Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '09

 
Kategori
Borsa
 

Borsalar yön arayışında

Borsalar yön arayışında
 

Morallerin çok kötü olduğu Perşembe günü seans kapanışından sonra siyasi arenada önemli bir olumsuz gelişme olmaması, Cuma günü İMKB’de aynı moral bozukluğunun devam etmesini engelledi. Buna bağlı olarak İMKB 100 endeksi Cuma günü açılışta bir önceki kapanışının 350 puan kadar üstünde açıldı. Birinci seans bu seviyelerde yatay bir seyir izleyen endeks, ikinci seansın ortasından itibaren gelen alışlarla 27.000 seviyesine kadar yükseldi. Gün içerinde en yüksek 27.088 seviyesini gören endeks bu seviyede gelen satışlarla tekrar geriledi ve günü 26.470 seviyesinde kapadı. İşlem hacmi ise 1, 39 milyar TL oldu.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Cuma günü Amerika’da istihdam verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre, 2008’de Amerika’da yaşanan istihdam kaybı 1945’den bu yana en yüksek seviyede oldu. Bunun da etkisiyle Cuma günü Amerika Borsaları satıcılı açıldı. 8.600 seviyelerine gerileyen Dow Jones endeksi seans içinde toparlanma çabaları göstererek 8.700 seviyesine yaklaştı. Ancak seans sonuna doğru artan satışlarla en düşük 8.577 seviyesine kadar geriledi. Gün sonunda ise 8.599 seviyesinden kapandı.

Perşembe günü iç siyasete kilitlenen İMKB, Cuma günü siyasi platformda önemli gelişmelerin olmaması nedeniyle rahatlamıştı. Hafta sonu özellikle Ergenekon konusunda yeni gözaltılar olmaması, yarın aynı rahatlamanın devamını sağlayabilir. Ancak, Amerika Borsalarının düşüşü ve gerek yurt içi, gerekse yurt dışında ekonomik alanda olumlu yönde bir değişiklik olmaması yükselişi engelleyecektir. Bu nedenle İMKB’de yarın sakin bir açılış olsa dahi, gün içinde ekonomik veya siyasi açıdan beklenmedik olumlu bir gelişme olmaması halinde, düşme eğiliminin daha fazla olduğunu düşünüyorum. İMKB 100 endeksi teknik olarak ilk önce 26.000 desteğinde tutunmaya çalışacaktır. Bu seviyenin altına inmesi halinde bir sonraki desteği olan 24.000’e kadar bir hedef tayini yapmak mümkün olmadığı için endeks kendine yeni destekler oluşturmaya çalışacaktır. Yükselişte ise 27.000 direnci önemini koruyacaktır. Bundan sonraki dirençleri ise 27.600 ve 28.000’de yer almaktadır.

 
Toplam blog
: 18
: 980
Kayıt tarihi
: 21.12.08
 
 

İstanbul doğumluyum. Borsa Aracı Kurumlarının Araştırma Bölümlerinde yıllarca sorumlu pozisyonunda ç..