Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
 

Cinsiyet Irkçılığı

Son 10 yılda kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı. 5 yılda 4 bin kadın eşleri, sevgilileri, babaları ya da aile yakınları tarafından öldürüldü. Bu cinayetlerin pek çoğu medyada yazıldı, yayınlandı, ekranlara taşındı.

Türkiye’de 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken 2010 yılında bu rakam, 1550’ye yükseldi.

Ancak konu sadece öldürülen kadınlar değil, tecavüze uğrayan, dayak yiyen, çalıştıkları yerlerde sözlü ve psikolojik tacize maruz kalan ve intihar eden binlercesi de var.

Bu, bir cinsiyet ırkçılığıdır.

Bu, bir katliamdır.

***

Türkiye’de artık eli dayaklı her erkeğe potansiyel katil gözüyle bakılmalı. Şiddete sıkça başvuran bu adamlar psikolojik gözlem altında tutulmalı ve gerekirse rehabilite edilmeli.

Neden mi?

Çünkü kadına yöneltilen bu şiddetin altında, çoğunlukla şizofreni, paranoya ve benzeri psikotik durumlar ve psikoz hastalığı, kişilik bozuklukları, narsizm yatar. Başvurulan şiddet eğilimi, alkolik kişilerde ve/veya uyuşturucu bağımlılarında artış gösterir.

Şiddete başvuran erkek, duygusal olarak da empati yeteneğinden yoksundur. Bu adamların bir an önce tedavi edilmeleri gerekmektedir.

***

Türkiye’de artık kadın cesur olmak zorunda. Kadın sustukça, korktukça, geri çekildikçe üstlerine inen bu acımasız darbeler artmaya devam edecek.

Kıskançlık, namus, saygısızlık, boşanma talebi ve benzeri sebeplerle öldürülmeye devam edecek.

Çalıştıkları yerlerde mobinge maruz kalmaya, taciz edilmeye devam edecek.

Kadınartık, dayakla, korkutularak, sindirilerek, canı pahasına sıkıştırıldığı kabuğundan çıkmalı ve hakkını aramalıdır.

***

Aile içi şiddetin , kadına şiddetin her gün medyaya yansımasının rutine döndüğü bir toplumda yetişen gençleri de düşünün.

Şiddet mağduru kadınların desteklenmediği bilerek ve sanık ve saldırganların hak ettiği cezayı almadıkları gerçeğiyle küçük yaşlarda tanışan ve böyle bir düzende büyüyen erkek çocuğu ne yapar?

Peki ya geleceğin kadınları? Kendilerine ait yaşam haklarından bihaber, sindirilmiş olarak mı büyüyecekler?

Kendi evlatlarınız için nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz? En iyisini ve en güzelini mi?

Öyleyse bir haberim var:

Bir insan görmediği şeye sahip olamaz.

***

Kadınlar şu an kuzuların sessizliğindeler. Aslında ortada korkunç bir çığlık var. Kimse kılını kıpırdatmıyor.

İşte bu yüzden kadın artık daha cesur olmalı, kabuğundan çıkmalı ve sakladığı gözyaşlarını göstermeli.

Çünkü, akmayan gözyaşları için kimse savaş vermez.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Elif Hanım... Kadınlara uygulanmakta olan fiziksel veya psikolojik şiddet maalesef her geçen gün artmakta. Sevindirici yanı ise artık kadınlarımızın bir çoğu bu durumu saklamıyor ve şikayet edebiliyor.Bu konu ne kadar çok gündemde tutulursa çözüm şansı da bir o kadar çok artacaktır diye düşünüyorum.Daha önceleri dayakçı erkeklerin pek de övündüğü bu durum artık onlar açısından utanç vesilesi haline gelmiştir/geliyor toplumumuzda.Sadece bu nedenle utanç duyup şiddet uygulamaktan vazgeçen erkekler biliyorum, bu sevindirici bir olay.Bir de şiddet uygulayanlara karşı daha sıkı yasalar çıkartılabilirse sanırım çok daha etkili olacaktır.Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 21.10.2011 10:56
 

Peki, dünyanın yegane doğurduğu yavrularına şiddet uygulayan canlı türü olan kadınlara, yani annelere ne yapmalı? Annelerinin boyunlarını kesen üniversite eğitimli kızlara ne yapmalı? İş lafa gelince "her başarılı erkeğin arkasındaki kadın" üzerine hamasi laflar söylemesini biliyorsunuz peki ya "her şiddet uygulayan erkeğin arkasındaki kadın" için ne diyeceksiniz? Şiddet evrensel bir sorundur ve şiddetin ne dini, ne milliyeti ne de cinsiyeti vardır. Bu sorunu hep birlikte çözelim ama önce biraz dürüst ve akıllı olalım, olur mu? Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 20.10.2011 9:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2503
Kayıt tarihi
: 13.12.10
 
 

Bilişim Sektöründeki kariyerine Magnet Dijital’de Operasyon Müdürlüğü yaparak başlayan Elif Alpte..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster