Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '21

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
51
 

B.Otobüslerdeki Zemin Problemi

Gelişen sanayileşmeyle birlikte süreci olan her bir faktörün verimliliğinin ve konforunun arttırılması için çalışmalar yürütülmelidir. Ancak belediye otobüslerindeki engebeli olan zemin bu konforu sağlamıyor. Ayakta yolculuk eden yolcular, engebeli zeminde dengede durmak için bir tarafına daha çok yükleniyor. Bir ayağı yüksekte kalan yolcu yol boyunca leğen kemiğine ve omurlarına ters baskı yapıyor. Bu durum önemsiz görünebilir ama bir insanın, haftanın 5 günü işe gitmek için gidiş dönüş olarak toplam yaklaşık 10 saati yolda geçiyor. Aylık yaklaşık 40 saat… Bu süreç, sistematik olarak kas ve iskelet sisteminin zarar görmesine neden olur.

 Mühendisliğin en temel 3 kuralı vardır. Bunlar ekonomiklik, emniyet ve estetiktir. Proje oluşturulurken temel olarak; ekonomik olmasına dikkat edilir, insan hayatını tehlikeye atacak her şeyden kaçınılır ve projenin kullanım alanındaki kalitesi gözetilerek son hali oluşturulur. Belediye otobüslerindeki estetik kısmı sadece görsel olarak algılanmış olacak ki kullanım kalitesi es geçilmiş. Bu yazdıklarıma istinaden, zemindeki engebeli kısımlar daha farklı tasarlanır ise daha konforlu yolculuklar yapılabilir. Ayrıca yolcuların da uzun vadede zarar görmesi engellenebilir.

İyi yolculuklar...

jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keşke herkes bu kadar ince hesaplar yapsaydı da dünya bu kadar kaos yaşamasaydı..Düşünceli düşündüren bilgi ..Teşekkürler

jale kasap 
 09.03.2021 6:01
Cevap :
Jale hanım yorumunuz için çok teşekkür ederim.   10.03.2021 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 94
Kayıt tarihi
: 02.03.21
 
 

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği mezunu. Kalite süreçleri ve proje ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster