Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
244
 

Delilik hastalık mı yoksa hayatın yarattığı bir durum mu?

Delilik hastalık mı yoksa hayatın yarattığı bir durum mu?
 

Beynin hastalanması diyeceğiz ama hani beyin neden hastalanır? Delilik hastalık olabilir de diğer hastalıklara benzemiyor.

Doğumsal veya vücuttaki bir eksikliğe/bozukluğa bağlı delilik de var galiba; ancak delilik anlatılırken insanların delirdiğinden (aklını yitirdiğinden) bahsediliyor.

Zaten deliliğin bildiğimiz hastalıklar gibi olduğu pek söylenmedi, sanki belli bazı hayat olaylarının (mesela evi çocukları gözlerinin önünde yanan kimse aklını yitirebilir)sonucu gibi gösterildi.

Delilerin saklanmasını anlıyorum da insanlara delilik konusunda bilgi verilmemesini anlamıyorum. İnsan neden delirir? Delirmemek için ne yapmalıyız? Tamam, sizler ne yapacağınızı biliyorsunuz; delirirsek tımarhaneye tıkacaksınız.

Delilik bedensel değil psikolojik. Noluyor psikolojimize? Tamam anladım, delirince söyleyeceksiniz!

Delilik konusunda toplum bilgilendirilmediği için psikiyatriye giden herkesi deli sanıyoruz.

Ayrıca mesela deliliğin iyileşip iyileşmediğini bilmiyoruz. Eski haline dönmüş deli görmedik çünkü.

Herkes bu konuda her şeyi biliyor sanki ama kimsenin bir şey bildiği yok.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Delidolu değilim.. hiç olmadım.. deli ruhluyum.. aslında duruşumdan anlaşılmaz ama aile baskısı toplum baskısı derken içime doldurduğum deliliklerle başetmeye çalışan ben işte!... hiç belli olmuyor diyebilirsiniz :)) ama durum budur işte.. sözlerim karışık gelmiş ya biraz, açıklayayım diye geldim :) bi yazı mı yazsam ki..

Nermin Ayduran 
 24.03.2017 16:48
Cevap :
Ya işte anlattığın hale bizim oralarda delidolu diyorlar. Çok güzel bir özellik.Ben delidolu olmak istedim deli kısmı tamamdı da dolduramayınca olmadı.Ah arkadaşım bilmez miyim, aynı yollardan geçtik ben de biraz öyleyim.  26.03.2017 15:07
 

"Ne o tepeden aşağıya indiniz bu günlerde ben sizden başka kimsenin tepelerde dolaşmasını zor kabul ederim.İnanın yorum tepesinde olmakta bir deliliktir.Aman dikkat.Biliyordum böyle bir yazı yazacağını çünkü Bakırköy size yakındır.Korkut bu yazı için sana özel teşekkürler.Ben Bakırköye gitmesine gideceğim lakin sizin benden önce gitmenizi istiyorum."Bu güzel yorum için sağ olasın yazarım, çok memnun kaldım Burakgazi.

Kerim Korkut 
 23.03.2017 15:01
 

İnsan birçok sebepten delirebilir fakat delilik ile delirmek aynı değil bana göre. Delilik benim gibi deli olmak isteyenler içindir, yani istemlice, elinde olmadan, duygu karmaşasında ve içinde hoplayıp zıplayan top varmışcasınalık :) Ama delirmek bambaşka bir boyut, Allah kimsenin aklını başından alacak olaylarla karşılaştırmasın, çok üzücü gerçekten. Selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 20.03.2017 18:07
Cevap :
"Delilik benim gibi deli olmak isteyenler içindir, yani istemlice, elinde olmadan, duygu karmaşasında ve içinde hoplayıp zıplayan top varmışcasınalık" Takıldım kaldım bu sözlere...Delidoluluk anlatılıyor sanırım...  23.03.2017 21:39
 

Merhaba, Anlatamazlar Kerim bey, Çünkü o zaman koltuklarından olurlar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 20.03.2017 16:34
Cevap :
"Anlatamazlar Kerim bey, Çünkü o zaman koltuklarından olurlar. " Herhalde böyle...  23.03.2017 22:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6297
Toplam yorum
: 15355
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 632
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster