Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Dr Barış Çakır Burun Akademi

http://blog.milliyet.com.tr/burunakademi

21 Nisan '13

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Burun Estetiğinde Morluk Nadiren Olur

 

Burun estetiği sonrası, kamyon çarpmış gibi görünmek eskide kalıyor. Hasta olmayan bir kişiyi, sadece daha güzel görünmesi için ameliyat ediyoruz. Bu nedenle çok hızlı iyileşme ve minimum ağrı ile bu süreci atlatmak için çalışıyoruz. Ekran önünde çalışan birisi bile burun estetiğinden 15-20 gün sonra işine dönebiliyor.

Neden Morluk olur?

Yüzümüzde çok fazla damar vardır. Ana atardamarlardan birisi, burun kemiğinin hemen yanından geçmektedir. Burun kemiğine yapılan işlemlerde sık olarak bu damar yaralanır ve sızan kan, göz kapaklarına sızarak morluklara sebep olur.

Burun estetiğinde morluk ne kadar sürüyor?

Hastalarım bu soruyu sorduklarında, cevabım: morluk nadir olur. 

Buz tedavisi yada soğuk uygulama yapıyormusunuz?

Hayır, soğuk uygulama hiç vermiyorum. Yine de morluk nadiren oluyor.

Neden morluk nadiren olur?

Burun kemiklerinin yanından geçen büyük damarlar, kemiklerin zarının hemen üstünde seyrederler. Kemiğin zarını yırtmadan, burun ameliyatı yapılırsa, bu damarlar yaralanmaz ve kanama daha az olur. Az miktarda kanama yine de olmaktadır. Bu kanı dışarıya boşaltacak minik drenler yerleştiriyoruz. Böylece gözleri morartacak kanı, almış oluyoruz. Ayrıca, kemiğin iç zarının üstünde de çok kanlanan mukoza var. Kemik, çekiç ve keski ile kırıldığında hem iç hem iz zar daha sık yaralanır ve daha fazla kanama olur. Kemik, özel aletlerle törpülenince kanama daha az olur.

Açık tenikle, kapalı teknik arasında morluk açısından fark varmı?

Morluk kemiğe nasıl müdahale edildiği ile ilgilidir. Açık- kapalı teknik arasında fark yoktur. Açık- kapalı teknik arasındaki fark, burun ucu şişliği şişlinin süresidir. Kapalı teknikte, burun ucu daha hızlı iyileşir. Burun ucuna müdahale etmek kapalı teknikte daha zordur ama burun ameliyatının kolay olduğunu kimse söylemedi zaten. Ben son 4 yıldır, ilk ameliyatlarda kapalı teknik kullanıyorum, revizyon ameliyatlarında da genelde kapalı, çok bozuk burunlarda açık teknik tercih ediyorum.

Burun estetiğinde iz kalırmı?

Kapalı teknikte hiç iz kalmaz. Burun kanatları küçültülürse, burun kanatlarının dibinde hafif iz kalabilir. Açık teknikte ise burun orta etinde iz kalır. İnce derili ve beyaz tenlilerde fark etmek çok zordur. Kalın ve yağlı derisi olanlarda daha belli olabilir.

Güzel günler dilerim.

Dr. Barış Çakır,

www.bariscakir.com

Güzellik önerileri için beni takip edin. twitter:@cerrahisanati

 
Toplam blog
: 91
: 328
Kayıt tarihi
: 03.03.13
 
 

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanıyım. Fulya Terastaki ofisimde hastalarımı kabul e..