Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Çapraz ateşte kalmak

Çapraz ateşte kalmak
 

Diyelimki bir şirketi, birimi yada departmanı yönetiyorsunuz. Sizinle çalışan 2 kişi birbirleri ile çatışma içindeler ve bu yüzden onlardan gelen raporlar birbirlerini suçlar nitelikte. Ne yaparsınız? Onlarla döğüşür müsünüz? Onları durdurur musunuz? Her ikisine de ateş açar mısınız?

Mehmet, Elvan’dan gelen mektubu aldığında biraz yüzü asılmıştı. Zarfta “Gizlidir” ibaresi vardı. “Yine mi?“ dedi içinden. “Selim ile Elvan arasında sürüp giden çatışmaya ilişkin bir not daha” diye düşündü. Okuması gerektiğini ama bununda ciddi bir zaman kaybı olacağını düşünüyordu. Derken telefon çaldı ve kimin aradığına bakmadan telefonu kaldırdı “Merhaba, ben Mehmet”

Arayan Selim’di. “Gördünüz mü? Bu gerçekten çok fazla oldu. İnanamıyorum...”

Mehmet, Selim’i durdurdu. "Biliyorum, tekrar etme. Ne eposta ne de yazı göndermenizi istiyorum. Şimdi çık ve güzel bir yürüyüş yap. Yarın her ikinizle beraber bir toplantı yapacağım ve bu çocukça çekişmeyi geride bırakacağız." dedi.

Mehmet, iki yöneticisi olan Elvan ile Selim arasında kalmıştı. Şu aşamada Mehmet 2 tane doğru şey yapmıştı: Bir tanesi barış yapılmasına ilişkin niyetini göstermiş, ikincisi Selim’in karşı ateş açmasını engellemişti.

Şimdi hem elemanlarını kaybetmemeli hemde işlerin yürümesini sağlamalıydı. Ne yapılabilirdi;

Harekete geçin

Savaşın devam etmesine müsaade etmeyin. Siz harekete geçmezseniz savaşı teşvik etmiş olursunuz. Çatışmayı neyin ortadan ladırabileceğine odaklanın. (Birini başka bir işe atamak çatışmayı muhtemelen gidermez.)

Ateşkes ilan edin

Öylelikle durumu daha kompleks hale getirmekten kurtulursunuz.

Kendi rolününüzü değerlendirin

Eğer iki kişi kişisel bir çatışma içindeyse ve siz bu çatışmanın bir parçası olarak krndinizi görmüyorsanız, parçası değilsinizdir. Ama tek çözüm noktasıysanız kaçarınız yok demektir.

Kolaylaştırıcıları devreye alın

Bazen danışmanlık firmaları yada diğer departmanlar tarafsız bir göz olarak bazı olayları ele alıp çözüm getirebilirler. Kendiniz denemeyin. Bunu bir diş hekiminin diğer diş hekimine gidişi olarak düşünün.

İlk toplantıyı açıklayıcı yapın

İlk toplantıda çözüme gitmeyi hedelemeyin. Önce ne olup bittiğini iyice masayayatıromasına gayret edin. Büyük olasılıkla her iki çalışnada kendi haklı bakış açılarını dile getireceklerdir. Bu bakış açılarını objektif bir şekilde değerlendirmeye çalışın.

İki kişinin çatışması diğerlerine örnek olabilir. Bu çatışma sebebi ile çözümünün şirket içersinde emsal kabul edileceği anlamına gelebilir. Bu yüzden çözümlerin kalıcı ve doğru olarak bulunması çok önemlidir.

 
Toplam blog
: 578
: 5372
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..