Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '17

 
Kategori
Psikoloji
 

Çocuk ve İstismar

Çocuk ve İstismar
 

İnsan ve insanlık kelimeleri birbirinden uzaklaştığı günden bu yana bebek ve tecavüz kelimelerini yan yana daha sık duyar olduk. Yana döne ah evladım, vah evladım diye çareler bulmaya, çözümler üretmeye çalıştık her zaman. Fakat başarılı olamadığımız bir nokta vardı. İşte bu tam da çocuk yetiştirme zanaatıydı. Böylesine kötü bir olayla karşılaştığında çocuk bedeniyle adeta ağzından köpükler saçarak kontrolsüz bir biçimde hareket eden canavarlara karşı gelmelerini, tepki vermelerini öğretmek nafile değil mi sizce de?

Peki ebeveynlerin evlatlarının bu gibi bir sürece kurban gitmemesi için ne yapmaları gerekir? Öncelikle becerilerine kimsenin dokunmayacağına hatta siz ebeveynlerin bile çocuğunuzun izni olmadan onun mahrem bölgelerine dokunamayacağınızı öğretin. Bunu yaparken kendinizle çelişen hareketlerde bulunmayın. Örneğin onu zorla öpmeyin ki kendini öptürmemeyi öğrensin, yabancıların sizin gözünüzün önünde çocuğunuza şeker, çikolata, oyuncak vs. vermesine müsaade etmeyin ki sizin olmadığınız yerde de kabul etmesin, hata yaptığında şiddet uygulamayın ki kimsenin uygulamasına müsaade etmesin, başkalarının yanında soyunup, üstünü değiştirmeyin ki mahremiyet kavramını kafasında somutlaştırabilsin, tuvalete girdiğinde kapının kapatılması gerektiğini öğretin ki kendi bedeni gibi başkalarının bedenine de saygı duyulması gerektiğini bilsin. Ama en önemlisi çocuğunuzu önemsediğinizi ona hissettirmek için ona gününün nasıl geçtiğini sorun ki sizinle bir şeyler paylaşabileceğini öğrensin. Kötü hissetmesine sebep olan bir şey yaşadıysa bilin, haberdar olun. Fakat yersiz bir tepki vermeyin. Unutmayın ki yaşanılanlar kadar verilen olumsuz tepkiler de ilerleyen yaşlarında omzunda taşıdığı bir yük olarak devam edecektir.

Çocuğunuzu duygusal istismardan korumak istiyorsanız onun, duygularını, isteklerini, arzularını kötüleyip küçümsemeyin, ondan yapamayacağı şeyler istemeyin. Eleştirileriniz, aşağılamalarınız ve karşılayamadığınız sevgi ve ilgi ihtiyaçları da duygusal istismar sınıfında yer almaktadır. İşte bu yüzden iğneyi önce kendinize batırın. Cinsel istismar toplumda sık rastlanan bir durum olmasına karşın, çoğunlukla gizli kalmakta, en çok yüzde 5-10’u ortaya çıkmaktadır.

Çocukların sessiz kalmasının nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

- Kendilerinin inanılmayacaklarını düşünürler.

- Başlarının belaya gireceğinden korkarlar.

- İstismarcının tehdidinden korkarlar.

- İstismarcıyı korumak isteyebilirler, istismarcıyı sevebilir ama yaptıklarını sevmezler (mağdurun ve ailesinin kötü algılanması olasılığı).

- Nasıl anlatılacağını bilmeyebilirler.

- Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler.

-Arkadaşları tarafından dışlanacağından korkabilirler. Homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkabilirler.

- Büyükleriyle (otorite ifade edenlerle) cinsel konuları konuşmaktan utanabilirler.

- Gammaz olarak adlandırılmak istemezler.

- İyi çocukların cinsellikle ilgili sözcükleri kullanmamaları gerektiği söylenmiş olabilir.

Çocukluk çağı cinsel istismar çoğu zaman kimseye söylenmediği için birilerince fark edilinceye kadar çocuk tarafından saklanır ya da özellikle tanıdık biri tarafından istismara maruz kalan çocuk olayı bir oyun olarak algılayabilir zamanla bunun bir suç, kendi işlediği bir günah olduğunu düşünür, suçlu hisseder ve utanç duyar. İstismara uğramış bir çocuğa yaklaşımda en önemli noktalardan birisi çocuğun daha fazla zarar görmesini önlemektir. Çevrenizdeki bir çocuğun istismara maruz kaldığından şüphe ettiğinizde gerekli yerlere başvurun ve bu istismara göz yummayın. Unutmayın bu olaylar hemen yanı başımızda olmakta ve göz yummak geleceğin ruh sağlığı bozuk bireylerinin hatta geleceğin çocuk istismarcılarının yetişmesine neden olmaktadır. Herkes bu konuda duyarlı olmalıdır. Çevrenizdeki bir çocuğun istismarını önlemeniz dileğiyle…

 
Toplam blog
: 5
: 454
Kayıt tarihi
: 11.07.15
 
 

Psikolojik Danışman ..