Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
 

Biz Muhteşem Yüzyıl'ı seyrediyoruz.

Biz Muhteşem Yüzyıl'ı seyrediyoruz.
 

Kanuni Sultan Süleyman


Muhteşem yüzyıl üç sezondur hala sindirelemedi. Herkes ayağa kalkıp Kanuni Sultan Sileyman'ı "Kutsal Süleyman" haline getirdi. İnsani zaafları ve tüm yaşamı birlikte kabullenmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Hem at üstünde, hem sarayda, hem haremde Süleyman olamıyor.

Lütfen bir örnek bulun Kadınların, aşkın, entrikanın olmadığı bir saray dünyanın neresinde var. Çin saraylarında mı, Avrupa saraylarında mı, nerede. Gerçekler ile yüzleşmek neden bu kadar zor geliyor bizlere. Osmanlı'nın her şeyi kutsal, Cumhuriyet ise ayrı tutuluyor.

TRT, Patrona Halil isyanını işlerken daha mı gerçekçi, kadınlar, entrika hiç mi yok. Belki kadınlar hiç olmasaydı ve sadece erkekler olsa daha mı iyi olurdu. Kadın ve Erkek olmak ilk alınan kimlik, sonrasında sultan, sonrasında cariye, sonrasında komutan, sultan veya aşık oluyor.

İngiltere geçmişini yaptıkları filmler ile tüm dünyaya yayıyor. Sadece överek sadece kutsayarak nereye kadar gidebiliriz. Herşeyi kutsayarak puslu bir pencereden bakmış olmaz mıyız. Yüzyıllar boyu başımıza bela olan ekomimize ket vuran kapütülasyonları Hürrem Sultan mı kabul etti?

Biz çağa ayak uydurduk, biz geliştik, 500 yıl geçti, biz çok şahaneyiz diyebiliriz. Kadınlar bu beşyüz yılda neredeydiler, kadınlar şimdi niçin varlar acaba, kadınlar her zaman faturayı ödemeye mi adaylar hep.

Severiz sevmeyiz, beğeniriz beğenmeyiz. Kültür elçiliği yapan bir dizi neden küçümsenir. Osmanlı'nın en mamur ve mağrur zamanları diğer ülkelere bu dizi ile hatırlatıldı.

Hayat içinde Harem gerçeği var, Kadınlar var. İktidar için kardeş katili olmak da var. Fatih Sultan Mehmet kardeş katlini hak görmedi mi?

Demaokratik bir ülkede bırakın sanatçılar işlerini yapsın. Korkmadan, baskı altında kendilerini hissetmeden yapsınlar. Demokratik davranışta taraf olunmaz, demokratik davranışta tarafsız olunur ve saygı gösterilir. 

 
Toplam blog
: 259
: 442
Kayıt tarihi
: 23.04.09
 
 

Merhaba ben Manolya. Edirne doğumluyum. Eğitim'e hizmet ediyorum ve bu yolun gönüllüsüyüm.Şiir yazma..