Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '15

 
Kategori
Dünya Şehirleri
 

Bruges'de bir hafta sonu!

Bruges'de bir hafta sonu!
 

Tatile gitmesi güzel de, dönmesi pek zor. Bu sebeple bol yemeli, içmeli, eğlenmeli bir tatilin ardından birkaç gün önceye dönsek ya hayalleriyle yazıyorum sizlere. Henüz lezzetler ve görülesi yerler hafızalarda tazeyken, çok gecikmeden kelimelere dökmek iyidir her zaman.

image
 Önce çikolatadan başlayalım... Belçika yemek konusunda bir çikolatasıyla bir de birasıyla ünlü bildiğiniz gibi. Belçika'nın Orta Çağ'dan günümüze hiç bozulmadan gelmiş mimarisiyle ünlü olan Bruges, eşsiz çikolata deneyimini yaşamak için birebir. Çünkü zaten kentin kendisi de özenle hazırlanmış bir çikolata paketi gibi! İkinci Dünya Savaşı'nda hiç zarar görmeden korunmuş, özgün mimariye sahip iki katlı evleri, her saat başı çalan klise çanı, meydandaki nostaljik faytonları, el yapımı oyuncak dükkanları, çikolatacıları ve tabi ki atmosferi her şey nasıl bu kadar muntazam ve estetik olabilir sorusunu sık sık getiriyor insanın aklına.

image
 

Şimdi gelelim işin en eğlenceli kısmına... Çikolatalar!
Belçika'nın her yerinde çok kaliteli çikolata bulmanız mümkün. Ama Bruges'dekilerin özelliği, kentin dokusuna da uygun şekilde tasarlanmış butik üretim yapan minik çikolata dükkanları. Yani aslında biz kızların işi gücü bırakıp kendime küçük bir pasta dükkanı açacağım hayalinin gerçeğe dönüşmüş versiyonları... Darısı başımıza diyerek anlatmaya başlıyorum.


1. Juliette's

image
 


Çok lezzetli chip chocolate cookie'leri ve ev yapımı fındık ezmeleri var. Her yerde olduğu gibi burada da envai çeşit çikolatayı bulabilirsiniz ama kavanozlarda satılan ev yapımı fındık ezmesi, fıstık ezmesi gibi ürünleri mutlaka deneyin derim. Bir kavanoz 3.95 euro. Yani Bruges ortalamasına göre uygun bir fiyat. Adres: Wollestraat 31 a, 8000 Bruges


2. BbyB Chocolate

image
 


Burasının özelliği ise her biri ayrı içeriğe sahip çikolataların no.1, no.2, no.3 gibi adlandırılmış ve hepsinin farklı renkli kutularla ayrıştırılmış olması. Örn. no.5 vişne limon, no.7 frambuaz, no.14 vişne, tarçın gibi... Ayrıca şeffaf paketlerde satılan çikolata cipsi kıvamındaki çikolataları da oldukça lezzetli. Özellikle bitter seviyorsanız bunu denemenizi tavsiye ederim. Adres: Sint-Amandsstraat 39, 8000 Bruges


3. La Cure Gourmande

image
 

 

Burası da envai çeşit şekerin, çikolatanın ve bisküvinin bulunduğu rengarenk bir dükkan. Mutlaka gezip görmeniz, özellikle bisküvilerinin tadına bakmanızı öneririm. Nostaljik teneke kutulara istediğiniz kadar bisküvi doldurup paket de yaptırabiliyorsunuz. Adres: Breidelstraat 10, 8000 Bruges

 

4. La Belgique Gourmande

image
 

La Cure Gourmande ile aynı sokakta bu dükkan. Hepsi gibi burası da harika çikolatalar yapıyor. Hatta aralarında bana göre en iyi diyebilirim. Özellikle trüfleri çok lezzetli. Adres: Breidelstraat 14, 8000 Bruges

Bu çikolatacıları (Juliette's hariç) Brüksel'de de bulma şansınız var. Hemen hemen hepsi Belçika'nın ünlü dükkanları olduğu için, birkaç şehirde bulmanız mümkün.Bu arada aklınızda olsun Bruges'de birçok dükkan pazar günleri kapalı. Dükkanları gezebilmek için hafta içi ya da cumartesi günlerini tercih etmeniz gerekir.

 

Bira Müzesi ve Tadım

image
 

Bruges'de bir de bira müzesi var. Biranın Belçika'daki tarihini ve hangi aşamalardan geçip günümüze geldiğini burada öğrenebilirsiniz. Müzenin en eğlenceli kısmı ise bence alt kattaki bar bölümü. Sergiyi gezdikten sonra, bilet paranıza dahil olan üç adet birayı alıp burada deneyebilirsiniz. Barmen size biranın içeriği ve yapılışıyla ilgili detaylı bilgi de veriyor zaten. 

image
 

Benim denediklerim arasında "kız birası" olarak da adlandırılan Rosso aklımda en çok kalan tat oldu. Biraz tatlı ve meyveli bira türü olan Rosso, çok sert tatları sevmeyenler için uygun olabilir. Bunun dışında Belçika'nın en ünlü biraları Zot, Chimay ve Kwak'ı da burada tadabilirsiniz.

Bu da Bira Müzesi'nin camından Bruges manzarası...

image
 


Nerede yesek?

image
 


Akıllara en çok takılan, biri önerse de acaba benim damak zevkime uyar mı korkusuyla emin olamayıp kararsız kaldığımız konulardan biri de restoran seçimi oluyor genellikle yurt dışında. Biz Türkler farklı lezzetler tatmaya her zaman çok açık olamıyor, hep annemizin tarifini arıyoruz gittiğimiz yerlerde nedense. Biz de benzer bir kaygıyla hareket edip, ilk önce Quick isimli bir fast food restoranına attık kendimizi Bruges'te. Adıyla tezat bir şekilde çok yavaş servis yapan bu yere gitmenizi pek önermem tabi... Ama sonrasında biraz kurcalayıp keşfetmeye başlayınca, çok güzel restoranlara atıverdik kendimizi.

Devamı için sehirnotlari.com

Ve son olarak kar yağarken romantik Bruges meydanı için tık tık.  

 

 
Toplam blog
: 21
: 269
Kayıt tarihi
: 09.09.14
 
 

Merhaba! Dijital pazarlama, seyahat, güzel yemek, farklı kültürler ve sıradışı keşiflerden oluşan..