Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '10

 
Kategori
Spor Eğitimi
 

Bu şartlarda mı koçluk sistemi gelecek?

Bu şartlarda mı koçluk sistemi gelecek?
 

Son günlerde hareketli gündem yaşıyoruz. Herşey bir anda olup bitmeye başladı. İlk önce lig heyetlerinin askıya alınması, daha sonra beden eğitimi dersinin adının değişmesi gündemde. Yazmadan geçemedim.

Malesef ki ülkemizin gerçekleri bilinmek istenmiyor sanırım. Diyecem ki okullarımızda salon yok bunu herkes biliyor zaten. Peki okulların basketbol potası yok, voleybol sahası yok desem, bunlarıda geçtim gariplerimin bir spor yacapak alanı bile yok desem. Top yok, malzeme yok, saha yok ne yapsın beden eğitimi öğretmeni. Her tarafa müracat ediyor pota almak için, top almak için, malzeme almak için. Bu şartlarda beden eğitimi dersinden ne kadar verim alabiliriz acaba. Sonra derler ki beden eğitimi öğretmeni yatıyor , Keşke beden eğitimi öğretmeni olsaydık Top yok, malzeme yok, pota yok, saha yok ne yapsın arkadaşım. Ama bu şekilde olupta görevini en iyi şekilde yapan bir çok arkadaş gördüm. Ne yapsın garibim. Patlak toptan gülle yapar, tabaktan disk yapar, sopadan cirit yapar, vileda sapından slalom çubuğu yapar yaparda yapar ama yinede dersin en iyi şekilde işler. Bu şekilde mi verim alacağız, bu şekilde mi dersin adını değiştireceğiz. Değişse ne olur ki.

Spor kulübü aidatı ayrı bir dert. Para toplayacağız diye dilenciye döndük. Her sene aynı çile aynı dert. Biri dur dese şu duruma ne güzel olacak. Bak nasıl verim alacağız dersten. Top alacağız diye öğrencilere kaç dil döküyoruz. Ücretsiz kitap dağıtılıyorda neden ücretsiz malzeme dağıtılmıyor? Bu para işi beden eğitimi öğretmenlerini çok yıpratıyor. Sadece bizi değil diğer öğretmen arkadaşlarımda aynı durumda. Sonrada dersin adı değişecekmiş. Bu şekilde dersin adı değişse ne olur değilmese ne olur.

Haftada 6 saat Egzersiz yapıyoruz, bu da günde 2 şer saatten 3 gün yapar. Ayda ortalama 24 satten ise 130 lira yapar. Size soruyorum hangi antrenör ayda 150 liraya çalışıyor. Bazen egzersiz yapmak istemiyorum. Günde 6 saat beden eğitimi dersi, 2 saatte egzersiz olunca çok yorucu oluyor, bir an değmez diyorum kendi kendime. Ayda 150 lira alsam ne olur almasam ne olur. Ama öğrencilerin hergün hocam bugün antrenman var mı diye sorması çocukların o heyecanı herşeye yetiyor. O an kendime soruyorum Nasıl bırakırsın bu çocukları? . Yeterki onlar sevinsin, yeterki spor yapsın, yeterki sporu sevsin. Ben son gücüme kadar ayakta kalırım, yorulurum yinede onları spordan mahrum bırakmam. İnanın hepimizin amacı da budur. Bu egzersizi bile binbir güçlükle sorunlarla yapıyor arkadaşlarım yada yapamıyor. Yok % 5 lik dilime girdin, yok Şube Müdürü izin vermedi, yok Okul Müdürü olmaz dedi. Yok armudun sapı, yok üzümün çöpü anlayacağınız. Bunlar değişmedikçe dersin adı değişse ne olur değişmese ne olur.

Kısaca alt yapı hazır olmadıkça dersin adı değişmiş değişmemiş hiç önemli değil. Verim mi almak istiyoruz, o zaman; okullarda alt yapı hazırlanacak, okullara nasıl ücretsiz kitap dağıtılıyorsa ücretsizde spor malzemesi de dağıtılacak. Spor kulüplerine özel bütçe hazırlanacak. Okullara spor salonları yapılacak, hiç olmazsa tüm sporları yapılacak şekilde alt yapılar düzenlenecek. İşte bunları yaparsak beden eğitimi dersinden verim alırız. Yoksa dersin adı değişmiş değişmemiş verimi arttırmaz.

Önemli olan dersin adının değişmesi değil, şartların değişmesidir.

Kerem BALYEMEZ
webkerem@hotmail.com
http://www.bedenegitimi.gen.tr/

 
Toplam blog
: 6
: 1034
Kayıt tarihi
: 12.10.09
 
 

Avşar İÖO / Konya Beden Eğitimi Öğretmeni 2003'te Niğde Üniversitesi AKSARAY BESYO Bölümünden mez..