Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Diş Hekimi Can Sağlat

http://blog.milliyet.com.tr/dis

24 Kasım '06

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2144
 

Çarpık dişlerden kurtulun!

Çarpık dişlerden kurtulun!
 

Dişlerdeki çapraşıklıkların nedenleri nelerdir?

Çocukluk döneminde süt dişlerin değişip, kalıcı dişlerin gelmeye başlamasıyla pek çok çocukta çapraşıklıklar gözlenir. ” Çocuğumun dişleri eğri geldi” sözleriyle anne babalar büyük bir endişeyle bize başvururlar. Bu durumun en büyük nedeni kalıtımdır. Ancak zamanında alınmayan bazı önlemler de çapraşıklara yol açmaktadır. Dişlerdeki çapraşıkların nedenleri ve alınması gereken önlemler kısaca şöyledir;

Genetik olarak çocukta çene boyutuyla dişlerin genişlikleri arasında uyumsuzluk olması ya da çenelerin gelişmesini olumsuz yönde etkileyen solunum yolu problemleri gibi faktörlerin bulunmasıdır. Çocuğunuzun burun yollarındaki solunumu engelleyen faktörler öncelikle üst çenenin daha sonrada alt çenenin normal büyümesini etkileyerek dişlerin düzgün sıralanmasına engel olurlar. Bu durumda mutlaka uzman bir dişhekiminin (Ortodontist) müdahalesi gerekir.
Dişlerdeki çapraşıklığın bir diğer nedeni de süt dişlerin normal değişme zamanı gelmeden çekilmesidir.” Nasıl olsa yerine yenisi gelecek”düşüncesiyle tedavi edilebilir düzeydeki süt dişlerinin çekimi son derece hatalıdır. Çünkü bu dişler altlarından gelecek kalıcı dişlerin yerini koruyarak çapraşıklıkları önlerler. Bir süt dişi zamanından önce çekilirse yandaki dişler çekilen dişin boşluğuna doğru kayar. Alttan gelecek kalıcı dişin süreceği yeri kapatır, kalıcı diş bulabildiği boşluktan sürmeye çalışır yada gömülü kalır. Her iki durumda da diş sisteminin dengesi bozulur ve çapraşıklıklar gözlenir.

Süt dişlerinin ara yüzlerinde görülen çürükler zamanında tedavi edilmezse yandaki dişler çürüyen, kayıp diş dokusu kadar boşluğa kayar. Çapraşıklıkların bir diğer nedeni de budur. İşte bu nedenlerden dolayı süt dişlerinde görülen çürüklerin tedavisi son derece önemlidir.

Bir diğer çapraşıklık yaratan etken bebeklik dönemi sırasında verilen yalancı memeler ve takip eden dönemde çocuğun parmağını emmesidir. Tam gelişim dönemine denk gelen bu tür alışkanlıklar, dişler sürerken dişlerin yön değiştirmesine ve çarpılmasına sebep olur.

Dişlerdeki çapraşıklıklar sadece estetik sorun mu yaratır?

Dişlerin düzgün sıralanması sadece estetik açıdan önemli değildir. Dişlerdeki çapraşıklıklar fırçalama esnasında fırçanın kıllarının bu bölgelerde iyi temizleme yapmasını engeller. Fırçanın ulaşamadığı yüzeylerde çürükler oluşmasına sebep olur. Dolayısıyla çürük oluşan bu bölgelerde zamanla diş eti rahatsızlıkları ve diş eti çekilmeleri oluşur. Aynı zamanda oluşan çapraşıklıklar sebebiyle çene eklemlerinde uzun zamanda rahatsızlıklara sebep vermektedir.

Dişlerdeki çapraşıklıkları tedavi ettirmenin yolu var mıdır?

Çapraşıklıklar Ortodontist olarak adlandırılan uzman dişhekimi tarafından tedavi edilir. Uzun zahmetli bir tedavi yöntemi vardır. Kalıcı bir tedavi iki ile üç sene kadar sürer. Bu tedavi boyunca çocuğun ve ailenin işbirliği çok önemlidir. Tedavi olmak istemeyen bir çocuğu tedavi etmek çok zor hatta imkansızdır. Sabırlı olmak gerekir. Aile de çocuğa destek olmalıdır.

Bu tür bir tedavide başlangıçta karar veren aile olmalıdır. Çünkü yapılması gereken tedavinin zorunlu olduğu konusunda küçük yaşta bir çocuğun karar vermesi zordur. İlk tedavi başlangıcı 8-10 yaşlarında olabilir. Öndeki kesici dişlerin değişiminden sonra oluşan bir çapraşıklık ufak bir damak aparey yardımıyla düzeltilir.

Aileden gelen kemiksel bir bozukluk olması durumunda (alt çenenin önde ve üst çene geride veya tam tersi) tedavinin uygun olan en kısa zamanda mümkünse 12 yaşından önce başlamasında yarar vardır. Çünkü bu yaştan sonra çene kemiklerinde ve dişlerdeki gelişim tamamlanacak ve apareyler ile yapılacak tedavi sonuç vermeyecektir. Bu tip geç kalınmış hastalarda 18 yaşından sonra cerrahi müdahale ile kemiksel bozukluklar düzeltilebilmektedir.

