Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '12

 
Kategori
İnançlar
 

Darül erkam neden en büyük sünnetir? Cehalet ve fakirlik nasıl yok edilir?

Darül erkam neden en büyük sünnetir? Cehalet ve fakirlik nasıl yok edilir?
 

Darül Erkam Cehaletin ve Açlığın yok olması bilinci için var olmak zorundadır...


Darül Erkam, Eğitimin ve Yardımlaşmanın evidir.

Darül Erkam (Erkam'ın Evi): Mekke döneminde İslamın ilk yıllarında Müslümanların periyodik olarak bir araya gelip Kuran'ı anlayarak okuma sayesinde Vahiy Kültürünü oluşturarak Vahiyle İnşa olma projesiyken Yetimlere, garibanlara yardım etmenin çabalamanın adıdır. Bu evde eğitim almış sahabeler çekirdek kadroyu oluşturmuştur ve bu ev Yesrip kentinin Medineleşmesini sağlamıştır. 

Bu evin sağladığı en önemli katkı cehaleti ve fakirliği yok etmesidir. Zira cehalet ve fakirlik tüm ümmetin başının belasıdır, bu ikisi günümüzde birbirini tetikleyen unsurdur. bunun olmasının nedenide Kuran'ı anlayarak yapılan bir hayatı okumanınn olmamasıdır. Kuranı anlayarak okumak hayatı okumayı beraberinde getirir, bu eğitim aynı zamnda yardımlaşma olgusunuda tetikler zira MAUN suresini gören müslümanlar yardımlaşmanın kapısını sonuna kadar açmış başta Ebu Bekir olmak üzere tüm sahabe kendi içinde çaresiz ve muhtaç insan bırakmamaya gayret göstermiştir, bu olgu Zekat ve infak aynı zamanda Sadaka ile köpürtülerek Fakirlerin Allaha isyanı engellenmiştir. 

Çünkü Darül Erkam'da bulunan her müslüman biliyordu ki elindeki serveti sadece kendisne harcayana Allah tehditler savuruyordu, zira fakirlerin yetimlerin isyanının ateşi sorumsuz cimrileri kavuracaktır.

Cehaleti ve Fakirliği Nasıl Yok edebiliriz?

Aslında her mahalle ve sokata bulunması gereken bir olgu darul Erkam, Darul erkam Erkam adlı sahabenin eviyken, Darul Orhan, Darul Burhan, Darul İdris, darul Ahmetler kurulmalıdır. Bu evler Kuran'ın anlamak için okunduğu, kimsenin kimseye hocalık taslamadığı, herkesin öğrenme ve çabalama gayesi içinde vahiyle inşa olmaya çalıştığı evler olmalıdır. Bu evler şayet yardımlaşma aralarında (gönüllülük esasına göre) para toplama ve mahalle içinde en yakın fakir aileye, yetimlere, dullara veya yaşlılara koşmuyorsa Maun suresi ihlal edilmiş demektir.

Çünkü vahiyle alınan eğitim gönüllülük esasına göre toplanan yardımların dağıtımı olmuyorsa eksik olacaktır. Darül Erkamların fakirlikle savaş için paylaşmak hatta önce başkasını ötekini düşünmek gibi yüce bir amacı olmak zorundadır, bu amaç cenneti kazanmak amacı değil Allahı sevmenin bedeli olarak onun rızası için çabalama hedefidir.

Çok değil 2-3 senede her hafta toplanacak Darül erkamlar Kuranı bitirince yenilerinin kurulması için eski Darül Erkam üyesi insanlardan 2 kişi hemen yeni bir grubu oluşturmalı eskisiyle irtibatı kesmemeli ve sonunda dalga dalga yayılmalıdır bu sünnet.

Eften püften saçma sapan ve doğru olduğu şüphe götüren birçok uygulamayı sünnet sanan bu ümmet hala Fakirlikten ve Cehaletten kurtulmuyorsa işte bu Darül Erkamların yaygınlaşmaması yüzünden kurtulamıyor. 

Bu yolu tıkayanlar geleneksel inanç içinde saplanıp kalanlardır ve Rabbena hep bana diyen ve Perşembe geceleri kendi kendine ibadet yaparken komşuya etrafa insanlığa sorumluluk duymayan kitlelerdir.

O halde kim toplumun ve kendisinin düzelmesi için bişi yapmak istiyorsa bu darül erkamları kurmalıdır ve Kuran kesinlikle iniş sırasına göre Mealden anlamak için okunmalı her toplantıda Allahın esmalarından 1-2 si ne demek hayata yansıması nedir görmek çabası içinde olunmalıdır.

Bu olguya şayet tüm dünyadaki Müslümanlara sahip çıksa çok değil en erken 15 engeç 30 sene içinde tüm dünyada yardımlaşma ve vehiyle inşa olma projesi oturmuş olacaktır. 

Neden bu kadar emin konuşuyorum?
Çünkü Şeytan Mekkade kurulan ilk Darül Erkamla başa çıkamadı ve tek bir Darül erkam Yesribi Medineleştirdi, binlerce onbinlerce darül Erkamla şeytan asla baş edemez ve küresel medine kurulur. Bu ütopik bir iddia değildir. Bu bizzat Peygamberin projesidir ve kesinlikle uygulanmalıdır ve hiç bir şey Cehaleti ve fakirliği yok edecek SAMİMİ bir Darül Erkam oluşturmaktan daha muteber Salih Amel değildir.

Darül Erkam Olmazsa daha çok arapi kürt, laz baharı görürüz

http://blog.milliyet.com.tr/AramaBlogger/ab-nin-iran-a-petrol-ambargosunun-etkisi-nasil-olacak--bahar-ve-grip-bize-gelmeden-onlem-almaliyiz/Blog/?BlogNo=369295

 
Toplam blog
: 722
: 3755
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..