Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '08

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
667
 

Çalıntı 'cep'e anında mesaj!

Çalıntı 'cep'e anında mesaj!
 

Cep telefonu çalınanların, polise gitmesine gerek kalmadan Telekomünikasyon Kurumu’na bağlı ücretsiz ihbar hatlarını aramaları yetiyor. Farkında olmadan hırsızlık malı cep telefonu satın alanlar, cihazı açtıklarında, ekrana gelen SMS ile ikâz edilecek.

Hevesleri kursaklarında kalacak

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Hırsızların, kapkaççıların, dolandırıcıların ve gaspçıların hevesini kursağında bırakacak olan bir mekanizma var. Ancak birçok vatandaşın bundan haberi yok. Emniyet de, kendi birimlerini uyararak bu mekanizmadan haberdar olunmasını istedi.

Mekanizmanın işleyiş şekli şöyle:Herhangi bir sebeple telefonunu çaldıran bir kişinin, daha karakola gidip şikayette bulunmadan önce, Telekomünikasyon Kurumu’na bağlı Bilgi ve İhbar Merkezi’ni hemen araması gerekiyor. Kısa adı BİM olan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ücretsiz olan 444 9 777’yi veya 0 (312) 232 23 23 numaralı normal telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. Merkez, 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor.

Şu bilgileri yanınızda bulundurun

Telefonunuz çalındığında söz konusu ihbar hattını aradığınızda, ihbar ettiğiniz numaranın size ait olup olmadığını teyit etmek için bazı sorular soruluyor. Bu sorulara doğru cevap vermeniz halinde, telefonunun size ait olduğu kesinlik kazanıyor ve onay vermeniz halinde telefon, haberleşmeye kapatılıyor. Bunun için TC Kimlik Numarası, Cep telefonunun İMEİ numarası, ad ve soyadı, diğer kimlik bilgileri ve annenizin kızlık soyadını bilmeniz ve ilgiliye iletmeniz gerekiyor.

Eğer henüz hiç kullanılmamış telefonlarınız, satış mağazasında iken çalındı ise, çalan kişilerin, söz konusu telefonları satmasını ya da kullanmasını engellemek için, evrakla birlikte BİM’e doğrudan müracaat etmeniz gerekiyor. İhbarda bulunabilmek için firma yetkilisinin kimlik bilgileri, firmanın vergi numarası, çalınan cihazlara ait fatura nüshaları, kolluk kuvveti tutanağı belgelerinin bir dilekçe ekinde sunulması gerekiyor.

“Çalıntı cihaz” mesajı

Her iki durumda da, ihbar işleme konulur konulmaz söz konusu telefon cihazları bloke edilecek ve IMEI numarası sorgulamalarında “çalıntı cihaz” mesajı gönderilecek. Böylece çalınan telefon hırsızın elinde kalacak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

özellikle iki defa telefonu gidenler için anında alınması ve bilinmesi gerekli bir yazı:) sevgiler.

erol aslan 
 27.04.2008 21:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 694
Kayıt tarihi
: 29.11.06
 
 

Hayatımın anlamı kızım, Elif'im doğduğu günden bu yana yaşamım bir başka güzel. Öncesinde şımarık ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster