökülüyor. Tam işte konuşma zamanı sigortan ödenmiyorsa, hukuki haklarını alamıyorsan, aldığın paradan fazlası mesai yapıyorsan, horlanıyorsan meydanlarda patronlarını ifşâ et. Birey olarak değil, her birey, tek ses, tek ağız olarak hakkını ara, bugün onun için seçilmiş.

Sanayi toplumunun ilk evresinde burjuva sınıfı zenginliğini daha çok beden gücünü sömürerek elde ediyordu. Ve bu sömürü 200-300 yıl önceleri daha çok acımasızdı. Beden güçlerinden yararlanılan insanlar hakları çiğnendiği gibi bir de kanlarını emenlerce aşağılanıyorlardı. Çalışma koşullarındaki zorluğun ve işverenlerin küçültücü tavırlarının altında ezilen işçiler bu duruma dayanamadıkları için bir araya geldiler. Sekiz saatlik iş gücü ve sağlıklarının güvenceye alınmaları için Amerika’nın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenlediler. Yapılan gösterilere sömürücüler ve polis acımasızca saldırdı. Sonuçta yüzlerce insan yaralandı ve öldü. Amerikan ülkesi eylemleri düzenleyen işçi sınıfının önderlerini herkesin gözü önünde astı. Dünyanın diğer ülkelerinde bu hâl tepkilere neden olunca, işçi liderlerinin asıldığı gün olan 1 Mayıs Uluslararası İşçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olarak ilan edildi.

Yüz yıla yakın zamandır da işçilerin sorunlarını dile getirdiği, dayanışmalarının sergilendiği gün olarak kutlanmakta 1 Mayıs.  

1 Mayıs’ta istekler dile getirilmeli, varsa çalışma şartlarına yönelik sorunlar konuşulup çözümler üretilmeli. Çalışanlar ve örgütleri (sendikaları) gönül güçlerini birleştirerek, şarkılar söyleyip bayram havası estirmeliler. Açıkçası başka amaçların peşinde koşanların bu ve buna benzer günleri istismar edeceği bir ortama ise asla müsaade edilmemeli ve taviz verilmemelidir. Polisin müdahaleye girişeceği ve arada kalan savunmasız ve masum insanların da hedef olabileceği arbedeler söz konusu olabilir. Şiddeti tetikleyen bölücü unsurların ülke insanının barışını ve bayramını lekelemesine de göz yumulmamalıdır. 1 Mayıs sadece işçi bayramıdır, bazı grupların tekelinde değildir. Hele hele bölücü terör örgütlerinin anarşik eylemler düzenleyebileceği bir vesile değildir. Bayramınızı çaldırmayın, istismar ettirmeyin. Bir işçi emeklisi olarak temennim; tüm çalışanlarımızın bayramları kutlu, hayatları mutlu olsun. AyferAytac.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 622
Toplam yorum
: 323
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 189
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster