Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '18

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Çocuğuma Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuğuma Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?
 

Çocuğuma bakıcı seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Çocuk bakıcısının herhangi bir eğitim almış olması şart mı?
Çocuğuma bakıcı seçerken yaş kriterim olmalı mı?
 
Söz konusu çocuklarımız olunca onlar için her şeyin en iyisini isteriz ve bunu sağlamak için elimizden geleni yaparız. Hiç şüphesiz anne babalar için en zor deneyimlerden biri de çocuğunu bir yabancıya emanet etme zorundalığıdır. Çocuklarını tıpkı kendileri gibi sahiplenecek şefkat ve sabır gösterecek birini ararken aynı zamanda  güvenle evlerini emanet edebilecekleri bakıcıyı birçok kanaldan aramaya başlarlar.
 
Öncelikle söz konusu çocuk bakıcısı seçme kısmına gelmeden önce eşler kendi aralarında aileden birinin mi yoksa bir çocuk bakıcısının mı çocukla ilgileneceği konusunda hemfikir olmalılardır. Aksi halde hem bakıcı seçme evresinde hemde bakıcı işe başladığında gönülsüz eş nedeniyle sıkıntılar yaşanabilir.
 
Eğer çocuğunuzun bakımını sağlayacak olan kişi aile üyelerinizden biri ise;
Öncelikle çocuğunuza bakmak için en az 18 yaşında olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun fizyolojik ihtiyaçlarını algılayabilecek yeterlilikte olması oldukça önemlidir.
Geceleri ve hafta sonları sizinle aynı evde kalmaması yine çocuğunuzla geçireceğiniz vaktin kalitesini artıracaktır.
 
Çocuk bakıcınız aile üyesi olacağı için beklentilerinizi en baştan açık ve net anlaşılır ifadelerle belirtiniz. Yemek düzeni, öğrenmesini istediğiniz kelimeler, uyku düzeni, oyunlar vb. içeriği tamamen siz kontrolünü sağlayın. Aksi halde aile üyesi kafasına estiği gibi çocuk üzerinde yönetici bir role bürünebilir ve çocuk kontrolün bakıcıda olduğuna dair edinimler geliştirir.
 
Eğer çocuğunuzun bakımını sağlayacak olan kişi bir yabancı ise;
Öncelikle yine bu kişiyi seçerken de yaş aralığınızın 18 ila 40 olmasına özen gösteriniz. Zira çocukların biz yetişkinlere nazaran algıları ve enerjileri oldukça yüksektir. Onların bakımını sağlayacak olan kişilerin hem yetişkin olmasına hem de enerjisinin yüksek olmasına dikkat etmeliyiz.
 
Çocuğunuza seçeceğiniz bakıcıyla ilk buluşmanızda dış görünüşte hijyene dikkat etmeli çevreye karşı duyarlı olmasına özen göstermelisiniz. Herhangi bir acil durumda soğukkanlı bir şekilde çözüm yolları oluşturan biri olmalı. Aynı zamanda çocuk için gerekli olan eğitim, oyun, fizyolojik ihtiyaçlar, uyku düzeni ve son olarak ücret talebinizi açık ve net bir şekilde konuşmalısınız. Özellikle ücret konusunda ucu açık bırakılan sorular sizi süreç içinde zor durumlara sokabilceğinden bu durumun yeterince anlaşıldığından emin olunuz.
 
0-2 yaş dönemi bebeklerde güvenli bağlanmanın sağlandığı kritik bir dönemdir. Bu dönemde özellikle seçilecek olan bakıcı ilgi ve şefkat dolu olmalı, içten ve samimi davranmalıdır. Çocuğun ihtiyaçlarını anında karşılayabilecek ona sabırla şefkat gösterebilecek sakin ve huzurlu bir kişi olmalıdır.
 
Çocuk bakıcısı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kişinin sigara kullanmıyor oluşudur. Böylesi bir durumda lütfen esnek davranmadan direk olarak sigara kullanan kişileri tercih etmeyiniz. Esnek davrandığınızda süreç içerisinde çocuğunuzun yanında sigara içme olasılığıyla beraber gelecekte çocuğunuzda astım, bronşit, üst solunum yolları hastalıkları ile karşılaşma riskini artırmış olacaksınızdır.
 
Çocuğunuza bakım sağlayacak olan kişinin psikolojik durumu da yine oldukça önemlidir. Hayattan ve yaşamaktan keyif almayan içe dönük, huzursuz, karamsar ve enerjisi düşük kişiler çocuğunuzun psikolojisi üzerinde derin yaralar oluşturabilir. Bu nedenle herhangi bir psikologtan kişilik testi alarak bakıcınıza uygulamanız yine sizin için fayda sağlayacaktır.
 
Bakıcı seçerken dikkat edilecek bir diğer önemli husus ise kültür ve aile riteüllerinizin bakıcının yaşam felsefesiyle örtüşüyor olmasıdır. Eğer sizin kültür, değerleriniz ve ahlak anlayışınıza uygun olmayan biri ise çocuğunuza sağlamış olacağı edinimler aile yapınıza aykırı geleceğinden zıtlıklar kaçınılmaz olacaktır.
 
Ve son olarak çalışan bir anne iseniz mutlaka yedek anahtarınızla eve her an gelebileceğinizin mesajını da verin. Gün boyu uzun saatler evde yalnız bakıcı ve çocuğunuzun kalıyor olması bakıcıya kontrolü istediği gibi sağlayacağı mesajını verir. Ancak öğle arası bile olsa yapacağınız ziyaret kaçamakları her an çocuğunuzla ilgilenmesine dönük algısını geliştirecektir. Her şeyin yolunda gidiyor olduğuna dair inancınızı geliştirecek komşu ziyaretleri de yine sizi güvende kılacaktır.
 
Çocuk Gelişimi Uzmanı 
Sümeyra Yapıcı AYDIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 704
Kayıt tarihi
: 12.06.17
 
 

Merhabalar ben Sümeyra Yapıcı Lise eğitimimi tamamladıktan sonra Gaziantep Üniversitesi Food Engi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster