Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
597
 

Blogları üst üste dizip köşe yapmak mümkün mü?

Blogları üst üste dizip köşe yapmak mümkün mü?
 

Blogları üst üste dizsek KÖŞE olur. Birinin buna izin vermesi de gerekmiyor...


BLOG MESELELERİ - 1: Hız meselesi...

Aslında Blog yazarı ile gazetelerin köşe yazarları arasındaki en önemli fark profesyonelliktir.

Lafa gelince profesyonel; para kazanan demek. Gazeteci tanımında da bu var. Eğer geçimini gazetecilikten yapıyorsa 'Gazeteci' oluyor...

İşin blog yanı biraz karmaşık.

Haber siteleri ile bloglar arasında yaşanan, "kimin önce haber verdiği" konusunda yapılan bir araştırma, blogların, hız bakımından dijital medya kanallarını takip ettiklerini ortaya koyuyor. Buna göre, bloglar, bir haberi, geleneksel medya ajansından ortalama 2.5 saat sonra okuyucularına duyuruyor.

Haber siteleri ile bloglar arasında yaşanan, "kimin önce haber verdiği" konusunda yapılan bir araştırma, blogların, hız bakımından dijital medya kanallarını takip ettiklerini ortaya koyuyor.

Buna göre, bloglar, bir haberi, geleneksel medya ajansından ortalama 2.5 saat sonra okuyucularına duyuruyor.

Geçtiğimiz yıl ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinde, bloglar ile haber portallarının performanslarını irdeleyen analistler, bu amaçla 1.6 milyon adet mecraa ile 90 milyona yakın yazıyı gözden geçirdiler.

Çalışma önemli, zira ilk kez böyle bir araştırma gerçekleştiriliyor ve araştırmada süper bilgisayarlar ile akıllı algoritmalar kullanılıyor.

İfade edildiğine göre, dünyanın, önde gelen 15 üniversitesinden biri olarak nitelendirilen Cornell tarafından, 2008 yılı Ağustos ve Ekim ayları arasında gerçekleştirilen araştırmada, anahtar sözcük bulan özel bir yazılım kullanılmış.
Araştırma, bir yönüyle, veri madenciliğinin artık çok daha ileri bir aşamaya taşındığını da ortaya koyuyor.

Cornell üniversitesi profesörlerinden Jon Kleiberg, kullanılan algoritmalar aracılığıyla, haberlerin işleniş biçimlerine göre çok daha fazla okunduğunu belirleyebildiklerini ifade ederken, Columbia Gazetecilik Okulu profesörü Sreenath Sreenivasan, kullanılan araştırma metodolojisiyle haber döngüsünü anlayabilmenin mümkün olabileceğini söylüyor.

Twitter'ın, gayri resmi olmasına rağmen çok hızlı yükselen, etkin bir medya kanalı hale geldiğini belirten Prof. Sreenivasan, son bir yıl içerisinde mikroblog dolayısıyla haber anlayışının önemli ölçüde değiştiğine dikkati çekti.

Araştırma sonuçlarına göre, blogların haber kaynaklarını büyük ölçüde geleneksel medya şirketleri oluştururken, bloglar tarafından yazılan haberlerin ancak yüzde 3.5'u kendilerine geleneksel medya içerisinde bir yer bulabiliyor.

Atlı arabaların otomobiller karşısındaki yok oluşu gibi. Posta sisteminin kargo şirketleri karşısındaki çöküşü gibi. Sistem kullanmadığı uzvuna kan vermez. Bunu bir tasarımcının öngörüler ile yapması gerekmez. Yani kimse “Kargo sistemini kullanın. Posta sistemi iptal oldu.” yada “Kartpostal da neymiş! Bundan sonra SMS at.” Demedi. Ama toplumsal eğilim sanki bir komutla hareket edercesine tercihlerini yapmaktadır. Bizim süreç dediğimiz de bu eğilimlerin bütünleşmiş bir yansıması.

