Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '12

 
Kategori
Futbol
 

Bomba bir son dakika haber : F.Bahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden siz men ettiniz

Bomba bir son dakika haber : F.Bahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden siz men ettiniz
 

http://www.milliyet.com.tr/2012/02/07/index.html


Şike muhabbetleri hala yapıladursun ve kim suçlu kim suçsuz kanıtlanamayadursun derken hala bir kesin sonuç gerçekleştirilemedi ligde. Fenerbahçe kendisine kesilecek cezayı beklerken, federasyon başkanı gemiyi terk edip ortalığı boş bıraktı ama arkasından cereyan eden şok gelişmeler de  ortalığı karıştırmağa devam ediyor. Bugünkü okuduğum habere göre yine akılalmaz yanlışlıklar ve kanıtlar devamlılığı ortaya çıkıyor.

(***) Aydınlar defalarca “Trabzon’u biz yollamadık” dedi ama gözden kaçırılan bir detay, UEFA’nın hatırlatmasıyla ortaya çıktı.. Çünkü Şampiyonlar Ligi statüsünün ilgili 2. maddesi her şeyi açıklıyor:

CAS hakimi Kısmet Erkiner’in açıklamaları sonrası F.Bahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne kendisinin yollamadığı ortaya çıkan Türkiye Futbol Federasyonu, şimdi bir kez daha büyük bir sıkıntının eşiğinde.. Çünkü UEFA ile TFF arasında yaşanan çok sayıdaki hukuki tartışmaların son dalgası “Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne kim aldı?” sorusunun cevabı.. Ve VATAN olarak öğrendiklerimiz, ortalığın daha da kızışacağını bizlere gösteriyor..

TFF’NİN ısrarla “Biz göndermedik” demesine karşın, federasyona bir bilgi gönderen UEFA, Şampiyonlar Ligi statüsünün 2. maddesinin 7 ve 10. ek maddelerine dikkat çekerek ‘Sizin uygulamanıza paralel hareket edilmiştir’ ifadesini kullanarak herkesi şoke etti.

YOLU SEN AÇTIN!

HATIRLANACAĞI gibi F.Bahçe’nin Futbol Federasyonu tarafından Devler Ligi’nden men edilmesinden hemen sonra UEFA yaptığı resmi açıklamayla F.Bahçe’nin yerine Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne dahil ettiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın hemen ardından TFF karşı bir duyuru yapmış ve Trabzonspor’un Devler Ligi’ne gitmesi kararının UEFA’ya ait olduğunu söylemişti. Ayrıca dönemin federasyon başkanı Mehmet Ali Aydınlar iki ayrı tarihte düzenlediği basın toplantılarında net bir biçimde “Trabzon’u biz göndermedik” demişti.

TÜM bu gelişmeler üzerine süreci yakından takip eden ve hukuki sorun yaşamak istemeyen UEFA, TFF’ye bir bilgi gönderdi. Şampiyonlar Ligi statüsünün 2. maddesinin 7 ve 10. ek maddelerine dikkat çeken ve “Statünün yer değiştirme kriteri dikkate alınmış ve sizin uygulamanıza paralel hareket edilmiştir” diyen UEFA, böylece TFF’ye “F.Bahçe’yi göndermeyerek Trabzon’un yolunu açtın” demeye getirdi.

Madde 2.07: “Bir kulüp şampiyonaya kendisi katılmak istemez ise aynı federasyona bağlı hiçbir kulüp yerini alamaz.”

Madde 2.10: “Ülkesinde en iyi performans gösteren 2. takım, şampiyonaya kabul edilmeyen kulüp yerine yerleştirilir.”

Talimat ne diyor?

TRABZON’A Şampiyonlar Ligi’ne direkt gitme hakkı tanıyan UEFA statüsünün ilgili 2. maddesi şöyle:

Madde 2.07:

Eğer organizasyona katılmaya hak kazanmış bir kulüp bunu istemez ise aynı federasyona bağlı hiçbir kulüp turnuvaya alınamaz ve UEFA kupalarına katılma listesinde o duruma göre değişikliye gidilir.

Madde 2.10: Yer değiştirme kriterlerine göre, ülkesinde en iyi performans gösteren 2. takım, şampiyonaya kabul edilmeyen kulüp yerine yerleştirilir. Giriş listesi UEFA kulüpleri için yürürlüğe konulur.

 

Daha ne kadar sürecek bu gerçek  adaletin ne zaman yerini bulacağı bilemem ama beni gerçekten sıkmaya başladı bu federasyon belirsizliği, şampiyon kim , kim gitmeliydi şamp.ligine ? Sorular sorular. . .  Böyle giderse bırakacağım Türkiye Ligi’ni  diğer Avrupa liglerini seyretmeye başlayacağım.

 (***) : http://spor.milliyet.com.tr/trabzon-u-kim-gonderdi-/spor/spordetay/07.02.2012/1499044/default.htm

 
Toplam blog
: 749
: 1983
Kayıt tarihi
: 11.10.07
 
 

Yazmanın hayatın akışının bir parçası olduğu kanısındayım. 6 Mayıs 1982'de doğdum ve İstanbul Kar..