Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '21

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

cildi bahar güneşinden koruyun

Cildinizi bahar güneşinden koruyun !

Mayıs ayına girmemizle birlikte, hava yavaş, yavaş ısınıp güneş yüzünü göstermeye başladı. Ama, baharın ilk güneş ışınları çok ama çok tehlikelidir ! Özellikle yüz cildimizde ve açık olan el, kol, omuz gibi bölgelerimizde güneş lekelerine ve yanıklara hızlı şekilde neden olur Özellikte bahar aylarında güneşin dikleştiği ancak ısının yükselmediği durumlarda bile güneşten korunmak gerekir. Çünkü havada ki yoğunluk ince olduğu için güneş ışınları daha dik olarak cildimize etkilidir. Bu güneş artık eski güneş değil bilindiği gibi, güneşe karşı sere, serpe oturmak , çimlere uzanmak keyif yapmak, artık eski günlerde kaldı maalesef. Ozon tabakasının incelmesi, güneşin zararlı ışınlarının bize daha çok zarar vermesi söz konusu. Güneş koruyucularımız olmadan güneşe direk maruz kalmak, cilt lekeleri, cilt yanıkları ve cilt kırışıklıklarına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle güneşin ilk ışınları bu bahar ayında, güneş koruyucularımızı çantamızdan ayırmamak cilt bakımınız ve sağlığınız için çok önemli davranış olur.

5 maddeden oluşan önerilerimle, bahar güneşin keyfini sorunsuz olarak çıkarabilirsiniz

1) Bahar aylarında güneş koruyucuları kaç faktörlü olmalıdır

Bir çok günlük krem ve fondötenlerin içeriğinde en az 15 güneş koruyucu faktörleri bulunur, ama yinede güneşten çok fazla koruma faktörüne sahip değildirler. Kış aylarında yeterli olabilirler ama bahar ve yaz güneşinde kafi dercede koruyucu faktörüne sahip değildirler. Günlük kullanım için en az SPF 30 + olmalıdır, en ideali tabii ki su bazlı sun guard fluid LSF 50 olmalıdır. Ürünün cildi güneş hasarlarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir özellikle UVB'ye karşı.

2) Güneş koruyucularını ne zaman kullanmalıyız

Günlük yaşamda, zamanın büyük çoğunluğu arabanın içinde, ofisinizde pencere kenerında veye dışarıda geçiriyorsanız mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gerekiyor. Hafta sonları evinizin bolkonu, terasında oturma esnasında veya dışarıda yürüyüş yaparken, pisiklet sürme gibi zamanlarda yine güneş koruyucu kullanmanız büyük önem taşır.

3) Güneş koruyucularını nasıl kullanmalıyız

Sabahları cildinizi temizleledikten sonra günlük nemlendirici sürün, evden çıkmadan 5-10 dakika önce güneş koruyucuyu nemlendiricinin üzerine sürün sun fluid LSF 50 . Özellikle güneşe maruz kalan yüz, boyun ve dekolteye kadar sürün, hatta el, omuz ve kollarınıza da sürebilirsiniz. Makyaj yapan bayanlar güneş koruyucu üzerine rahatlıkla makyaj yapabilirler, yani fondöten, allık kullanabilirsiniz. Böylece cildinizi güneş ışınlarının size vereceği hasarlara karşı korumuş olursunuz, yani leke, kızarıklık, yanık ve cilt yaşlanmasına karşı korumuş olursunuz.

4) Hangi saatlerde güneşin keyfi çıkarılır

Güneşe karşı oturma ve keyfini çıkarma saatleri, sabah 7.00 den 11.00 ve öğleden sonra 16.00  itibari ile güneşin keyfini çıkarma saatleridir.

5) Doğru beslenme ile güneş ışınlarının cilde vereceği zararları nasıl aza indirebiliriz

Cidi yapılandırma özelliğine sahip olan vitaminler. Vitamin C,   bütün narinciyeler, limon, portakal, greyfurt, mandalina ve yeşil yapraklı sebzeler. Vitamin E, fındık, fıstık, ceviz, badem, fasulye, kuşkonmaz, semizotu, bu besinler güneş ışınlarının cilt yaşlanma etkilerini önler. Ayrıca domates bol mikterde likopen içerir UV ışınlarından büyük oranda korur, güneş yanıklarına maruz kalmamak ve önlemek istiyorsanız. Her gün sekiz hafta süre ile 40 gr. domates püresi ve 10 gr. sızma zeytin yağ karışımı tüketin. Bu domates püre kürü, güneş yanıklarına karşı yüzde kırka kadar önleyebiliyor.

 

 Sağlıklı ve güzellik dolu günler dileği ile

Int.Dipl. Kozmetisyen

Nesrin Sürer

www.enesbioestetikcenter.com

 

 
Toplam blog
: 116
: 45
Kayıt tarihi
: 15.12.18
 
 

Nesrin Sürer Kimdir? Eğitimimi Almanya'da International Cosmetic College Baron von Pechmann'da aldı..