Süregelen sistemleri, yeni sürece adapte etmeye çalışmaktansa saygıyla anıp, tarihin tozlu raflarına dizmek çok daha ekonomik olacak. Tıpkı, artık iş görmeyen eski çamaşır makinenizin evinizin bodrumdaki yerini alması gibi.

Kağıt gazeteler de antik çağlardaki taş tabletler ile aynı kaderi paylaşacak.

Hep sevgi ile kalın.

Murat SEVGİ
msevgi@mental.com.tr

Kaynak:
http://www.onverita.com/blogs/mental/bloglar_gazeteleri_dover (15 Temmuz 2009 tarihli yazım)
http://unitedprosperity.org/blogs/team/tag/n-srinivasan/
http://unitedprosperity.org/blogs/team/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence Türkiye'de henüz mükayese edilecek durumda değil. Köşe yazarının tarzı ve ilgi alanı belirli ama blog yazanların bir kısmı işi karmaşık hale getirdiğinden henüz bir netlik yok. Örneğin bir ekonomi blogunu okuyorsunuz ve yazanın ekonomiden anlamadığını görüyorsunuz ve yazıyorsunuz, yayından alması gereken blogun altına yazdığı cevapla katkınıza teşekkür ediyorum diyor. Kimi diğer blogcularla polemiği marifet sanıyor vel hasıl blog siteleri hertürlü bitkinin yetiştiği bakir bir alan gibi ve bence blog siteleri konuları sınırlayarak düzeyini yükseltirse kamuoyunun nabzı, kanaat önderliği fonksiyonları için çok iyi bir kanal. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 01.12.2010 10:14
Cevap :
Ekonomi, teknoloji yada siyaset gibi konularda bağımsız bloglar olması gerektiğine katılıyorum. Ama sistemi bir bütün olarak görmemeliyiz. Bütün blog yazarlarını belirli bir seviyeye getirmeye çalışmak ütopik. İyi yazan yazdıkları ile göz önüne çıkar. Ama iyinin ölçüsü ilk anda TIK sayısı değil. Nedeni de google gibi siteler sizin yazınızda özel bir kelimeye odaklanıyor olabilir. Ama en güzel kriter yazarın fikirlerinin paylaşıldığını görmesidir. Akademik yazılardaki atıf olayı gibi.. Yorumunuz için teşekkürler. Selamlar.  02.12.2010 9:27
 

bir nokta dikkatimi cekti; abd'de posta , mektup ve kartpostal kaybolmus degil aksine cok daha gucleniyor. Sadece kart satan dukkanlara bile rastlamak mumkun. Postaci hergun bir tomar zarf getirir bir cogu bizim copluk dedigimiz satis reklamlari ama zarf ve mektup! Interneti sanirim en yaygin yada dijital ortamin genis kullanildigi bir ulke oldugu malum sizce bir celiski yokmu? Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 28.11.2010 3:25
Cevap :
Postalar konusunda haklısınız. Ama gönderilen kağıt iletilerin işlevi iletişim değil. Çoğu reklam ve tebligat. Dediğiniz gibi reklam postaları ve fatura icra hukuk tebligatları... Türkiyede ödeme ihbarları artık SMS ile yapılıyor. "Sayın abonemiz 500. TL borbunuz var. Son ödeme şu gün." Şeklinde. Ama "Sevgili Newyorker, bizim buralarda yağmurlar başladı. Hava halâ sıcak ama sokaklar çamur içinde..." Şelindeki yazışmalar internet üzerinden yapılıyor. Önemli günlerde tebrik kartı atma, 'geleneksellik' sayesinde halen sürüyor. Ticari reklamların somut olması gereğini savunan pazarlama teorileri halâ savunuluyor. Elle tutulur, üzerini karalayıp listeden uygun olanın altını çizebilmek psikolojik bir olay. Bu sebeple pazarlama broşürleri devam edecek Ülkemizde posta sistemi çökmüş durumda. Yurtdışından gelen hiçbir dergi elime ulaşmıyor. Faturalarım ödeme tarihinden sonra geliyor... Ama kargo şirketleri evrak işini de yapıyor ve bu açık bir için kapatılıyor. Saygılarımla.  30.11.2010 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1084
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster