Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '08

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
782
 

Denize dönmek istiyorum

Denize dönmek istiyorum
 

Efsaneye göre, Atina kralı Pendion'un oğlu Aigeus'un Trozenülkesi Prensesi Aithra ile birleşir. Ona göre bir oğlu olursa babasının adını bilmeden büyütmesini söyler. Doğan çocuk Atinalıların kahramanı Theseus'tur. Delikanlılık çağına geldiğinde kendisini babasına tanıtan Theseus bundan böyle kral olan babasının yanında, onun işlerine yardımcı olur. Bu işlerden biri de Girit Adası'ndaki insan bedenli, boğa başlı Minotavros'a her yıl yedi genç kız ve erkeğin gönderilmesine engel olmaktır. Theseus'un, Girit adası'na gidip canavarı öldürme isteğine babası eğer zaferle dönerse beyaz yelken çekmesi şartı ile onay verir. Theseus, Minotavros'u öldürmesine rağmen dönüş yolunda beyaz yelken açmayı unutur ve gemisinin kara yelkenle limana döndüğünü gören babası Aigeus da kendini denize atar. O günden beri bu denizin adı Aigeus Pontos yani Aigeus Denizi olarak anılır. Bu ad da Türkçeye Ege olarak yerleşmiştir..

Karmaşadan kaçış noktam yılsonu iznimi Ege'de geçirmek oldu. Ege'nin diğer bölgelerden ayırt edici, kendine has özelliklerini bulmak için çok düşünmek gerekmiyor.

İlk defa Ege'ye çevirmiştim rotamı. Karadenizli biri olarak kültür ortamı farklı geldi. İnsanın hayatını kolaylaştıran bir dinginlik hakim burada. En çok denizle kucaklaşıyorum. Huzur denizden dağların içlerine kadar yayılıyor. Ailemle çıktığım bu yolculuk bize fark ettirmeden bir sürü şey öğretiyor. İyi yaşayabilmenin çok zor olmadığını, sabırla herşeyin yoluna girebileceğini ve öfkeye yer bırakmadıkça sükünete bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Akşamları balkonunda çayınızı yudumlarken karşı kıyının karaltısı yerini Midilli'nin ışıklarına bırakıyor. Doğanın sesi size ses veriyor. Kuşların cıvıltısı, rüzgar hepsi aynı dinginlikte.. Sarmalıyor sizi..

Deniz kıyısında otururken başka bir ülkenin ışıklarını seyrederek düş kurarsınız.. Gündoğarken farklı bir heycan sarar sizi. O gün neler öğrenebileceğinizi geçirisiniz aklınızdan. Edebiyat ve sanatın kolları burada birleşir. Buradaki toprak bereketlidir. Mevsimleri, hasat zamanlarını ve daha kimbilir neleri uzun süre bekleyebiliyorlar..
Günbatımını şeytan sofrasında karşılarsınız, unutamayacağınız görüntülere şahit olur, fotoğraf makinenizle sayısız karelere dokunur, tanımadığınız ama yüzü sıcak insanlarla aynı şeyi paylaşırsınız.

Benimkisi bir deniz sevdası.. Anladım ki denizle en çok burada kucaklaşmışım, gündüzünü, gecesini en çok burada sevmişim.. Zamanı koluma takıp gezmişim, sınırları zorlamadan..

Dileğim; Gerçekleşmesi zor gibi gözükse de sevdası olduğum denizle Ege'de buluşabilmek...

HASRET
Denize dönmek istiyorum!
Mavi aynasında suların:
boy verip görünmek istiyorum!
Denize dönmek istiyorum!
Gemiler gider aydın ufuklara gemiler gider!
Gergin beyaz yelkenleri doldurmaz keder.
Elbet ömrüm gemilerde bir gün olsun nöbete yeter.
Ve madem ki bir gün ölüm mukadder;
Ben sularda batan bir ışık gibi
Sularda sönmek istiyorum!
Denize dönmek istiyorum!
Denize dönmek istiyorum!
(NAZIM HİKMET RAN)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olabilmenin mutluluğu en çok yazın anlaşılıyor.Maviye kesmek , ıssız koylarda dalıp da sulara rengarenk çakıltaşları toplamak buralarda...Başka..Ege dolmuş içine.Yazıyla yaraşmış şiiri anımsadım mutlandım.

üç nokta 
 09.07.2008 20:10
Cevap :
merhaba mevsimlerin geçmesini dört gözle bekledim,doğayla,ege'yle buluşabilmek için..Herşey bir başka güzel burda..İnsanları,denizi,bahçeleri,toprağı,çakıltaşları.Teşekkür ederim deniz..Geciktirdiğim için özür dilerim cevabımı..Yorumunu görmek ayrı bir keyif..  03.08.2008 23:10
 

Ben de rotamı Ege'ye çevirmiştim...Büyülendim ve 15 yıldan beri Ege'yle içiçe yaşıyorum...Sevgiyle...

Mesut Selek 
 02.07.2008 11:54
Cevap :
merhaba Ne kadar şanslınız..Büyülenmemek elde değil,Ege'nin güzelliği karşısında..teşekkür ederim yorumuzla anlam kattınız..sevgilerimle  03.08.2008 23:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 186
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 880
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

Tıbbi sekreterim aynı zamanda edebiyatla meşgulüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster