Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Bu yılın Son Yazısı..

Bu yılın Son Yazısı..
 

Yeni yılda umudunuz hiç bitmesin...


2010 giderken ve de yepyeni bir yıl gelirken, ne umutlar beslemiştik.. Ne hayaller kurmuştuk…  Şimdi geriye dönüp baktığımızda, koskoca bir yıl bitmek üzere… Şunun şurasında saatler kalmış 2011’e veda etmeye.. Yenisine merhaba demeye şunun şurasında yalnızca birkaç saat kalmış..

Neşeli olmalıyız belki. Ama insan ister istemez hüzünleniyor. Duygusallaşıyor istemeden.. Hep olaya, bir yıl bitiyor, yenisi geliyor. Yeni umutlar, yeni beklentiler… Falan filan da… Belki farkında değiliz ama geçen yıl bizden koskoca 365 gün de alıp gidiyor.. Güzel bir halk türküsü vardır, pek severim.. Der ki ;

“Bu dağlar kömürdendir / Geçen gün ömürdendir / Feleğin bir guşu var / Pençesi demirdendir “

Geçen her gün ömürdendir.. Öyle değil midir ?  Bakın geriye. Geçen günler, yalnızca basit bir 365 gün müdür ? Öyle bile olsa bir yaşamın parçası değil midir ? Ömrümüz erimeye başlamamış mıdır ? Bugün sabaha kadar eğlenirken, beklerken yeni yılı, hatta ne şart ve koşulda karşılamaya hazırlanırken bir de böyle düşünelim.. Kiminiz bu yazıyı yeni yıla girdiğimiz ilk günlerde okuyacak. Ve eski yılı unutmaya başlamış olacağız o günlerde.. Ama ömrümüzden koskoca bir yıl geçmiş ve 1 yaş daha yaşlanmış olacağız..

Yalnız bu ülkede değil, dünyanın pek çok yerinde çam ağaçları süslenmiş, yalnız bu akşam için yemekler yapılmış olacak. Kimileri tek başına olacak, kimi hiç tanımadığı birileri ile, kimisi de sevdikleri ile baş başa olacak. Kimileri, bir yerlere gidecek. Çok paralar harcayarak, eğlenerek girecek yeni yıla, kimileri, televizyonun başında, kuruyemiş çitleyerek, taze meyve yiyerek, kimileri belki de hiç bir şey yemeyerek girecek yeni yıla..

Çocukluğum geldi şimdi aklıma.. Her yıl, yakın bir ailede toplanılır, yabancı ülkelerdeki gibi masanın ortasına kocaman fırında bir hindi gelmezdi belki ama yapılan çeşit çeşit yemekler bir çırpıda yenilirdi. Yemekten sonra tek kanallı televizyon hep açık olur, çaylar, kahveler, içilirdi. Büyükler içkilerini yudumalarken, küçükler, meyve sularını içerlerdi. Sonra çerezler, meyveler ve geleneksel eğlencemiz tombala oynanırdı. Büyükler kimi zaman bir masanın etrafında taşlarla okey oynar, dörtlünün dışında kalanlar kimi zaman iskambil oynarlardı. Bu gruplara katılmayan yaşlılar da televizyonun karşısında, şarkıcı ve türkücüleri seyrederlerdi.. Maslardan zaman zaman, bu şarkılara, türkülere eşlik edilir ve gecenin ağır topları ilgiyle ve merakla beklenirdi. Nesrin Topkapı, geleneksel dansözümüz, Zeki Müren, Emel Sayın, Orhan Gencebay da vazgeçilmez sanatçılarımız ve birçokları vazgeçilmemiz olmuştu. Eğlenceliydi eğlenceli olmasına da, hep saat gece yirmi dördü vurmasıyla, sarılınır, öpüşülür ve iyi dilekler dilenirdi. Sabah geç vakte kadar sürse de, gong vurunca, havai fişekler atılınca da, bir vaktin bittiği bilinirdi. Bu vakit yalnız eski bir yılın bitme vakti değil, bir çok şeyin de bittiğinin haberini verecek olan vakitti. Gece biterken, o siyah beyaz televizyonda eski yıl, yıpranmış kocamış, saçı, sakalı birbirine karışmış ve aklanmış ihtiyar biri olarak simgelenirken, yeni yıl taptaze, emekleyen bir bebek olarak simgelenecek ve o gong vurduğunda, eski yıl, bebek yıla üzgün ve de mahzun olarak el sallayacaktı..

Çocukken bunu tam anlamazdık, anlayamazdık. İleriki yıllarda daha iyi anlayacaktık. O gece 12 gongu, bize yepyeni bir yıla girdiğimizi müjdelerken, bu kalabalık, şen şakrak, sevgi dolu, eğlenceli toplantılar bir daha olmayacaktı. Her geçen gün bizden bir ömür de götürürken, sevdiklerimizi de beraberinde götürüyordu.

Bu gece de gong vurduğunda, koskoca bir yıl geride kalmış olacak. Yeni, yepyeni koskoca bir yıl bize merhaba derken, yeni umutlar, yepyeni planlar bizi bekliyor. Birileri bir yerlerde elde kadeh, kafada külah yeni yılı karşılarken, birileri de ellerini açarak dualar edecek.. Birileri, sat gece 12 gongu vururken, karnı tok olarak yatağa girerken, birileri de yine aç ve beklentileri geniş olarak yatağa girecek.

Nerede, ne şart ve koşulda olunursa olsun. Eski yıl geçti gidiyor. Geçen yıl ömürden de olsa, önümüzde koskoca bir yıl var. Yepyeni umutlarla, yepyeni beklentilerle bu yıla hepimize uğurlu gelsin. Kayıplar olmasın. Sağlık olsun.. Bolluk olsun… Evlenmek isteyenler evlensin.. Çocuk sahibi olmak isteyenler olsun.. Ev almak isteyenler alsın… Zengin olmak isteyenler… Bu biraz zor işte… Hepimiz aynı anda zengin olamayacağız maalesef.. Talih kuşu birilerini memnun edecek elbette ama hayatını emeği ile kazanan herkese, yeni yılda bol kazançlar olması dileklerimle…

Herkese, güzel, umutlu, barış dolu bir yıl dilerim..

../..

 
Toplam blog
: 671
: 2572
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..