Çapraşıklık tedavisi çocuklarla da sınırlı değildir. Bugün 40 yaşındaki hastalar bile rahatlıkla ortodontik tedavi olabilmekte ve güzel sonuçlar alınmaktadır. Çocukların küçük yaşlarda tedavi edilmemesi ileriki yaşlarda çarpık dişler yüzünden sosyal açıdan içine kapanık olmalarına sebep olabilir. Büyüdüklerinde ise gene çevrelerinden tepki alma korkuları yüzünden yaptırmaktan kaçınabilirler. Yapılması gereken tek şey çocuk veya erişkin olun dişhekiminize danışmanız ve çapraşıklığınız ile ilgili tedavi isteğinde bulunmanızdır.

Sevgiler,

(Not: Yazı hazırlanırken Türk Dişhekimleri Birliği web sitesinden alıntılar yapılmıştır.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. kızımda 6 aydan beri alt ve üst damak apareyi var 6 ay sonra onlar çıkarılıp başka bir aparey takılacak. İlk takıldığı gün kızım başta olmak üzere ailece hayatımızın en zor günüydü. Bütün gün ağladı artık ben hiç yemek yiyemeyeceğim dedi ve akşama kadar hiç bir şey yemeden durdu. Pes etmedik. Şimdi ise apareleri kendisi için vazgeçilmez oldu. Çıkardığı zaman kendini eksik hissettiğini söylüyor. Tek derdimiz dolarla ödediğimiz bu aparelerin çok pahalı olması. Dolarında bugünlerde havalara uçması. saygılar.

Meltem Şahin 
 03.11.2008 17:09
Cevap :
Evet haklısınız ne yazıkki diş malzemeleri konusunda yurtdışına bağlı bir ülkeyiz. Bu yüzden bu tip ortodontik tedaviler ne yazıkki dolar üzerinden yapılmakta. Tabi bu mağduriyeti engellemek için bazı yerler özellikle benim çalıştığım hastane ortodontik tedaviyi YTL üzerinden ücretlendirip sabitledi. Ancak tedaviye başlamış olduğunuz için bu konuda sanırım yardımcı olamayacağım. Nüfusun ortodontik tedavi ihtiyacı çok fazla. Bunu karşılayacak doktor sayısı ise türkiye 500 kişi civarı. Tabi bu durumda fiyatların yüksek olmasında en önemli etken. Umarım kızınızın tedavisi başarı ile tamamlanır. İlginize teşekkür ederim.  04.11.2008 10:09
 

benim üst damak yapımda bir bozuklluk var.üst damağım alt damağımla aynı orantıda değil üst taraf daha ileride duruyor.tel taktırmak için doktora gittim ama 23 yasında olduğum için tel tedavisinin fayda etmeyeceğini söyledi cerrahi operasyon olması gerekiyor dedi yani üst damagın kesilmesi gerekiyormuş.bunun tek operasyonda bana gercekten faydası olurmu beni ne gibi etkiler iyilesmesi cok zaman alırmı simdiden tesekkür ederim

GÖKÇE ONGUN 
 13.03.2007 13:44
Cevap :
Danışmak için gittiğiniz doktor doğru söylemiş. Ortodontik tedavi ve Çene cerrahisi beraber kullanılarak çok güzel sonuçlar alınıyor. Size faydası olacağı şüphesiz. Ancak doğru ellerde yapılması önemli. Bu konuda Marmara ya da İstanbul Üniversiteleri Ortodonti kürsülerine başvurabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 - 2 sene kadar tel tedavisi ve sonrasında ameliyat ve daha sonra yaklaşık 6 ile 12 ay arası tel tedavisi ile başarılı bir kapanışınız olacaktır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci 6 ay kadar sürer. Sinir küsmesi denen bir olay yaşanır ve hepsi 1 sene içinde tamamen düzelir. Bence erken yaşınız sebebiyle denenmesi gereken bir tedavi diye düşünüyorum.  14.03.2007 11:54
 

merhaba.benim ön dişlerimden sadece bir tanesi yan duruyor.tel tedavisi şart mıdır?daha önce bir diş hekimi zamanla dişlerin kayarak düzelebileceğini söylemişti.yaşım 20 bu mümkün mü

esra güngör 
 24.11.2006 16:32
Cevap :
Ortodontik tedavide yaşın önemi olmadığını 40 yaşında bile hastalar olduğunu yazıda belirtmiştim. Yaşınızın önemi yok tabiki. Ancak kendi kendine düzelmesi imkansız. Muhakkak tedavi edilmesi gerekir. En kısa zamanda bir ortodontiste başvurmanızda yarar var. Pratisyen dişhekimleri yardımcı olamaz, uzman bir dişhekiminden yardım almanız gerekiyor.  24.11.2006 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 32023
Kayıt tarihi
: 14.11.06
 
 

1974 yılında İstanbulda doğdum. İlk ve orta okulu ilköğretim okulunda okuduktan sonra 1988 - 92 y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster