Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Klinik Psikolog Selen Sarıoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/selensarioglu

04 Mart '18

 
Kategori
Aile
 

Boşanma Sonrası İlişkiler

BOŞANMA SONRASINDA NELER YAPMALI, NASIL DAVRANMALIYIZ?
Sağlıkta ve hastalıkta, iyi günde ve kötü günde, sonsuza kadar diye imzalanan evlilik cüzdanları bazen hayal kırıklıkları ile sonuçlanabiliyor.

Her birey nasıl ki parmak izi kadar birbirinden farklı ise, her bireyin boşanma hikayesi de bir diğerinden farklı.

Belki 3 yıllık bir evlilik sonlandırılıyor, belki 15 yıllık. Belki çocuklu bir evlilik… Belki boşanma fikri tek taraflı, belki her iki taraf için de en doğru karar!Belki boşanma, kişileri sıkıntıya sokacak bir durum, belki de rahatlatacak bir durum, belki her ikisinden de biraz. Bilinen tek gerçek boşanmanın kendisi ve artık evlilik sürecinde olduğu gibi, yeni bir hayata başlangıç yapılacağı.

Boşanma gerçekleştiğinde, evliliğin getirdiği yasal sorumluluklardan da beraat etmiş olunuyor ancak bazen duygular boşanmaya eşlik edemeyebiliyor. Peki bundan sonra nasıl devam edilmeli?

YASINIZI TUTUN
Boşanma istenilen bir durum olsa bile, çoğu zaman “kayıplar” oluyor. Zaman, çocuk, eş, ev, alışkanlıklar, eşyalar, duygular gibi. Bu süreçte acıya saygı duyulmalı ve yas sürecinin atlatılması beklenmelidir. Bu süre zorlayıcı geçiyorsa mutlaka bir uzmandan destek alınmalı ve gidenin yeri doldurulmaya çalışılmamalı.

Kişi bu süreçte pişmanlık, suçluluk gibi duygular yaşayabilir ve bunu eski eşe yansıtabilir, ”bütün hata benimdi” ya da “senin yüzünden bu hale geldik” gibi. Ancak bu ne biten ilişkiye fayda sağlar ne de eski eşle kurulan yeni ilişkiye.

OLUMSUZ DUYGULARINIZI ÖZGÜRLEŞTİRİN
Boşanma sürecinde ya da öncesinde sahip olunan olumsuz duygular, boşanma sonrasında kişiye eşlik edebilir. Bu durum farkında olunmadan, kişinin hayatındaki diğer ilişkilerini, eski eş ile devam eden yeni ilişkilerini etkileyebilir.

Sahip olunan olumsuz duygular ne kişiyi ne de geçmişi “iyileştirir”, ne de çevredeki insanlar bunun bedelini ödemek zorundadır… Bu sebeple kişi olumsuz duygularını gerekirse bir uzman desteği ile özgür bırakarak hayata devam etmelidir.

ACELE ETMEYİN
Yaşanılan olumsuz duyguların çoğu,eğer kriz yaşanmamışsa bir anda oluşamaz. Sevginizin, aşkınızın bir anda oluşmadığı gibi,olumsuz duygular da zaman içinde pekişir ve olumluları ile yer değiştirir. Bu sebeple öfkenin, nefretin, kırgınlığın geçmesi için kişi kendine zaman vermeli ve hazır olduğu anda eski eşiyle görüşmeli.

GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE BULUNMAYIN
Mevlana’nın da dediği gibi, dünle beraber gitti düne ait ne varsa, bugün yeni şeyler söylemek gerek.

Boşanma sonrasında, eski eşler bir araya geldiklerinde, geçmişi birbirine hatırlatırsa, bugünde yaşayamazlar. Bunun yeni ilişkiye katacak olumlu bir davranış olmadığını belirtmeliyim. Yaşananlardan öğrenilen deneyimler akılda tutulup “şimdi” yaşanmalıdır.

ANNE-BABA OLDUĞUNUZU HATIRLAYIN
Resmiyette boşanma karı-koca arasında gerçekleşir. Hiçbir mahkeme aynı zamanda da anne-babalık görevinden boşamaz kişileri.

Kişilerin Birbirine hissettiği olumsuz duyguların bedeli çocuğa ödetilmemeli, kişiler çocuklarına kendi taşıdıkları olumsuz duyguların mirasını bırakmamalı. Bir araya gelindiğinde çocuğun annesi ve babası olarak bir araya gelinmeli ve olumlu anılar çocuğa miras bırakılmalıdır.

UNUTMAYIN ARTIK “EŞ” OLMAYABİLİRSİNİZ, ANCAK HALA AYNI DÜNYAYI PAYLAŞAN İKİ İNSANSINIZ.

Uzm.Psk. Selen Sarıoğlu

 
Toplam blog
: 6
: 193
Kayıt tarihi
: 04.03.14
 
 

Lisans eğitimini 2009 yılında Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Ardından Bilgi Üni..