Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '08

 
Kategori
Müzik
 

Caz'dan hoşlanıyor musunuz? - Bir Chick Corea ve John McLaughlin gecesi...

Caz'dan hoşlanıyor musunuz? - Bir Chick Corea ve John McLaughlin gecesi...
 

"Caz'dan hoşlanıyor musunuz?" diye soruyor, Chick Corea, Miles Davis'in 1951 yılında bestlediği M.r Jackie isimli parçasını çalmaya hazırlanırken yaptığı ön konuşmada.

O an zihnimde kayıtlı olan anılar bir anda canlanıyor. Miles Davis'i izlediğim 1988 İstanbul Caz Festivali'ne kadar gidiyorum. O gün Miles Davis'in bir eliyle tutarak beraber solo yaptıkları çömez saksafoncu Kenny Garrett'in incecik halini hatırlıyorum. Miles Davis'in “Time after time” isimli parçayı çalmadan önceki o on dakikalık giriş solosunu da.

O Kenny Garrett, Chick Corea ve John McLaughlin ile birlikte dün akşam Cemal Reşit Rey'deydi.

Caz çok özel bir müzik türü, onu sadece ne çaldığı, ezgisiyle değerlendirmek mümkün değil. Cazın ruhunda ne var onu bilmek biraz cazı yapanla ilişki kurmak daha önemlisi kendi auranın içinde bir boşluk açıp müziğin nüfuz etmesini sağlamak gerekiyor.

Caz dün akşam örneğinde olduğunu gibi bir sohbettir; forumdur, açık oturumdur.

Dün akşam olduğunu gibi sahnenin solunda piano vardır; Chick Corea konuşur, sağ tarafta, biraz geride davul, Vinnie Colaiuta. Onun önünde saksafon, Kenny Garrett, biraz daha geride bas Christian McBride ve tabi önde John McLaughlin. Bu beşli Five Peace Band adı altında dünya turnesindeler. Dün akşamki durakları da İstanbul'du...

Bütün parçalarda istisnasız tek bir kural vardır, herkes konuşacaktır. Demokrasinin en güzel ifade biçimi cazdır, gerisi de cazdır.

Yanımda oturan bayanın yaptığı gibi cazı dinlerken uyuyabilirsiniz. Caz akıp gitmeye devam eder; ancak siz onu alamazsınız, ilişkiniz kesilmiş olur.

Dünyanın birim zamandan en hızlı nota çalan gitar sanatçısı John McLaughlin’i dinleme, onun sanatını icra edişine şahit olma şansını böylece yitirmiş olursunuz.

Caz bir meditasyon halidir. Tamamen transa geçmeden auranızın bu geçişe izin vermesi beklenemez. Bu nedenle de onun yaptığı gibi cep telefonunuzun sesini kısmanız yetmez, tamamen kapatmanız önerilir.

Bu sanatçılar özel kişiler. Benim hayatımda da yaklaşık olarak 25 yıldır varlar. Dün bu sohbetin içinde olma şansını yakaladım.

Paylaşmak istedim…

Uzay Gökerman

Caz Üzerine Yazdığım Bloglar...

Caz Üzerine...

Türkiye'de caz

 
Toplam blog
: 2033
: 1268
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..